Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 11 sierpnia. Imieniny: Luizy, Włodzmierza, Zuzanny
13/08/2018 - 14:05

Burmistrz Dariusz Reśko: Festiwal Biegowy to wyjątkowa impreza

Z Dariuszem Reśko, burmistrzem Krynicy-Zdroju rozmawiamy na temat Festiwalu Biegowego i jego wpływu na postrzeganie miasta. W tym roku to sportowe wydarzenie odbędzie się w dniach od 7 do 9 września.


Panie burmistrzu, czym jest Festiwal Biegowy dla Krynicy-Zdroju?
- Niewątpliwie to najważniejsze wydarzenie sportowo-rekreacyjnym w mieście, w skali roku. Oczywiście są organizowane inne imprezy, rangi mistrzostw świata czy Europy. Jednak biorąc pod uwagę, że  Festiwal Biegowy jest cykliczny i wystartuje w tym roku po raz dziewiąty, jest czymś wyjątkowym.

Dlaczego jest taki wyjątkowy?
- Pierwsza edycja Festiwalu Biegowego liczyła 850 uczestników, a obecnie jest ich ponad 8 tysięcy. To także różnorodność imprez, dedykowanych każdej grupie wiekowej. Biegają rodziny z dziećmi, osoby starsze, amatorzy i zawodowcy, którzy pokonują maratony. Festiwal Biegowy umacnia markę Krynicy-Zdroju, jako uzdrowiska wielofunkcyjnego,  gdzie rekreacja i sport odgrywają ważną rolę. Uważam, że impreza jest rewelacyjna. Jestem jej entuzjastą. Chciałbym też  pogratulować Fundacji Biegowej i Instytutowi Studiów Wschodnich oraz podziękować za wspaniałą organizacją logistyczną.

Festiwal Biegowy z każdym rokiem się zmienia…
- To przedsięwzięcie nie stoi w miejscu. Organizatorzy i my, urząd miasta,  jako współorganizatorzy wsłuchujemy się w głos uczestników. Jakakolwiek uwaga na temat ulepszenia Festiwalu Biegowego od razu jest wdrażana. Stąd wydarzenie ma wysoką jakość, która jest modernizowana i polepszana. Poza tym pula nagród przekracza ponad pół miliona złotych, co przyciąga znanych sportowców, którzy z kolei przyciągają kolejnych. Myślę, że to wspaniale pomyślane przedsięwzięcie, któremu kibicuję. Mam nadzieję, że pozostanie w Krynicy na wiele lat.

Co zyskuje miasto na tym wydarzeniu?
- Niewątpliwie kolejny event. W tym czasie miasto pęka w szwach. Wiem, że uczestnicy szukają noclegów w Muszynie, a nawet w Nowym Sączu czy Piwnicznej. U nas nie ma możliwości zakwaterowania aż tylu osób naraz! Dzięki festiwalowi sezon turystyczny  jest wydłużony o kolejne dwa tygodnie dla restauratorów, hotelarzy i inni usługodawców. A Krynica jest postrzegana też jako uzdrowisko wielofunkcyjne, gdzie sport i rekreacja są traktowane jak działalność uzdrowiskowa.

Dziękuję za rozmowę.

Małgorzata Kareńska fot. z arch. autoraDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)