Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 24 października. Imieniny: Arety, Marty, Marcina
18/02/2020 - 07:00

Z psimi ratownikami poszukują zaginionych

Są tam, gdzie dzieje się ludzka krzywda i tli się choć iskierka nadziei na odnalezienie osoby zaginionej. O kim mowa?

Grupa Ratownictwa Specjalnego Ochotniczej Straży Pożarnej z Nowego Sącza, to zespół ochotników w różnym wieku, m.in.: ratowników kwalifikowanej pierwszej pomocy, planistów, nawigatorów, psich przewodników i oczywiście ich czworonożnych partnerów-ratowników, których nadrzędnym celem jest odnalezienie osoby zaginionej.

Grupa bierze udział w akcjach poszukiwawczo-ratowniczych, zarówno w terenie otwartym, jak również w miejscach katastrof budowlanych i komunikacyjnych, wspierając Państwową Straż Pożarną oraz policję.

W jaki sposób działają? Czy osoba prywatna może zgłosić się do nich z prośbą o rozpoczęcie poszukiwań swojego zaginionego krewnego, znajomego? Kiedy w ogóle zgłosić fakt zaginięcia osoby, odpowiednim służbom? Ile czasu trwa proces szkolenia przewodnika i jego psa? Czy pies przypisany jest do konkretnego ratownika?

Na te i inne pytania, w niniejszym materiale filmowym, odpowiada naczelnik grupy Michał Gaik.

Czytaj także: Taki duet będzie pilnował bezpieczeństwa w naszym regionieSądecka Grupa Ratownictwa Specjalnego OSP będzie działać w całej PolsceOdszedł pies ratownik o imieniu Ściema. Uratował życie wielu osobom

(Karol Trojan) [email protected], fot.: archiwum GRS OSP Nowy Sącz, film: Daniel SzlagDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)