Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 15 sierpnia. Imieniny: Marii, napoleona, Stelii
05/12/2018 - 08:55

Muszyna: prezydent George Bush we wspomnieniach Ryszarda Kruka

5 grudnia odbędą się uroczystości pogrzebowe, zmarłego 30 listopada Georga Busha, 41. prezydenta USA. 23 lata temu miał okazję spotkać się z nim Ryszard Kruk, wiceprezes Polsko-Amerykańskiego Funduszu Przedsiębiorczości (1991-2005), obecnie prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Almanachu Muszyny.

- Ludzie tego formatu wywierają wpływ na losy narodów, ich decyzje zmieniają bieg dziejów, ale także wpływają na losy jednostek. Też tego doświadczyłem, a było to tak.  W lipcu 1989 roku prezydent Bush wygłosił w polskim Sejmie pamiętne przemówienie - wspomina Ryszard Kruk, redaktor naczelny Almanachu Muszyny.

Prezydent zapowiedział, że wystąpi do Kongresu o ustanowienie funduszu wspierającego rozwój polskiej prywatnej przedsiębiorczości.  Jesienią Kongres powołał Polsko-Amerykański Fundusz Przedsiębiorczości, uruchomił duże programy pożyczkowe oraz inwestycje wspierające kapitałem polskie firmy.

- Miałem zaszczyt być jednym z wiceprezesów tej instytucji. Fundusz w wyniku sprawnego zarządzania przez Enterprise Investors zwiększył wartość swoich aktywów, w efekcie możliwe było wyposażenie w kapitał 250 milionów dolarów Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności – dodaje Ryszard Kruk - Byłem odpowiedzialny za utworzenie jej przedstawicielstwa w Polsce. Fundacja realizuje między innymi duży program tak zwanych stypendiów pomostowych dla uzdolnionej młodzieży.

Jak wspomina Ryszard Kruk, prezydent Bush był wielkim przyjacielem Polski, z szacunkiem odnosił się do Polaków, wielokrotnie z uznaniem wypowiadał się o polskiej transformacji i o postępach w budowie gospodarki rynkowej oraz społeczeństwa obywatelskiego.

- Dumny jestem, że mogłem aktywnie uczestniczyć w realizacji idei, którą zapoczątkował prezydent George H.W. Bush.  – podsumowuje Ryszard Kruk.

George H.W. Bush (ur.12 czerwca 1924 - 30 listopada 2018) zanim został 41. prezydentem USA z ramienia partii republikańskiej, był wiceprezydentem w gabinecie Ronalda Reagana.  Wspierał przemiany polityczne i gospodarcze zachodzące w Europie Środkowo-Wschodniej. Sprzyjał rozmowom Okrągłego Stołu. W lipcu 1989 roku przebywał w Polsce.

Dzisiaj, 5 grudnia o godz. 17 (czasu w Polsce) rozpocznie się nabożeństwo żałobne.   41. prezydent spocznie na terenie biblioteki w College Station (Teksas), obok ukochanej żony Barbary (1925- 2018) oraz 3-letniej córeczki Robin, zmarłej na białaczkę w 1953 roku.

(MK) fot. arch. Prywatne Ryszarda Kruka, fot. arch. aut.

Źródło: Ryszard Kruk, własneDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)