Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
24/04/2012 - 18:14

Finaliści konkursu zasilą kadry menedżerów, nauczycieli...

O popularyzacji wiedzy o współczesnej gospodarce, przygotowaniu uczniów szkół ponadgimnazjalnych do Konkursu Wiedzy Ekonomicznej oraz zaangażowaniu studentów PWSZ w m.in. w praktyki przy Forum Ekonomicznym rozmawiamy z Moniką Makowiecką, wykładowcą Instytutu Ekonomicznego Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.
Za nami 5. edycja Konkursu Wiedzy Ekonomicznej, który stał się już wizytówką Instytutu Ekonomicznego PWSZ. Do kogo kierowane jest to przedsięwzięcie i co ma na celu?
Konkurs Wiedzy Ekonomicznej jest skierowany do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Co roku dajemy szansę wzięcia udziału w tym przedsięwzięciu uczniom z blisko pięćdziesięciu szkół z powiatów: gorlickiego, limanowskiego, nowosądeckiego oraz Miasta Nowego Sącza. Jedyny warunek, jaki muszą spełnić, to przesłać w wyznaczonym przez organizatora terminie (drogą e mailową) wypełniony formularz zgłoszeniowy.
Celem Konkursu jest edukacja ekonomiczna młodzieży, umacnianie i popularyzacja wiedzy o współczesnej gospodarce, jak również wspieranie rozwoju uczniów szczególnie uzdolnionych.
Pokładamy nadzieję, że laureaci i finaliści Konkursu Wiedzy Ekonomicznej zasilą w przyszłości kadry menedżerów, nauczycieli akademickich i fachowców z różnych dziedzin praktyki gospodarczej.

Jak przebiegają eliminacje?

Konkurs Wiedzy Ekonomicznej przeprowadzany jest w formie pisemnego sprawdzianu i ma charakter dwustopniowych eliminacji:
I etap - eliminacje szkolne trwają od 90 – 120 minut i odbywają się w szkołach partnerskich. Są nimi:
1. Zespół Szkół Ekonomicznych im. Oskara Langego w Nowym Sączu;
2. Zespół Szkół Nr 1 im. J. Piłsudskiego w Limanowej;
3. Zespół Szkół Ekonomicznych im. Jana Pawła II w Gorlicach;
4. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Krynicy-Zdroju
Dla uczestników Konkursu przygotowuje się zagadnienia oraz podaje niezbędną literaturę odnoszącą się do podanego tematu konkursu. Pytania konkursowe przygotowuje się w oparciu o sformułowane zagadnienia, w skład których zarówno w I i II etapie konkursu wchodzą: test wyboru, zdania ”prawda / fałsz”, zdania do uzupełnienia oraz pytania opisowe.
II etap - eliminacje centralne trwają od 60 – 90 minut i odbywają się w Instytucie Ekonomicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Proszę coś powiedzieć o tegorocznej tematyce konkursu, bo każdego roku są to inne zagadnienia?

Tegoroczną - piątą edycję Konkursu Wiedzy Ekonomicznej zorganizowano pt.: „Europa Środkowo-Wschodnia: procesy transformacji, europejskiej integracji, partnerskiej współpracy”. Tematyka tegorocznego Konkursu była dość trudna i obejmowała zagadnienia związane z transformacją systemową w państwach Europy Środkowo-Wschodniej, ewolucją polityk zagranicznych państw Europy Środkowo-Wschodniej po 1989 r., negocjacjami akcesyjnymi i członkostwem państw Europy Środkowo-Wschodniej w Unii Europejskiej, jak również z polityką sąsiedztwa oraz współpracą regionalną w Europie Środkowo-Wschodniej.
Warto nadmienić, że co roku tematyka konkursu jest inna. Począwszy od 2008 roku mieliśmy już temat o: „Pieniądzu, jako narzędziu kalkulacji ekonomicznej”; „Gospodarce Polski w procesach globalizacji i integracji”; „Marketingu we współczesnej gospodarce”. Ubiegłoroczna edycja odbyła się natomiast pod hasłem: „Polska w Unii Europejskiej: innowacyjna gospodarka – kreatywne społeczeństwo”.

Jak ocenia Pani poziom przygotowania uczestników?

Poziom przygotowania uczestników na podstawie wyników uczestników otrzymanych zarówno I jak i II etapie Konkursu – oceniam w tym roku jako wysoki, biorąc jednocześnie pod uwagę skalę trudności tegorocznego tematu.

Czy monitorujecie Państwo losy zwycięzców?
Tak. Staramy się śledzić losy naszych laureatów. Zdarza się, że uczniowie biorą udział w konkursie po raz kolejny. W tym roku jeden z uczestników przystąpił do konkursu po raz trzeci. Wielu uczestników, nie tylko finalistów poprzednich edycji zasiliło już liczbę naszych studentów w Instytucie Ekonomicznym, natomiast laureat Konkursu z 2010 roku Zenon Kamiński jest obecnie studentem II roku studiów.

Jednymi z nagród w konkursie są stypendia od Zygmunta Berdychowskiego i Fundacji Sądeckiej oraz wyjazdy do Brukseli. Jak udaje się co roku pozyskiwać tak licznych sponsorów, bo nagrody są bardzo atrakcyjne?
Przyznam szczerze, że to nie jest łatwe zadanie. Pozyskiwanie sponsorów to bardzo często efekt długotrwałej, czasem kilkuletniej współpracy z wieloma instytucjami. Często o pozyskanie nagród czy patronatu nad konkursem staramy się wiele miesięcy wcześniej. To rezultat naprawdę ciężkich starań – licznych spotkań, telefonów, pism, formularzy, warunków – jakie trzeba spełnić, żeby zainteresować przedsięwzięciem ważne osobistości oraz instytucje a tym samym pozyskać tak cenne nagrody. Liczy się przede wszystkim wytrwałość.
W tym roku wsparli nasze przedsięwzięcie m.in.:
• Ministerstwo Rozwoju Regionalnego
• Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości
• Fundacja Sądecka
• Pan Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum Ekonomicznego, Radny do Sejmiku Wojewódzkiego Województwa Małopolskiego
• Pan Dr Czesław Siekierski, Poseł do Parlamentu Europejskiego, Wiceprzewodniczący Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi
• Małopolska Agencja Rozwoju Regionalnego
• Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego
• Małopolskie Centrum Kultury „Sokół”
• Małopolski Ośrodek Ruchu Drogowego
• Gold-Partner Sp. z o. o.
• Miesięcznik Sądeczanin i portal sądeczanin.info

Studenci IE włączają się w pomoc podczas konkursu, stanowią także, co roku, główną siłę wolontariuszy podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Co daje im taka praktyka?
Uczestnictwo w programie praktyk Forum Ekonomicznego to najczęściej pierwsze, cenne doświadczenie zawodowe, które już jako absolwenci studiów wyższych mogą wskazać na początku kariery zawodowej. „Wystarczy chcieć”, to bardzo trafne określenie na sukces, jaki mają szansę osiągnąć studenci uczestniczący w praktykach Forum Ekonomicznego. Wystarczą dobre chęci, zaangażowanie, poświęcony czas, który z pewnością nie będzie zmarnowany. Uczestnictwo w Forum Ekonomicznym to jedna z możliwości aktywności pozauczelnianej, jaką oprócz kształcenia daje im bycie studentem PWSZ, – jednej z kilku uczelni, które od wielu lat aktywnie współpracują z Instytutem Studiów Wschodnich w Warszawie.
Pragnę zaprosić wszystkich zainteresowanych studentów na pierwsze spotkanie organizacyjne w sprawie udziału w XXII Forum Ekonomicznym 2012, które odbędzie się w dniu 25.05.2012 r. o godz. 10.00. w Instytucie Ekonomicznym Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Nowym Sączu.

Rozmawiał Janusz Bobrek
Fot. PWSZ, archiwum Moniki Makowieckiej







Dziękujemy za przesłanie błędu