Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 26 listopada. Imieniny: Leona, Leonarda, Lesławy
23/10/2020 - 20:00

Poseł PO Jagna Marczułajtis: po zakazie aborcji będzie zakaz antykoncepcji

- Krok po kroku kobietom w Polsce odbiera się prawo do decydowania o sobie. Najpierw została wycofana pigułka „dzień po”, a teraz jest zakaz aborcji. Gorzej jest już chyba tylko w Iranie – tak poseł Platformy Obywatelskiej Jagna Marczułajtis komentuje wyrok Trybunału Konstytucyjnego, dotyczący tak zwanej aborcji eugenicznej

Skutki tej decyzji podzieliłabym na dwa etapy - mówi poseł Jagna Marczułajtis. - Pierwszy dotyka kobiety w ciąży, która dowiaduje się, że  albo urodzi martwe dziecko, albo takie, które nie przeżyje zbyt długo. W takiej sytuacji uruchomi się podziemie aborcyjne i wzmocnimy turystykę aborcyjną, która i tak jest dość powszechna w naszym kraju. Kobiety wyjeżdżają za granicę, żeby spokojnie i pod okiem lekarza przejść zabieg.

czytaj też Czym się martwi sądecka poseł PSL Urszula Nowogórska 

- Ten wyrok Trybunału będzie dzielić matki na lepszy i gorszy sort.  Część z nich będzie stać na to, żeby wyjechać na zabieg za granicę, te które nie są zamożne, albo będą uciekały się do szamańskich sposobów, które mogą zagrozić ich życiu lub będą skazane na cierpienie.

Czytaj też Jak poseł Jan Duda z PiS komentuje wyrok Trybunału w sprawie aborcji

- I tu dochodzimy do drugiego etapu po porodzie. Jeśli dziecko jakimś cudem przeżyje, zostanie skazane na niewyobrażalny ból i cierpienie. Te dzieci, które się rodzą, są bardzo chore, nie mają mózgu czy innych narządów i bardzo cierpią. Cierpi też matka i cierpi cała rodzina – dodaje Marczułajtis.  

- Czasami te dzieci żyją dłużej i potrzebne są środki na rehabilitacje.  I znowu jest dzielenie na lepszy i gorszy sort. Są ci, których na to stać i zapewnią dziecku ulgę w cierpieniu i bólu i otoczą matkę specjalistyczną opieką psychologiczną czy lekarską i ci, którzy nie mają na to pieniędzy.   

Czytaj też: Faszyzm, po prostu faszyzm

- Matki z uboższych rodzin czy z małych miejscowości, gdzie nie ma dostępu do specjalistycznych poradni, będą skazane na cierpienie i zbieranie funduszy,  co jest trudne.

- Skutki tego orzeczenia będą wielowątkowe i wieloetapowe. Tak naprawdę chyba tylko Iran ma ostrzejsze przepisy, jeśli chodzi o dokonywanie aborcji.  Najgorsze jest to, że krok po kroku kobietom w Polsce odbiera się prawo do decydowania o sobie. Najpierw została wycofana pigułka „dzień po, teraz jest zakaz aborcji.  Boje się,  że następnym krokiem będzie zakaz antykoncepcji –  komentuje orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego  poseł Jagna Marczułajtis. ([email protected]            


Dziękujemy za przesłanie błędu