Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
27/05/2022 - 19:30

Dowódca krynickich strażaków: to raczej powołanie niż zawód

W maju świętują wszyscy strażacy. Ze starszym kapitanem Mateuszem Górskim, dowódcą Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Państwowej Straży Pożarnej w Krynicy-Zdroju, rozmawiamy o codziennej służbie i o tym, dlaczego zawód strażaka cieszy się tak dużym społecznym zaufaniem.

Tradycyjnie w maju jednostki PSP i OSP mają swoje święto. Czym jest ono dla strażaka?
- Przede wszystkim zwieńczeniem całego roku naszej pracy, podsumowaniem wyjazdów do rozmaitych zdarzeń, ale też okazją do świętowania, wręczania medali, wyróżnień, a dla funkcjonariuszy także dniem otrzymywania awansów zawodowych.

Zawód strażaka cieszy się bardzo dużym zaufaniem społecznym. Jak pan myśli, dlaczego?
- Strażaka można spotkać w trudnych sytuacjach i zawsze przychodzi z pomocą. To raczej powołanie, niż zawód. Wielokrotnie sytuacje zmuszają strażaków do wyrzeczeń. Wielu z nas funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej należy też do Ochotniczych Straży Pożarnych. Gdy zawyje syrena, nieważne o której godzinie, czy to w nocy czy w dzień, skupia się na zadaniu do wykonania. I to jest piękno tej służby….

Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza PSP z siedzibą w Krynicy swoim zasięgiem obejmuje…
- Trzy gminy, a mianowicie Krynicę-Zdrój, Muszynę i Łabową.  

Jak wygląda współpraca między funkcjonariuszami PSP a druhami OSP?
- Działamy ramię w ramię. Zdarzenia, które są zgłaszane wpływają do Krakowa na numer 112, gdzie następuje ich selekcja. Następnie, na zasadzie dalszego dysponowania, powiadane jest stanowisko kierowania w komendzie miejskiej. Tam podejmowana jest decyzja, które jednostki na danym terenie czy terenach zostaną wysłane, w zależności od specyfiki wydarzenia.

Jakie zdarzenia są najczęściej zgłaszane?
- Najczęściej organizujemy i prowadzimy akcje ratownicze w czasie walki z pożarami. Wykonujemy też pomocnicze czynności podczas klęsk żywiołowych oraz innych miejscowych zagrożeń. Nasza Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza specjalizuje się w zakresie ratownictwa wysokościowego. Oprócz tego są zgłaszane inne drobne zdarzenia, jak na przykład rozbity termometr rtęciowy czy ściągnięcie kota z drzewa…

Gdy potrzebna jest pomoc, wykręcamy 112….
- 112 to numer, który działa na terenie całej Unii Europejskiej, jest ważny do zapamiętania i bardzo dobrze działa. Możemy być pewni, że wykręcając go otrzymamy, w zależności od zdarzenia, fachową pomoc .

Sprzęt, jakim dysponuje jednostka to…
- Jeden ciężki samochód gaśniczy, dwa średnie samochody gaśnicze. Mamy także podnośnik oraz lekki samochód ratownictwa wysokościowego do akcji w trudnym terenie, quada i samochód rozpoznawczo-ratowniczy.

Dziękuję za rozmowę. Małgorzata KareńskaDziękujemy za przesłanie błędu