Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 21 czerwca. Imieniny: Alicji, Alojzego, Rudolfa
16/09/2018 - 17:50

Magdalena Depa-Muniak o prawdach i mitach w odchudzaniu

Jak szybko schudnąć? Co jeść, czego unikać? Czy sport jest ważny w procesie odchudzania? To i inne pytania zadaliśmy dietetyczce, pani Magdalenie Depie-Muniak. I uważnie wysłuchaliśmy odpowiedzi.


Zaczynamy coraz bardziej dbać o swoje zdrowie i sylwetkę. W jakich porach roku przede wszystkim?
-  Zdecydowanie okres wiosenny jest najbardziej intensywnym czasem pracy w naszym gabinecie oraz cateringu dietetycznym. Na wiosnę częstszą motywacją dla pacjentów są względy estetyczne niż zdrowotne. Każda z pań, ale również panowie chcą się dobrze prezentować  podczas wypoczynku wakacyjnego.  

Kolejnym powodem do zmiany diety w okresie wiosennym jest pogoda, która zachęca do zwiększenia aktywności fizycznej. Duża część pacjentów zaczyna jeździć na rowerze, chodzić na spacery, siłownię. Sama aktywność, bez zdrowych nawyków żywieniowych nie przynosi jednak oczekiwanych efektów, stąd kolejki do dietetyków.

Wybiegając zatem w przyszłość... Jak należy się odżywiać, aby zrzucić zbędne kilogramy po okresie zimowym?
- Zdrowe nawyki żywieniowe przez cały rok najszybciej zlikwidują ten problem. Nawet przy zmniejszonej aktywności fizycznej w okresie zimowym. Dbając o zdrową dietę, nie musimy się martwić o wzrost masy ciała.  Co zrobić żeby nie przytyć? Przede wszystkim jeść zdrowo i regularnie.

Jeżeli jednak zdrowe nawyki żywieniowe były w okresie zimowym nam obce, warto opracowanie zaleceń dietetycznych powierzyć profesjonaliście. Dzięki temu unikniemy negatywnych dla organizmu skutków diet „cud” oraz zadbamy o to, aby utracone kilogramy nie powróciły w postaci efektu jojo. Nasi pacjenci schudli już ponad 6 ton!

Czy ważny jest regularny posiłek o stałych porach?
- Ważna jest regularność spożywanych posiłków.  Każdy dzień może wyglądać inaczej, a więc nasze pory posiłków również z dnia na dzień mogą się zmieniać. Najważniejsze jest zatem stosowanie zasad - pierwszy posiłek do godziny od wstania. Pomiędzy kolejnymi posiłkami odstępy powinny wynosić 3-4 godziny, a ostatni posiłek należy zjeść 2-3 godziny przed snem.

Słyszałem, że oststni posiłek najlepiej zjadać o godz. 18
- To mit, iż ostatni posiłek powinien być zjadany o godz. 18. Oczywiście, jeśli idziemy spać o 21 to ostatni posiłek może być zjadany o 18. Jednak standardowo chodzimy spać około 22-23, więc nasza kolacja powinna być w godzinach 19 -20 czyli 2-3 godziny przed snem.

Aby zrzucić zbędne kilogramy wystarczy odpowiednia dieta czy sport też jest niezbędny?
- Sport jest niesamowicie ważny, nie tylko pod względem odchudzania, ale pod względem zdrowotnym.  Aktywność poprawia samopoczucie, pobudza nas i daje dużo energii do działania w ciągu dnia. Według norm, każdy z nas powinien mieć minimum 30 minut dowolnej aktywności w ciągu dnia. Jeżeli jednak mówimy o redukcji tkanki tłuszczowej to dieta stanowi 80 proc. zaleceń, a sport pozostałe 20 proc.  Oczywiście, możemy odchudzać się tylko poprzez zwiększenie aktywności, natomiast bez zdrowych nawyków i zbilansowanej diety ciężko będzie utrzymać osiągnięty cel.

Często słyszymy o efekcie jo-jo, dlaczego jest aż tak popularny wśród osób odchudzających się ?
- Efekt jo-jo występuje, gdy nasza dieta jest zbyt niskokaloryczna, niedostosowana do naszego zapotrzebowania.  Przykładowo, jeśli pan Piotr ma podstawową przemianę materii na poziomie 2500kcal (jest wysokim, młodym mężczyzną), ponadto pracuje fizycznie, a dieta redukcyjna zostanie ustalona na poziomie 1500kcal to jego masa ciała zacznie bardzo szybko spadać.

Niestety, za szybko…. Prawidłowy spadek masy ciała wynosi 2-4 kg tkanki tłuszczowej na miesiąc. Jeśli spadek masy ciała jest znacznie większy możemy przypuszczać, że szybko wystąpi efekt jo-jo. Metabolizm na skutek zbyt niskokalorycznej diety będzie bardzo spowolniony i odpuszczenie diety nawet w małym stopniu spowoduje sprawny przyrost masy ciała.

Czy w odżywianiu ważne są owoce? Można je jeść w dowolnych ilościach?
- Owoce mają dużo witamin, minerałów i błonnika. Niestety trzeba również pamiętać, że zawierają cukier prosty. Redukując tkankę tłuszczową należy zwracać uwagę na ilość owoców w diecie. Podczas utrzymywania masy ciała warto pamiętać, aby warzyw było zdecydowanie więcej niż samych owoców.

Rozmawiał: Rafał Gajewski 
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Masz ciekawe zdjęcia lub wideo? Przyślij do nas!Dziękujemy za przesłanie błędu


Czerwcowy miesięcznik "Sądeczanin" już w kioskach