Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Środa, 5 sierpnia. Imieniny: Emila, Karoliny, Kary
30/11/2019 - 09:15

Przed nami adwent. To czas bardzo ważny dla wiernych

Jakie wydarzenia biblijne będziemy wspominać i rozważać w czytaniach liturgicznych przez najbliższe cztery tygodnie? Ile trwa adwent? Posłuchajcie naszej rozmowy z ks. Jerzym Jurkiewiczem, proboszczem Bazyliki św. Małgorzaty, a jednocześnie prepozytem Kapituły Kolegiackiej w Nowym Sączu.

Już w najbliższą niedzielę rozpoczniemy Adwent, a więc czas oczekiwania na przyjście Chrystusa. W jaki sposób dobrze przeżyć ten czas i właściwie przygotować się do świąt Bożego Narodzenia? W najbliższą niedzielę 1 grudnia w Kościele rozpocznie się wyjątkowy okres, jakim jest adwent, który rozpoczyna nowy rok liturgiczny. Jest to czas przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

- Zwyczaj obchodzenia adwentu znany już był w Rzymie na przełomie V/VI wieku. Także jest to dosyć stary zwyczaj przekazywany w tradycji Kościoła – wyjaśnia ks. Jerzy Jurkiewiecz, proboszcz Bazyliki św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Adwent trwa cztery tygodnie. Rozpoczyna się nieszporami czwartej niedzieli przed Bożym Narodzeniem, a kończy się nieszporami Wigilii. Okres Adwentu dzieli się na dwie części. W pierwszej, która trwa do 16 grudnia, w czytaniach liturgicznych usłyszymy o powtórnym przyjściu Chrystusa na końcu czasów. Dopiero druga część Adwentu od 17 do 24 grudnia jest to czas bezpośredniego przygotowania do świąt Bożego Narodzenia.

- Okres adwentu jest bogatym w symbolikę czasem liturgicznym. Kapłan ma fioletowy kolor szat, który wskazuje na okres pokuty, zadumy. Jedynym wyjątkiem jest trzecia niedziela adwentu kiedy jest kolor różowy, który wprowadza trochę światła, uzmysławia nam, że już za niedługo będziemy przeżywać święta Bożego Narodzenia – wyjaśnia ks. proboszcz Jurkiewicz.

Bardzo popularne w naszej tradycji są msze zwane roratami, które pojawiły się w Polsce w XIII wieku. To jest msza ku czci Matki Bożej. Chcecie się dowiedzieć, jakie jeszcze zwyczaje są związane z Adwentem? W jaki sposób dobrze przygotować się do świąt Bożego Narodzenia? Posłuchajcie koniecznie naszej rozmowy.

RG [email protected], film K. StachuraDziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)