Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 20 września. Imieniny: Eustachego, Faustyny, Renaty
14/06/2019 - 14:00

Nowosądecka szkoła doceniona w USA

O coachingu mówi się wiele i różnorodnie. Jedni wypowiadają się o nim z zachwytem, podczas gdy inni, delikatnie mówiąc, są sceptycznie nastawieni. Nie ulega wątpliwości fakt, że branża rozwoju osobistego jest jednym z najbardziej dynamicznie rozwijających się rynków usług tuż po IT. W ubiegłym roku w Nowym Sączu powstała pierwsza Szkoła Coachingu, która już po kilku miesiącach swojej działalności została doceniona w USA. Dziś rozmawiamy z Katarzyną Kuzak – założycielką szkoły i jej kierownikiem merytorycznym, psychologiem oraz coachem z akredytacją Professional Certified Coach.


Katarzyna Kuzak - założycielka szkoły i jej kierownik merytoryczny, psycholog oraz coach z akredytacją Professional Certified Coach.
Prowadzona przez Panią Szkoła Coachingu Katarzyna Kuzak jest czymś zupełnie nowym na rynku usług szkoleniowych w Nowym Sączu. Jak została przyjęta?

- Rzeczywiście, do tej pory w Nowym Sączu nie było żadnego miejsca, które dawałoby możliwość uczenia się profesjonalnego coachingu i przygotowywałoby do zawodu Coacha. Stąd założona przeze mnie Szkoła Coachingu cieszy się dużym zainteresowaniem. Jest wiele osób, które dopytują o prowadzone zajęcia.

Są ciekawe, jak wygląda program i co mogą robić po jego ukończeniu. Jedni są bardziej świadomi, czym jest coaching, podczas gdy inni intuicyjnie interesują się tym tematem. Poza konkretnym programem, który oferujemy, staramy się zwiększać świadomość naszej społeczności lokalnej na temat tego, czym jest coaching.

Dowiedzmy się zatem, czym on jest i czego Pani uczy w Szkole Coachingu.
- Program „Profesjonalny Coach” jest podzielony na 5 modułów. Każdy z nich wnosi coraz bardziej zaawansowane informacje i sposoby pracy z drugim człowiekiem. Zacznijmy jednak rzeczywiście od tego, czym w ogóle jest coaching.

Mianowicie jest to rozmowa, która pomaga naszemu rozmówcy znaleźć drogę pomiędzy Wyzwaniem, przed którym stoi, a Rozwiązaniem, którego potrzebuje. Każdy z nas nieustannie boryka się z różnego rodzaju wyzwaniami, problemami, zmianami, na które musimy reagować. Niektórzy z nas mogą mieć trudności w relacjach z innymi ludźmi. Inni mogą rozważać zmianę stanowiska, miejsca pracy lub wyjazd zagraniczny. Dla jeszcze innych osób wyzwaniem może być ciągłe odwlekanie czegoś w czasie. Każdy z nas wciąż na nowo stoi przed różnymi wyzwaniami.

To chyba naturalne…
- Oczywiście. Są takie wyzwania, z którymi potrafimy sobie szybko poradzić. Takie, które rozwiązujemy ad hoc. Ale są też takie sytuacje, w których pojawia się jakiś konflikt wewnętrzny. Jesteśmy w rozterce. Z jednej strony chcemy podjąć konkretną decyzję, ale z drugiej strony pojawia się szereg argumentów lub obaw, które hamują nas przed zmianą lub ostatecznym dokonaniem wyboru. Wówczas może pojawić się silny stres i wiele trudnych emocji, takich jak lęk, złość, frustracja czy poczucie winy. A z własnymi emocjami nie zawsze umiemy sobie dobrze radzić.

Podajmy jakiś przykład.
- Powiedzmy, że ktoś zamierza zmienić pracę. Jest już bardzo zmęczony obecnym stanowiskiem i marzy o tym, aby znaleźć się w nowym środowisku. Na co dzień odczuwa zniechęcenie, apatię, coraz częściej odmawia spotkań ze znajomymi, trudno mu się zmotywować do najprostszych rzeczy. I wciąż się waha. Wewnętrznie czuje, że to już czas na zmianę, ale bardzo się boi, czy sobie poradzi. I tak od miesięcy tkwi w tym miejscu, nie wiedząc, co zrobić...

Nowosądecka szkoła coachingu doceniona w USA

Jak w takiej sytuacji może pomóc coaching?
- Mianowicie, profesjonalny coach potrafi poprowadzić rozmowę w taki sposób, aby odsunąć lub uporać się z tym, co hamuje rozmówcę przed zmianą. Stworzyć obraz docelowy tego, czego rozmówca dla siebie naprawdę pragnie oraz przybliżyć go do tego. Prowadząc rozmowę coach nie doradza, ani nie podsuwa własnych pomysłów. Wówczas byłby w roli konsultanta lub doradcy. To, co robi coach, to zadaje szereg pytań: o to, co jest dla tej osoby ważne. Co sprawia, że myśli o zmianie pracy. Co zmieniłoby się, gdyby już tej zmiany dokonał. Po czym poznałby, że taka zmiana jest dla niego korzystna. Czego jego zdaniem potrzebowałby, aby poczuć się gotowy na taką zmianę. Coach potrafi ułatwić rozmówcy wyobrażenie sobie takiego docelowego scenariusza, w którym zobaczyłby siebie pracującego w nowym miejscu, spełnionego. Pomaga sprawdzić oczami wyobraźni, jaka praca służyłaby mu najbardziej, w czym by się czuł najlepiej, lub co sprawiłoby, że realizowałby się w nowej pracy.

To ciekawa perspektywa...
- Tak, szczególnie, że większość z nas zamiast budować pozytywne, docelowe scenariusze, skupia swoją uwagę na czarnych myślach i swoich obawach. To odbiera nam siły do działania. Odwleka podejmowanie przez nas decyzji. Coaching pozwala nam przekierować myśli na to, co dla nas ważne – pozwala skupić się na naszych wartościach oraz na pokonywaniu różnych ograniczeń. Dzięki temu stajemy się bardziej odważni, pewni siebie. Zaczynamy wierzyć jeszcze mocniej we własne siły, częściej dokonujemy wyborów w zgodzie ze sobą, ze swoimi potrzebami oraz aktualnymi możliwościami.

Zatem program uczy, jak rozmawiać z ludźmi.
- Tak. Może nam się wydawać, że prowadzenie rozmów to rzecz naturalna. Prosta. Aby jednak rozmowa skutecznie pomagała, sięgała do wewnętrznej motywacji rozmówcy, rozwijała go, potrzeba bardzo konkretnych umiejętności. Głębokiego słuchania, podczas którego koncentrujemy uwagę nie tylko na słowach drugiej osoby, ale także na głębszym sensie wypowiedzi, emocjach, jego reakcjach. Potrzeba także umiejętnego zadawania pytań, zamiast udzielania rad i podawania gotowych rozwiązań. Prawdziwej obecności, która otwiera i sprawia, że druga osoba chce mówić, nie czując się ocenianym czy pouczanym. W Szkole Coachingu Katarzyna Kuzak uczymy aż 11 kluczowych kompetencji coachingowych. Każda przyczynia się do tego, że nasza rozmowa z drugą osobą nie jest przypadkowa, wybiórcza, ale głęboka, pełna szacunku i zaciekawienia. Klienci, którzy decydują się na sesje coachingowe są zaskoczeni, że w taki sposób można rozmawiać z ludźmi. Są zadziwieni, jak piękne i wartościowe zmiany zachodzą w ich życiu i postawie po takich rozmowach.

To brzmi naprawdę ciekawie. Przyzna Pani jednak, że wciąż „coaching” wywołuje w ludziach skrajne reakcje. Jedni są entuzjastami takiego rozwoju osobistego i widzą w tym ogromną siłę. Inni są zatwardziałymi przeciwnikami. Dlaczego coaching wywołuje takie kontrowersje, skoro skutecznie może pomóc w wielu życiowych kwestiach?
- Rzeczywiście coaching wywołuje ogromne kontrowersje. Zazwyczaj przeciwnicy coachingu mylą coachów z mówcami motywacyjnymi. Czyli z takimi osobami, które występują przed publicznością, wcześniej błędnie będąc zapowiedzianym przez konferansjera jako „COACH”,

Mówcy podczas swoich wystąpień używają różnorodnych, barwnych opowieści, często z własnego życia lub z życia słynnych ludzi. Za pomocą anegdot i inspirujących cytatów motywują publiczność do działania. Trzeba pamiętać, że to nie jest coaching. Należy umieć oddzielić takich mówców motywacyjnych od profesjonalnych coachów. Ci ostatni nigdy sobie nie pozwolą na udzielanie rad, ani na odwoływanie się do własnych doświadczeń, sugerując, że wiedzą, jak zmienić swoje życie.

Coach nigdy nie wchodzi w rolę eksperta, lecz całą swoją uwagę koncentruje na tym, co przeżywa, myśli i odczuwa klient. Podąża za nim pytaniami, jest ciekawy perspektywy klienta i wierzy, że rozmówca – dzięki swoim cechom, zdolnościom, doświadczeniu, wyobraźni, kreatywności i innym wewnętrznym zasobom – potrafi odnaleźć rozwiązanie swojego wyzwania. Wystarczy stworzyć mu do tego odpowiednią przestrzeń. Być w pełni obecnym i gotowym by słuchać… Umiejętnie zadawać pytania. Właśnie tego uczymy.

Pani Szkoła została niedawno doceniona w Stanach Zjednoczonych. Program „Profesjonalny Coach” otrzymał akredytację ACSTH - największej światowej organizacji zrzeszającej i akredytującej coachów. Co oznacza taka akredytacja?
- Po przeprowadzeniu pierwszej edycji programu „Profesjonalny Coach” zaaplikowaliśmy do największej na świecie organizacji zrzeszającej i akredytującej coachów – International Coach Federation (ICF) z siedzibą w Stanach Zjednoczonych w celu sprawdzenia jakości naszego programu oraz ubiegania się o tzw. akredytację ACSTH. ICF sprawdzał nie tylko merytorykę, program, materiały szkoleniowe, kompetencje osób prowadzących, ale przede wszystkim sprawdzał nasze efekty nauczania. Mianowicie, jedną z rzeczy, która była skrupulatnie sprawdzana były nagrania z sesji coachingowych prowadzonych przez uczestników I edycji. To w ten sposób sprawdzano, czy skutecznie potrafimy uczyć profesjonalnego coachingu, czy nasi uczestnicy rzeczywiście nabywają 11 kluczowych kompetencji oraz czy przestrzegają Kodeksu Etycznego Coacha. Wyniki ewaluacji bardzo nas ucieszyły. Teraz już możemy poszczycić się akredytacją i być w gronie najlepszych szkół coachingu w Polsce i na świecie.

To dowód na najwyższą jakość szkolenia.
- Tak. Jednocześnie ta akredytacja ułatwia naszym absolwentom przejście własnej ścieżki akredytacyjnej, czyli ubieganie się o certyfikat coacha wydawany przez tę amerykańską organizację. Absolwenci mogą się ubiegać o akredytację ACC – Accredited Certified Coach, a jeśli odbędą w przyszłości kolejne kursy, także na wyższe poziomy – Professional Certified Coach lub Master Certified Coach.

W ostatnich miesiącach nie tylko Szkoła została doceniona, ale Pani również. Była Pani prelegentem na X Jubileuszowej Międzynarodowej Naukowej Konferencji Coachingu w Warszawie.
- Jest mi bardzo miło, że mam możliwość dzielenia się swoją wiedzą z Coachami z całej Polski. Co roku Akademia Leona Koźmińskiego organizuje konferencję, na którą zaprasza prelegentów z Polski i z zagranicy. Już drugi raz miałam okazję brać udział w konferencji po stronie prelegentów. W tym roku przedstawiałam swój autorski model sesji coachingowej – tzw. Model Motyla, który uczy coachów, w jaki sposób prowadzić rozmowę z klientem tak, aby skutecznie pomóc mu przejść drogę od wyzwania, przed którym stoi, do rozwiązania, którego potrzebuje. Model został bardzo dobrze odebrany przez społeczność coachów.

Katarzyna Kuzak
Wnosi Pani swój wkład w rozwój branży coachingowej…
- Tak. Wracając do naszej społeczności lokalnej, do Sądeczan, zależy mi na tym, aby mieli możliwość poznania, czym jest profesjonalny coaching oraz by mieli możliwość wykorzystywania tych umiejętności na co dzień, w swojej pracy.

W jakich zawodach wykorzystuje się umiejętności coachingowe?
- To szeroka gama zawodów i branż. Coachingu przede wszystkim używa się w biznesie. Tam, gdzie zarządzamy ludźmi, gdzie jesteśmy liderami zespołów, gdzie wspieramy naszych podopiecznych w realizacji celów firmy oraz rozwojowych i zawodowych celów pracowników. Zatem kompetencje coachingowe przydają się menedżerom, kierownikom działów, dyrektorom, liderom. Inna dziedzina, w której wykorzystuje się coaching to zawody pomocowe, czyli takie, w których udzielamy jakiegoś wsparcia innym. Mówię tu o zawodach psychologa, psychoterapeuty, dietetyka, trenera personalnego, czy doradcy zawodowego. Wszędzie tam, gdzie kluczowa jest rozmowa z ludźmi oraz gdzie staramy się wesprzeć rozmówcę we wprowadzaniu zmiany w życie, coaching będzie bardzo pomocny, a może nawet kluczowy.

Kto może wziąć udział w programie „Profesjonalny Coach”?
- Do udziału w kursie zapraszamy szczególnie te osoby, które pracują z zespołami, zarządzając ludźmi, wspierając ich w realizacji różnorodnych celów oraz te osoby, które pracując z indywidualnymi klientami, pacjentami lub petentami, pomagają innym rozwijać się i wprowadzać w swoje życie ważne zmiany.

Do kiedy można się zgłaszać?
- Do 15 czerwca mamy ofertę promocyjną – można skorzystać z ceny Early Birds i zniżki 500zł, dlatego warto zgłosić się jak najszybciej. Rekrutacja trwa aż do 9 sierpnia, a pierwsze zajęcia odbędą się już 23 sierpnia. Dziękuję za rozmowę i życzę Pani i Szkole Coachingu Katarzyna Kuzak dalszych sukcesów.
- Ja również bardzo dziękuję za rozmowę.

Link do strony szkoły: https://CoachingNowySacz.pl/
Link do FanPage’a: https://facebook.com/coachingnowysacz/

Artykuł promocyjny​

Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcjiDziękujemy za przesłanie błędu