Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 20 października. Imieniny: Ireny, Kleopatry, Witalisa
14/09/2020 - 05:50

Ile skarbów kryje jeszcze ziemia? Oni na pewno znajdą większość

O pasji, która każe nią dotkniętym szukać bezustannie kolejnych namacalnych śladów historii rozmawialiśmy w naszym studiu TV Sądeczanin ze Stanisławem Pustułką ze Stowarzyszenia Historyczno Eksploracyjnego Sądecczyzny.

Stowarzyszenie Historyczno Eksploracyjne Sądecczyzny znane było wcześniej z m.in. z rekonstrukcji schronu w Mostkach i poszukiwań na terenie wyburzonej już „Przystani” w Starym Sączu. Ale tak naprawdę wszyscy usłyszeli o ekipie, gdy ta kilka miesięcy odkryła słynny srebrny skarb na zamkowym wzgórzu w Nowym Sączu a potem zajęła się eksploracją podziemi na nowosądeckim rynku.

Zobacz też: Wykopali wielki, srebrny skarb ze wzgórza zamkowego w Nowym Sączu

Nasi Czytelnicy zaczęli się zastanawiać: skąd członkowie SHES wiedzieli, gdzie szukać? Czy każdy pasjonat historii może kupić sobie wykrywacz metali i ruszyć na poszukiwanie skarbów? Czy rzeczywiście państwo wypłaca w takich wypadkach znaleźne? Jednocześnie wielu z nas obawia się – a co w sytuacji gdy ziemia odsłoni przed nami nie skarb a śmiercionośne ładunki wybuchowe czy pociski?

Jak wyglądają kulisy tych fantastycznych poszukiwań, w których uczestniczy SHES? O tym wszystkim właśnie rozmawialiśmy w naszym studiu z szefem stowarzyszenia. ([email protected] Film: Daniel Szlag)Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)