Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
15/06/2021 - 05:45

Jak PWSZ zachęcała studentów do szczepień na COVID-19

Marchewką czy kijem? Jak Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa w Nowym Sączu motywowała młodych ludzi do szczepień? Sądecka uczelnia nie wzięła przykładu z Akademii Górniczo-Hutniczej i postawiła na sprawdzoną taktykę.

Zdjęcie ilustracyjne, fot. ES/KS

Zapowiedź akcji szczepień na krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej poniosła się echem po całej Polsce. Nie tylko społeczność akademicką oburzyły fragment pisma kanclerza uczelni, w której pojawiło się sformułowanie o zasadach, które mogą być dla niezaszczepionych studentów „uciążliwe”.

Jeden z wydziałów uczelni (Wydział Geologii, Geofizyki i Ochrony Środowiska AGH) poszedł o krok dalej i poinformował, że do zajęć terenowych i praktycznych zostaną dopuszczeni tylko studenci zaszczepieni jedną dawką szczepionki. Sprawie miał przyjrzeć się Rzecznik Praw Obywatelskich, zawiadomienie trafiło również do Prokuratury.

Spytaliśmy dr Halinę Potok, Prorektor ds. studenckich i kształcenia Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Nowym Sączu m.in. o to, w jaki sposób zachęcano do szczepień sądeckich uczniów.

dr Halina Potok, fot. ES/KS

Zacznijmy od tego, co stresuje studentów najbardziej i wcale nie chodzi o igłę, lecz o tegoroczną sesję. W jakiej formie się odbędzie?
Zgodnie z zarządzeniem Rektora może ona odbywać się w formie stacjonarnej z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i reżimu sanitarnego lub z wykorzystaniem platform edukacyjnych. Z informacji, które posiadamy wynika, że każda z tych form będzie wykorzystywana.

A następny rok akademicki? Jak się zapowiada?
Planujemy powrót do zajęć stacjonarnych na uczelnię, ale wszystko będzie zależało od rozwoju sytuacji epidemicznej w kraju.

W powrocie polskich studentów na uczelnie mogą pomóc szczepienia. Czy sądeccy studenci byli chętni, żeby się na nie zapisywać?
Obserwowaliśmy bardzo duże zainteresowanie szczepieniami głównie w grupie pracowników. Natomiast w grupie studentów kierunków medycznych zainteresowanie szczepieniami z dnia na dzień było coraz większe, a z informacji, które posiadamy około pięćdziesiąt, sześćdziesiąt procent studentów tych kierunków skorzystało z takiej możliwości.

Co z pozostałymi studentami, dla których zapisy trwały do 10 czerwca?
Nie mamy wiedzy dotyczącej udziału w szczepieniach studentów z innych kierunków studiów. Przeprowadziliśmy badanie ankietowe pod koniec kwietnia dotyczące zainteresowania studentów udziałem w szczepieniu, w którym ustaliliśmy duże zainteresowanie szczepieniami. Dlatego postanowiliśmy dać możliwość naszej społeczności zaszczepienia się na terenie uczelni. Otrzymamy szczepionkę firmy Pfizer.

Jak PWSZ zachęcała studentów do szczepień?
W procesie informowania o szczepieniach wykorzystaliśmy materiały ze strony rządowej. Wszystkie informacje pracownicy otrzymali poprzez system wewnątrzuczelnianej poczty elektronicznej, a studenci poprzez system Wirtualny Dziekanat. Umieściliśmy również informacje w aktualnościach na naszej stronie internetowej i za pośrednictwem naszych mediów społecznościowych, to jest na fanpage`u PWSZ News na Facebooku oraz na naszym profilu PWSZ w Nowym Sączu na Instagramie.

Jak studentom spodobała się taka forma komunikacji?
Ogłoszenie dotyczące możliwości szczepienia zostało umieszczone jako post wielokrotnie w odstępie kilku dni i udostępnione przez użytkowników Facebooka. Zostało wyświetlone łącznie przez 2849 użytkowników. Prezentowane było również jako dwudziestoczterogodzinna relacja, którą oglądało 300 osób. Te narzędzia usprawniają komunikację, informację, edukację oraz integrację społeczności akademickiej.

Na co w przyszłym semestrze muszą przygotować się studenci, którzy nie chcą się zaszczepić?
Szczepienie jest dobrowolne, w związku z powyższym dostosujemy się do wytycznych, które zostaną ustalone przez ministerstwo – podkreśla Prorektor Halina Potok. ([email protected], fot. ES/KS)







Dziękujemy za przesłanie błędu