Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
31/12/2020 - 18:00

Marta Słaby: podsumowanie roku z ulotką wyborczą w ręku

Rok 2020 zapisze się w pamięci ludzi na całym świecie jako czas, kiedy wszystko się zatrzymało. Z rozwoju nie mogły jednak zrezygnować samorządy, dzięki którym mieszkańcy mogą liczyć na kanalizację, drogi czy remonty budynków użyteczności publicznej. O najważniejszych inwestycjach roku 2020 rozmawiamy z Martą Słaby, wójtem gminy Łabowa.

Fot. Facebook Marta Słaby

Żegnając rok 2020 poprosiliśmy włodarzy gmin o słowa podsumowania. Chociaż mijający rok do łatwych nie należał, to wcale nie upłynął pod znakiem bezczynności i stagnacji. O tym, ile udało się zrobić przez poprzednie dwanaście miesięcy opowiedziała nam wójt gminy Łabowa, Marta Słaby.

Rok 2020 był wyjątkowy pod wieloma względami, a jak zapamięta go pani?
Co rok na jesień robię sobie taki samorządowy rachunek sumienia. W tym roku wzięłam do ręki.. moją wyborczą ulotkę z programem. Okazało się, że 90% programu zostało lub jest obecnie realizowane. Nie spoczywam jednak na laurach to mobilizuje mnie, aby zrobić więcej i jeszcze więcej dla naszej gminy. Dzisiaj pragnę wyrazić swoje uznanie dla wszystkich, którzy wspólnie ze mną przyczyniają się do rozwoju gminy Łabowa. Dziękuję Państwu Radnym, Sołtysom oraz Mieszkańcom. Szczególnie dziękuję swoim pracownikom, którzy w tym trudnym okresie stanęli na wysokości zadania.

Ale nie zawsze było łatwo. Co stanowiło dla wójta gminy Łabowa największą przeszkodę?
Dużo energii kosztowało mnie zdobywanie kolejnych inwestycji, przekonywanie kolejnych instytucji, aby to na terenie naszej Gminy w tym ciężkim czasie powstawały nowe drogi, mosty, remontowane były budynki. Cieszę się szczególnie, że ruszyła budowa światłowodu, który dla takiej gminy jak Łabowa jest prawdziwym oknem na świat. Nie tylko jest potrzebny do zdalnej nauki, ale również do zdalnej pracy i dla przedsiębiorców prowadzących w naszej gminie swoje biznesy. Mam nadzieję, że dość sprawnie przyłączani będą kolejni mieszkańcy. 

Skoro już jesteśmy przy osiągnięciach, to którą z inwestycji realizowanych w 2020 roku uznaje pani za szczególnie ważną?
Po wielu latach udało się doprowadzić do sfinalizowania przebudowy skrzyżowania drogi krajowej nr 75 z droga powiatową Maciejowa-Barnowiec. W ramach prowadzonej przebudowy jezdnia w tym miejscu została poszerzona, wykonany został również lewoskręt. Zniknęła skarpa, która utrudniała widoczność. Było to możliwe dzięki dużemu wysiłkowi ze strony gminy, a także bardzo dobrej współpracy z Powiatem Nowosądeckim i Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad.

Pisaliśmy o tym tutaj: Będzie bezpieczniej na trasie z Nowego Sącza do Krynicy, bo kończą remont w Maciejowej

Kolejne dwie bardzo ważne inwestycje to głęboka termomodernizacja budynków użyteczności publicznej. Termomodernizacja Szkoły Podstawowej im. Św. Kingi w Maciejowej oraz Termomodernizacja budynku Urzędu Gminy wartość oby projektów to ponad milion dwieście tysięcy złotych. Gmina Łabowa to w siedemdziesięciu jeden procentach tereny zielone, więc nie może dziwić, że przywiązuję dużą uwagę do inwestycji proekologicznych.

Na co mogą liczyć mieszkańcy w przyszłym roku?
W przyszłym roku powstanie długo wyczekiwane boisko w Nowej Wsi. Boisko zostanie wybudowane przy Szkole Podstawowej wiec w czasie lekcji wf-u będą z niego korzystać uczniowie z Nowej Wsi, Roztoki Wielkiej, Łosia i Krzyżówki. A po lekcjach - wszyscy chętni. Chcemy również, aby mniejsza infrastruktura sportowo-rekreacyjna powstawała w pozostałych sołectwach, gdzie do tej pory jej nie było.

Czytaj więcej: Czekali na inwestycję ponad dekadę. Przyszła wójt i sprawę załatwiła

Zgodnie z obietnicami chcemy zwiększać bezpieczeństwo mieszkańców, dlatego wspólnie z Generalną Dyrekcją Dróg Krajowych i Autostrad przygotowujemy się do przebudowania kolejnego niebezpiecznego skrzyżowania drogi krajowej z drogą powiatową w kierunku Składzistego. Nie zapomnimy również mniejszych drogach.  Pracujemy również nad dokumentacją pod budowę kanalizacji w miejscowościach: Krzyżówka, Roztoka Wielka, Łosie, Składziste oraz Maciejowa.

Złożyliśmy wniosek na termomodernizację pozostałych szkół, jeśli projekt otrzyma dofinansowanie znacznie spadną nam koszty utrzymania budynków. Złożyliśmy wniosek o rozbudowę oczyszczalni ścieków w Maciejowej oraz wniosek na dofinansowanie budowy centrum spotkań dla mieszkańców Nowej Wsi. Jest wiele planów i nie o wszystkich mogę w tej chwili jeszcze głośno powiedzieć, mam nadzieję, że zewnętrzne środki, które jesteśmy w stanie pozyskać nie zostaną zamrożone na rzecz walki z COVID-19.

Rozmawiała Sylwia Siwulska (fot. FB: Marta Słaby)Dziękujemy za przesłanie błędu