Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 23 października. Imieniny: Edwarda, Marleny, Seweryna
21/11/2019 - 23:15

Justina Mutale, walczy o prawa kobiet w Afryce, uczestniczy w krynickich forach

Dr Justina Mutale pochodzi z Zambii, ale mieszka w Londynie. Uznana jest za jedną z najbardziej wpływowych i inspirujących kobiet afrykańskiego pochodzenia, uhonorowana tytułem Afrykańska Kobieta 2012 roku. Kilkakrotnie przebyła w Polsce, w tym dwukrotnie na Forum Ekonomicznym w Krynicy-Zdroju. W przyszłym roku, podczas tego wydarzenia planuje zorganizować specjalny pawilon, poświęcony Afryce, modzie, kuchni i kulturze. A nawet może uda się jej zorganizować panele na temat współpracy między Europą a kontynentem afrykańskim?

Justina Mutale jest założycielką i prezesem fundacji, którą firmuje własnym nazwiskiem, Justina Mutale Foundation. Walczy o prawa kobiet afrykańskich. Zasiada m.in.: w Forum Światowych Liderów (Dubaj); British Award for African Development (UK); Globalne Forum Młodego CEO; African Achievers Awards (Afryka); Resource Alliance (UK);Forum Młodych Liderów Afryki (Afryka). Jest honorowym prezesem Akademii Sztuk Walki (Francja); pełni funkcję doradcy i mentora Forum Młodych Liderów Afryki. 

Kilka razy była pani w Polsce, w tym dwukrotnie w Krynicy. Jak ocenia pani Forum Ekonomiczne?

- Uczestniczyłam w wielu panelach dotyczących praw człowieka, jak i wymiany handlowej Europy z Afryką. Mogę więc powiedzieć, że Krynica jest świetnym miejscem do prowadzonych rozmów. Wiele ciekawych spotkań i dyskusji kuluarowych Forum Ekonomicznego wzbogaca to wydarzenie.

Jednak zauważyłam, że afrykańska reprezentacja na forum jest bardzo okrojona, niewielka. W ubiegłym roku byłam jedyną kobietą reprezentująca Afrykę. W tym roku nieco się powiększyła, nie mniej mamy apetyt na więcej.

W jaki sposób chcecie go zaspokoić?

- W przyszłym roku planujemy zorganizowanie specjalnego pawilonu, w którym pokażemy afrykańską kulturę, kuchnię czy modę. Być może uda się też zorganizować panele dyskusyjne, poświęcone możliwościom rozwoju ekonomicznego i wymiany handlowej z Europą Centralną i Wschodnią.

Nie tylko Zachodnia Europa czy Stany Zjednoczone, ale także region Europy Centralnej i Wschodniej, na czele z Polską, może stać się partnerem Afryki wspólnych przedsięwzięć gospodarczych.

Europa Zachodnia skupiała się dotąd na ochronie praw człowieka, co jest oczywiście potrzebne, ale teraz chcemy przejść do handlu i rozwoju gospodarczego.

Jaka jest pozycja kobiet w Zambii?

- Mają dość dobrą pozycję, w porównaniu do kobiet w innych częściach świata. Są niezależne, pozostają u władzy, mają 40 procent głosów w parlamencie. Prezydentem kraju jest kobieta, minister finansów, szefowa policji. Wiele kobiet tworzy polityczną i realną siłę kraju. 

Moja matka pochodzi z rodu, który w przeszłości rządził Zambią. W mojej rodzinie jest tradycją, że nie po ojcu czy mężu dziedziczymy nazwisko,. Kobiety tworzą w ten sposób własną historię.

Dostrzega pani różnice między kobietami w Polsce i Zambii?

- Kobiety zambijskie są bardzo silne i zdecydowane, wyrażają swoje zdanie. Natomiast kobiety w Polsce, na pierwszy rzut oka są bardziej wycofane, chociaż z drugiej strony nie da się ukryć uyskują świetne, odpowiedzialne stanowiska, rozwijają się. Np. moja znajoma jest doradcą podatkowym.

Dziękuję za rozmowę.

Małgorzata Kareńska fot. aut.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)