Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
08/05/2021 - 11:00

Poseł Urszula Nowogórska o wydarzeniach mijającego tygodnia

O to, co działo sie w mijającym tygodniu pytamy poseł PSL Urszulę Nowogórską. Rozmawiamy m.in. o Krajowym Planie Odbudowy i "sądeczance".

Poseł Urszula Nowogórska
Jakie korzyści odniesie Sądecczyzna i jej mieszkańcy, jeśli Krajowy Plan Odbudowy zostanie zatwierdzony w obecnym kształcie?

- W ostatnim czasie toczyła się w przestrzeni publicznej szeroka dyskusja nad programem odbudowy. Przyniosła wiele pytań i wątpliwości, które trzeba było rozwiać , aby podjąć chyba jedną z najważniejszych decyzji, która wpłynie na kształt i kierunki rozwoju i odbudowy polskiej gospodarki po odczuwalnych skutkach pandemii koronawirusa. Ja i moje ugrupowanie PSL zagłosowaliśmy za przyjęciem Planu Odbudowy. W prowadzonych negocjacjach, udało nam się wpłynąć na :

  • sześciokrotne zwiększenie środków na rolnictwo
  • podniesienie środków na tzw. Zieloną energię o 50 proc.
  • miliard złotych zostanie przeznaczone dla branż poszkodowanych przez pandemię
  • zwiększono kwoty przeznaczone na inwestycje dla samorządów i podmiotów prywatnych
  • powołano komitet monitorujący , który opiniował  będzie projekty, złożony z samorządów i organizacji pozarządowych
  • oprócz transportu drogowego miliard złotych przeznaczony będzie również na transport szynowy

Te i wiele innych działań może wpłynąć na podniesienie ilości i jakości inwestycji i działań, które poprawią jakość życia mieszkańców subregionu sądeckiego. Mam nadzieje, ze z tych środków uda się zrealizować  inwestycje np. z zakresu drogowego i gospodarczego, które otworzą nasz region i poprawią komunikację publiczną. Ponadto wpłyną na bezpieczeństwo Sądeczan, poprzez środki przeznaczone na inwestycje w zdrowie.

Wiele inwestycji zmieni krajobraz naszych samorządów. Poprawi dostępność komunikacyjną, a przede wszystkim wspomoże  odbudowę polskiej gospodarki i przedsiębiorców. To ważne , bo bez tego trudno będzie poprawić koniunkturę rynkową. Ale  ważne jest również  to, by środki z Krajowego Programu Odbudowy były dzielone sprawiedliwie i potęgowały zrównoważony rozwój regionu. Te środki powinny pobudzać lokalne potencjały i wspierać mieszkańców, pomagać  im w rozwoju i powrocie do normalności.

Czy zamiast w nieskończoność planować „sądeczankę” i połączenie kolejowe Nowego Sącza z Krakowem nie lepiej skoncentrować się na jednej z tych inwestycji i wreszcie ją dokończyć?
- W zakresie planowania i realizacji inwestycji jestem zwolennikiem jasnych i przejrzystych reguł. A przede wszystkim zwolennikiem konkretnych ustaleń i konsultacji ponad wszelkimi interesami i podziałami politycznymi. 

Uważam, że zarówno " sądeczanka" , jak i połączenie kolejowe z Krakowem jest dla mieszkańców Sądecczyzny jednakowo ważne. Uważam tak dlatego, że pokonanie barier komunikacyjnych, wpłynie na rozwój regionu i pobudzi gospodarczo, dając możliwości wyboru i rozwoju.

Oczywiście, każda inwestycja opiera się na środkach finansowych, dlatego planowanie inwestycji musi być dostosowane do ich dostępności. Nie zmienia to jednak faktu, że musimy z determinacja dążyć do realizacji tych inwestycji, zarówno biorąc pod uwagę rozwój lokalny, jak i regionalny. Mieszkańcy Sądecczyzny zasługują na to.

Budowa stadionu Sandecji trafiła pod lupę CBA. Pani zdaniem ten stadion powinien powstać? A jeśli tak, czy wreszcie powstanie?
- Sandecja ma swoje wieloletnie tradycje. Ale by te tradycje mogły wpływać na rozwój, potrzebna jest do tego odpowiednia baza sportowa i szkoleniowa. Powstanie stadionu na pewno bardzo uatrakcyjniłoby ofertę Nowego Sącza i zachęciło do pracy i rozwoju, dlatego uważam, ze inwestycja ta powinna być zrealizowana.  Mam również nadzieje, ze wszystkie wątpliwości i uwagi zostaną wyjaśnione.

Jakie wydarzenie mijającego tygodnia - pani zdaniem – było ważne, a nie zostało szerzej dostrzeżone?
- W tym tygodniu swoje święto obchodzili strażacy i druhowie OSP. To ważne, bo są z nami cały czas i dbają o nasz spokój i bezpieczeństwo. Należy o Nich pamiętać, pomagać Im i doceniać ogromne zaangażowanie i profesjonalizm w działaniach ratowniczo- gaśniczych. Szkoda, ze ograniczenia pandemiczne i bieżące wydarzenia polityczne, zdominowały opinię publiczną, sprawiając, że o strażakach, druhach i druhnach mówiliśmy zdecydowanie mniej. 

Jako druhna, członek komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych oraz członek sejmowego Zespołu ds. Strażaków, wspieram ich całym sercem i życzę Im i całym Rodzinom wiele zdrowia, opieki Św. Floriana i tego, by odpowiedzialność za drugiego człowieka, które u strażaków i druhów OSP jest zawsze na pierwszym miejscu, była lekcją i nauką wartości dla nas wszystkich. (tomasz.kowalski@sadeczanin.info) Fot. Urszula NowogórskaDziękujemy za przesłanie błędu