Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
03/12/2021 - 11:50

„Piątek z drogówką”: zatrzymała cię policja, czy wiesz jak się zachować?

Jak powinien zachować się kierowca podczas kontroli drogowej? Co czeka go, gdy odmówi przyjęcia mandatu? Co zrobić, gdy uszkodzimy samochód na skutek zderzenia z dziką zwierzyną? Jakie wezwać służby? Te i wiele innych pytań zadaliśmy nadkom. Bogdanowi Łęczyckiemu - naczelnikowi Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

W ostatnim czasie przesłaliście na naszego redakcyjnego maila mnóstwo pytań dotyczących sytuacji na drogach. W ramach naszego cyklu „Piątek z drogówką”, kilka z nich zadaliśmy  nadkom. Bogdanowi Łęczyckiemu z Komendy Miejskiej Policji w Nowym Sączu.

Jeden z Czytelników zapytał, w jaki sposób powinien zachować się kierowca, który został zatrzymany przez policję do kontroli drogowej. Dla jednych może jest to oczywiste, dla innych może nie, dlatego aby rozwiać wszelkie wątpliwości, to pytanie zadaliśmy naczelnikowi Wydziału Ruchu Drogowego.

- Policjant ma prawo zatrzymać uczestnika ruchu drogowego tarczą sygnałową albo za pomocą latarki, a nawet i ręki. Jeżeli kierujący dostanie sygnał od policjanta, powinien zatrzymać się we wskazanym miejscu, a następnie po unieruchomieniu pojazdu, oczekiwać na dyspozycje policjanta, trzymając ręce na kierownicy. Funkcjonariusz może poprosić o dane, dokumenty, a gdy zajdzie taka potrzeba, o opuszczenie pojazdu. Tylko wtedy gdy policjant poprosi kierowcę lub pasażera o opuszczenie pojazdu, mogą to zrobić – wyjaśnia nadkom. Bogdan Łęczycki.

Zobacz też Jechali do pożaru, ich wóz zderzył się z ciężarówką. Polscy strażacy w żałobie

W jakim miejscu policjanci mogą zatrzymać kierowcę do kontroli drogowej? Czy to prawda, że w  nocy mogą przeprowadzić kontrolę jedynie w miejscu oświetlonym?

- Obecnie zgodnie z przepisami, policjant może zatrzymać samochód do kontroli drogowej w każdym miejscu, jeżeli jest to związane z wykroczeniem bądź przestępstwem i prowadzonymi działaniami. Radiowóz powinien być oświetlony i jeżeli to jest w miejscu niedozwolonym, powinien mieć włączone światła błyskowe – odpowiada policjant.

Podczas kontroli drogowej mundurowi sprawdzają trzeźwość kierowcy. Co w sytuacji, gdy nie chce on się poddać takiemu badaniu?

- Jeżeli kierowca nie podda się badaniu, zostaje mu pobrana krew, bo procedura jest taka, że uczestnika ruchu drogowego po zatrzymaniu badamy pod kątem trzeźwości. Sprawdzamy czy kierowca jest trzeźwy i czy może dalej prowadzić. Jeżeli osoba odmówi badania przy użyciu urządzeń do pomiaru zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu, wówczas jest pobierana krew do badań. Możemy to zrobić nawet wbrew woli tej osoby – tłumaczy nadkom. Bogdan Łęczycki.

A co jeśli policjanci udowodnią kierującemu wykroczenie i chcą go ukarać mandatem, a on nie chce go przyjąć. Jaka wtedy jest procedura?

- Policjant po ujawnieniu wykroczenia informuje osobę, jakie popełniła wykroczenie i jaka kara ją za to czeka. Jednocześnie poucza tę osobę, że ma prawo odmowy przyjęcia mandatu. Jeśli kierowca ma wątpliwości albo nie czuje się winny, może skorzystać z prawa odmowy, wówczas sporządzana jest dokumentacja i kierowany jest wniosek do sądu – odpowiada naczelnik Wydziału Ruchu Drogowego.

Zobacz też Wypadek w Nowym Sączu. Samochód potrącił rowerzystę

Jeśli chcecie się dowiedzieć, co zrobić, gdy uszkodzicie samochód na skutek zderzenia z dziką zwierzyną, jakie powinniście wezwać służby, koniecznie posłuchajcie naszego wywiadu. Znajdziecie tam odpowiedź na te i wiele innych pytań. ([email protected] Fot. i Film D. Szlag)







Dziękujemy za przesłanie błędu