Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 25 września. Imieniny: Aureli, Kamila, Kleofasa
20/01/2020 - 07:00

W życie weszły nowe przepisy. Policjanci kontrolują liczniki

Od nowego 2020 roku obowiązują nowe przepisy. Policjanci mają obowiązek sprawdzać stan liczników w pojazdach. W jaki sposób przebiega taka kontrola? Jaka kara może spotkać osoby, które cofnęły licznik? Ile do tej pory udało się ujawnić takich pojazdów? Posłuchajcie naszej rozmowy z podinsp. Albertem Kogutem, naczelnikiem Wydziału Ruchu Drogowego w Komendzie Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Od 25 maja 2019 roku zgodnie z nowelizacją kodeksu karnego cofanie liczników w samochodach czy motocyklach jest traktowane jako przestępstwo, za które grozi kara nawet pięciu lat więzienia. Z kolei od 1 stycznia 2020 zgodnie z nowymi przepisami policjanci mogą kontrolować czy licznik w pojazdach nie był cofany.

- Osoba, która ingerowała albo zleciła ingerowanie w stan licznika podlega karze od 3 miesięcy do 5 lat więzienia – przestrzega podinsp. Albert Kogut, naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego w sądeckiej policji.

Zobacz też Policjanci kontrolują pojazdy. Rekordzista cofnął licznik o 120 tys. km

Od 1 do 19 stycznia br. sądeccy policjanci ujawnili aż 18 pojazdów z rozbieżnymi wskazaniami drogomierzy.10 stycznia w Tęgoborzy zatrzymali do kontroli kierującego samochodem dostawczym marki Iveco na krakowskich rejestracjach. Mundurowi sprawdzili stan licznika. Jak się okazało, liczba kilometrów rażąco odbiegała od tej zapisanej podczas ostatniego badania technicznego. W chwili kontroli drogomierz iveco wskazywał zaledwie 53 tys. km, natomiast w marcu 2019 roku podczas przeglądu diagnosta odnotował blisko 430 tys. km, czyli prawie 377 tys. km mniej niż obecnie. Teraz policjanci wyjaśniają, jak doszło do rozbieżności wskazań licznika i kto jest za to odpowiedzialny.

Jeśli chcecie się dowiedzieć jakie inne przepisy weszły w życie w ostatnich tygodniach, koniecznie posłuchajcie naszej rozmowy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

RG [email protected] Film K. StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Miesięcznik Sądeczanin - wydanie wrześniowe