Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
30/04/2021 - 19:40

Podsumowanie tygodnia z poseł Urszulą Nowogórską

Najważniejsze wydarzenia tygodnia dla "Sądeczanin.info" komentuje Urszula Nowogórska, posłanka Koalicja Polska - PSL. Poseł Nowogórską pytamy o unijną pożyczkę, orzeczenie TSUE wobec kredytów "frankowych" i jest stosunek wobec obowiązkowych szczepień.

Urszula Nowogórska
Czy Sejm powinien udzielić zgody na przystąpienie Polski do europejskiego planu ratunkowego dla gospodarki?

- Tak. Zgodnie z polskim prawem może być przyjęty w drodze referendum lub w parlamencie, większością 2/3 głosów.

Jakie znaczenie dla sądeczan z toksycznymi kredytami "frankowymi" ma czwartkowe orzeczenie TSUE?
- Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej wydał orzeczenie, w którym odpowiedział na pięć pytań prejudycjalnych. Pytania te  skierował Sąd Okręgowy w Gdańsku. Wśród nich były pytania szczególnie istotne dla całego środowiska „frankowiczów” oraz banków.

„Frankowicze” mieli nadzieję, że TSUE określi jasne wskazówki m.in. od kiedy liczyć okres przedawnienia roszczeń banku wobec klienta, a także czy bank ma prawo żądać od klienta po unieważnieniu umowy kredytowej tzw. roszczenia za korzystanie z kapitału.

Wbrew oczekiwaniom, Trybunał nie odniósł się  bezpośrednio do powyższych kwestii. Orzekł wyłącznie, że sąd ma obowiązek poinformowania kredytobiorcy o możliwych konsekwencjach prawnych wynikających z unieważnienia umowy. W tym potencjalnie także o tym, że bank może wystąpić z roszczeniem za korzystanie z kapitału.

Nie ma w orzeczeniu TSUE jasnych wykładni zarówno co do legalności takich roszczeń, jak i co do terminu przedawnienia roszczeń banku. Trybunał odsyła sądy m.in. w zakresie oceny kwestii przedawnienia do przepisów prawa krajowego, niejako oceniając, że jednoznaczna ocena tego w świetle prawa unijnego (dyrektywy 93/13 w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich) nie jest możliwa.

Mój Klub Koalicja Polska – PSL złożył projekt ustawy o zmianie ustawy kodeks cywilny, który uregulowałby problem, z jakimi zmagają się „frankowicze”. Niestety nasz projekt utknął w tzw. „zamrażarce sejmowej”

Radni Wałbrzycha uchwalili obowiązek szczepień przeciw covid dla mieszkańców miasta i ludzi w nim pracujących. Może to Pani skomentować?
- Według mnie to naruszenie wolności i swobód obywatelskich. Uważam, że szczepienie powinno być dobrowolne.

A jak ocenia Pani postępy szczepień w skali Małopolski? Czy szczepionki wyzwolą nas w końcu od pandemii?
- Cały proces szczepień zaburzony został przez opóźnienia w ilości i termiach zakontraktowanych dostaw. Wydaje mi się, że w Małopolsce cały proces szczepień przebiega prawidłowo. Uważam, jednak, że w sytuacji kiedy w niektórych punktach szczepień zwolniła się dawka szczepionki lub istnieje ryzyko jej przeterminowania, to wówczas powinny mieć możliwość zaszczepienia się osoby spoza kalendarza szczepień. Mieszkańcy powinny mieć również możliwość wyboru szczepionki.

Jakie wydarzenie w mijającym tygodniu uznaje Pani za najbardziej istotne?
- Dla mnie bardzo istotnym wydarzeniem była inauguracja mojej nowej ogólnopolskiej inicjatywy pt. „Porozmawiajmy o Polsce. Szukajmy tego co łączy, a nie dzieli”. W pierwszym odcinku mieszkańcy mieli możliwość rozmowy na żywo ze mną  oraz prezesem PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem.

W każdym następnym odcinku będzie zaproszony gość specjalny (polityk, specjalista, samorządowiec, mieszkaniec lub pasjonat). W ramach rozmów szukać będziemy wspólnych punktów, które będą mogły posłużyć, jako wytyczne do przygotowania  ponadpartyjnych punktów do realizacji przez polityków. Zachęcamy do oglądania i aktywnego uczestnictwa w tej inicjatywie. Szczegóły uzyskacie Państwo w moim biurze poselskim i na moich mediach społecznościowych. ([email protected]) Fot. Urszula Nowogórska







Dziękujemy za przesłanie błędu