Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
14/12/2017 - 16:00

Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma. To już piąta edycja konkursu!

Rozpoczęła się piata edycja Wojewódzkiego Konkursu Historycznego "Mój Region - Moja Duma, Moje Miasto - Moja Duma". Skąd zrodził się pomysł na ten konkurs? Rozmawiamy z Moniką Fikiel-Szkarłat, koordynatorem konkursu.

Pomysł zrodził się, jak wiele innych, w Fundacji Sadeckiej i Społeczno Kulturalnym Towarzystwie „Sądeczanin”. W 2012 roku Zygmunt Berdychowski podczas jednego ze spotkań powiedział „koniecznie musimy zrobić konkurs historyczny „Mój Region - Moja Duma” A ponieważ jestem historykiem to pomysł dla mnie był realizacją zawodowych marzeń. Postawiliśmy sobie cele, zwróciliśmy się do zainteresowanych osób i organizacji o współpracę i już jesteśmy  w piątej edycji a oficjalnym współorganizatorem jest I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Długosza w Nowym Sączu.

Co daje uczestnikom  udział w konkursie?
Konkurs skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, gimnazjów, szkół średnich oraz studentów i osób dorosłych. Każdy przystępujący do konkursu dokłada wszelkich starań aby zostać laureatem i stypendystą Funduszu Stypendialnego im. Braci Potoczków.

Jednak uważam, ze najistotniejsze w konkursie jest to, że wszyscy uczestnicy zdobywają i pogłębiają wiedze o historii i kulturze naszego pięknego regionu. Nawet jeżeli jest to namiastka wiedzy z tej dziedziny to u uczestników rodzi się chęć poszerzania informacji  o życiu naszych ojców, którzy żyli na tej ziemi a to jest bezcenne.

Muszę zaznaczyć, że poziom merytoryczny konkursu jest bardzo wysoki i komisja co roku ma niesamowicie trudne zadanie kwalifikując uczestników do kolejnego etapu.

Czy organizacja konkursu to trudne przedsięwzięcie logistyczne?
O tak. Dotychczas do konkursu przystąpiło ponad dwa tysiące uczestników.  W obecnej piątej edycji uczestniczy: 519 osób. 71 uczniów szkół średnich, studentów i osób dorosłych oraz 448 uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. Co roku przy pracach organizacyjnych i merytorycznych pracuje komisja w składzie: Aneta Grabowska, Joanna Kozak, Agnieszka Lorek, Irena Mogilska, w tym roku do pracy przystąpili również Małgorzata Iwańska, Sławomir Wróblewski oraz  Łukasz Połomski.

Nie można pominąć nauczycieli, opiekunów naukowych ze szkół którzy przygotowują uczniów do konkursu, czuwają nad przebiegiem etapu szkolnego i międzyszkolnego jak również uczestniczą w pracach komisji w finale. Ich praca jest bezcenna. Bez tej pomocy organizacja konkursu byłaby  niemożliwe, za co z całego serca im dziękujemy.

Ale konkurs Mój Region – Moja Duma, Moje Miasto – Moja Duma to nie jedyny projekt, który jest realizowany na rzecz młodzieży.
Oczywiście, że tak. Kiedy byliśmy po pierwszym etapie konkursu Prezes SKT Sądeczanin Zygmunt Berdychowski powiedział, „skoro młodzi ludzie tak licznie uczestniczą w konkursie historycznym to dlaczego  nie dać im szansy pokazania się na innych płaszczyznach”. I ruszyły edycje Sadeckich Młodych Talentów, gdzie młodzi ludzie prezentują swoje zdolności wokalno – muzyczne, robotyki  i szeroki wachlarz konkursów , spotkań, seminariów, warsztatów. Sądecki Diament jest dzisiaj przedsięwzięciem, gdzie każdy młody człowiek może znaleźć coś dla siebie, rozwijać swoje pasje a nade wszystko zaprezentować swoje zdolności na szerokiej scenie. Bardzo wiele osób, które dzisiaj są znane na arenie kraju czy też świata rozpoczynało swoją przygodę w naszych projektach

Skąd czerpiecie środki finansowe na tego typu przedsięwzięcia?
Pomysłodawca to też mecenas naszych przedsięwzięć.  Zawsze wspierał nas nie tylko merytorycznie i finansowo. Zresztą prezes Berdychowski nigdy w swoim życiu nie zapominał o młodych ludziach a co więcej zawsze w nich inwestował począwszy od Funduszu Stypendialnego Braci Potoczków poprzez wspieranie wszelakich inicjatyw na rzecz młodzieży, aż po realizację Sadeckiego Diamentu.

Monika Fikiel - Szkarłat  koordynator konkursu







Dziękujemy za przesłanie błędu