Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
17/09/2018 - 13:50

Prezes Marcin Bulanda o 50 milionach LGD "Korona Sądecka"

- Wartość wszystkich zrealizowanych projektów w ciągu 10 lat działalności LGD "Korona Sądecka" przekracza 50 milionów złotych. I cytując klasyka, „to nie jest nasze ostatnie słowo” - mówi Marcin Bulanda, prezes LGD "Korona Sądecka".


LGD „Korona Sądecka” swoją działalność rozpoczęła w 2008 r. Ten rok jest więc dla Państwa jubileuszowy. Każda okrągła data sprzyja podsumowaniu. Jak Pan  ocenia minioną dekadę?

Marcin Bulanda: - Przede wszystkim to bardzo się cieszę, że lokalne grupy działania stały się ważnym podmiotem na terenie na którym funkcjonują. Współpracujemy z samorządami, ich jednostkami ale także z parafiami czy z organizacjami pozarządowymi w realizacji projektów unijnych. I to spory sukces, bo pamiętam, że jak startowaliśmy to prawie nikt nie wiedział, czym jest LGD.

Wasza lokalna grupa działania obejmuje swoim zasięgiem już 4 gminy, w tym Chełmiec - największą gminę wiejską w Polsce, ale przypomnijmy, że zaczynaliście bardzo skromnie.
- To prawda, początkowo działaliśmy na terenie jednej gminy - Chełmca. Z czasem dołączyły Grybów i Kamionka Wielka, a w obecnej perspektywie finansowej Miasto Grybów. W efekcie jesteśmy jedną z większych lokalnych grup działania w Małopolsce, a na pewno największą w powiecie nowosądeckim.

Pozostałe grupy działania koncentrują się głównie na samym programie LEADER, natomiast LGD „Korona Sądecka” ma przedszkola, żłobki, projekty stażowe czy wreszcie pierwsza jako pierwsza na Sądecczyźnie założyła spółdzielnie socjalną -  jak to robicie?
- Każdy sukces wiąże się z pracą wielu osób, wspartą zapałem i pozytywną energią. Dodałbym do tego też umiarkowaną skłonność do ryzyka. Lubimy swoją pracę i nowe wyzwania. Oczywiście nie wszystko się udało, ale patrząc z perspektywy 10 lat naszej działalności muszę powiedzieć, że wspomniane przez panią przedszkola i żłobki to był „strzał w dziesiątkę”. Obecnie prowadzimy największe przedszkole w powiecie nowosądeckim w Biczycach Dolnych dla 125 dzieci i mamy też 3 inne przedszkola i 2 żłobki dla ponad 250 dzieci.

Jednocześnie prowadzimy projekty wspierające osoby bezrobotne i wykluczone społecznie. Wartość wszystkich zrealizowanych projektów w ciągu 10 lat działalności LGD "Korona Sądecka" przekracza wartość 50 milionów złotych. I cytując klasyka „to nie jest nasze ostatnie słowo”.

A spółdzielnia socjalna? To przecież novum na lokalnym rynku.
- Początki, chyba jak wszędzie, były trudne. Musieliśmy się wszystkiego nauczyć, poznać zasady funkcjonowania podmiotów ekonomii społecznej. Ale było warto. Spółdzielnia socjalna „Pucuś” odnalazła swoje miejsce i to nie tylko na lokalnym rynku. Dodajmy do tego również bardzo ważny, społeczny wymiar jej działalności a mianowicie integrację osób z grup wykluczonych społecznie.

Jest Pan Prezesem Lokalnej Grupy Działania od samego początku? Jakie są wasze plany na przyszłość?
- Jak to mówią, apetyt rośnie w miarę jedzenia, stąd mimo że udało nam się dużo osiągnąć nie zamierzamy osiąść na laurach. Przede wszystkim będziemy pozyskiwać dostępne fundusze unijne na realizację projektów i to zarówno tych infrastrukturalnych, jak i tzw. miękkich związanych np. z organizacją czasu wolnego dla dzieci, młodzieży i seniorów.

W przyszłym roku rozpoczniemy realizację bardzo dużej inwestycji związanej z odnawialnymi źródłami energii. To projekt skierowany bezpośrednio do mieszkańców naszych gmin, którzy będą mogli pozyskać dotację m.in. na montaż kolektorów słonecznych, ogniw fotowoltaicznych i pomp ciepła. O szczegółach będą Państwo mogli się dowiedzieć już wkrótce z naszej strony internetowej.

Dziękujemy za rozmowę, gratulujemy jubileuszu i życzymy dalszych sukcesów.
- Również dziękuję i wszystkich zainteresowanych naszą działalnością zapraszam do współpracy i na naszą stronę internetową www.lgdkoronasadecka.pl.

Oto projekty zrealizowane w ciągu 10 lat działalności LGD "Korony Sądeckiej" 

Artykuł sponsorowany

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Czerwcowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach