Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
30/03/2021 - 12:45

Ks. proboszcz Andrzej Augustyn: W Wielkanoc rodzimy się do życia wiecznego

Przed nami Wielkanoc najstarsze i najważniejsze święto chrześcijańskie, celebrujące misterium paschalne Jezusa Chrystusa: jego Mękę, Śmierć i Zmartwychwstanie. O tradycjach związanych z Wielkim Tygodniem Małgorzata Kareńska rozmawia z ks. Andrzejem Augustynem, proboszczem parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krynicy-Zdroju.

Wielki Tydzień upamiętnia ostatnie dni życia Jezusa Chrystusa, przygotowuje do największego święta chrześcijan - Zmartwychwstania Pańskiego.

- Przed nami Triduum Paschalne, będące zwieńczeniem roku liturgicznego, ale i w sposób szczególny Wielkiego Tygodnia. Przez cały ten tydzień towarzyszymy Jezusowi, poprzez liturgię słowa, w Jego ostatnich dniach i godzinach życia na ziemi.-mówi ks. Andrzej Augustyn, proboszcz parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Krynicy-Zdroju.

Wielki Tydzień zaczyna się Niedzielą Palmową. Poświęcone i pobłogosławione palmy nawiązują do tego, co wydarzyło się w Jerozolimie.

- Kiedy Jezus uroczyście wjeżdżał do Jerozolimy, śpiewano mu -"Hosanna, Królowi Dawidowemu". Niedzielą Palmową rozpoczynamy ważny dla chrześcijan Wielki Tydzień-kontynuuje ks. proboszcz Andrzej Augustyn.

Wielki Wtorek i Wielka Środa to szczególnie trudne dni, a mianowicie zapowiedź wyparcia się Jezusa przez św. Piotra, a także zdrady Judasza.

- To są trudne momenty ostatnich dni, związane z uczniami, którzy kochają, ale i którzy się zaparli i zdradzili. W Wielki Czwartek to ten moment, w którym Jezus ustanawia sakramenty eucharystii i kapłaństwa, to ostatnia wieczerza.-wyjaśnia ks. Andrzej Augustyn. 

- Wielki Czwartek kończy się na adoracji w Ciemnicy. Jest to moment, w którym Jezus zostaje pojmany i uwięziony w lochach. Dla chrześcijan Wielki Piątek to dzień kiedy umiera Jezus. Nabożeństwa Drogi Krzyżowej odbędą się w parafiach o różnych godzinach, w naszej parafii o godz. 10, 15 i wieczorem o 20.

Główna uroczystość Wielkiego Piątku to Liturgia Męki Pańskiej związana z adoracją krzyża.-Wielka Sobota w liturgii to czas ciszy. Jezus schodzi do otchłani, jak wyznajemy w credo. To czas adoracji przy Grobie Pańskim, w to włączona jest piękna tradycja święcenia pokarmów na nasze wielkanocne stoły.- dodaje ks. Andrzej Augustyn. 

-Sercem Triduum Paschalnego i całego roku jest msza, wigilia paschalna, bardzo bogata w symbolikę, która odbywa się wieczorem lub w nocy w sobotę. To wtedy przez liturgię światła, odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych, liturgię wody, wychodzimy z ciemności do światła.


Liturgia kończy się radosną procesją rezurekcją, w naszej tradycji późnym wieczorem lub rano. - I wreszcie Wielka Niedziela, Wielkanoc, która jest narodzeniem się do życia wiecznego. To bardzo radosny moment, kiedy niewiasty najpierw drżą, bo znalazły pusty grób, a potem z wielką radością idą do apostołów, mówiąc - „Widziałyśmy Pana”. - puentuje ks. Andrzej Augustyn.  (MK) fot. autor







Dziękujemy za przesłanie błędu