Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 27 maja. Imieniny: Amandy, Jana, Juliana
02/05/2024 - 10:15

Genealogia to szukanie własnych korzeni. To jak otwieranie… tajemniczej szkatułki [WIDEO]

– Są to zagadnienia niezwykle ciekawe i teraz bardzo popularne. Poszukiwanie korzeni, poszukiwanie przodków stało się obecnie pasją wielu ludzi, którzy tym się zafascynowali - mówi dr Łukasz Połomski, redaktor numeru kwartalnika "Sądeczanin Historia", poświęconego genealogii.

Numer kwartalnika „Sądeczanin – HISTORIA” „Przychodzimy, odchodzimy…”, którego redaktorem prowadzącym był znany sądecki historyk dr Jakub Marcin Bulzak poszerzył czytelnikom, którzy go przeczytali wiedzę o miejscach wiecznego spoczynku zmarłych w Nowym Sączu i na Sądecczyźnie, zwyczajach związanych z pochówkiem, obrzędowością i innymi kwestiami związanymi z przygotowaniem zmarłego do pochówku, jak i samym pogrzebem.

Numer kwartalnika „Sądeczanin – HISTORIA”, którego redaktorem naczelnym jest z kolei historyk dr Łukasz Połomski poświęcony jest lżejszej tematyce – genealogii.

Czytaj także: Kolejny nowosądeczanin dołączył do grona stulatków. Dwieście lat panie Marianie! [ZDJĘCIA]

To coś dla tych, którzy chcieliby dotrzeć do swoich rodzinnych, rodowych korzeni. Wiele osób chciałoby wiedzieć coś więcej o swoich przodkach, poszerzyć o nich własną wiedzę albo się o nich dopiero czegoś dowiedzieć.

Szukanie własnych korzeni jest w obecnych czasach nie tylko czasochłonne, ale i kosztowne. Jeśli kogoś na to stać to poszukiwaniem rodzinnych korzeni zajmują się w Polsce profesjonalne firmy.

- Numer grudniowy, zimowy poświęciliśmy genealogii, rodzinie – mówi dr Łukasz Połomski, redaktor tego numeru. – Są to zagadnienia niezwykle ciekawe i teraz bardzo popularne. Poszukiwanie korzeni, poszukiwanie przodków stało się obecnie pasją wielu ludzi, którzy tym się zafascynowali.

Redaktor tego numeru podkreśla – nie bez przyczyny, że ten kwartalnik jest wyjątkowy z wielu względów. Między innymi dlatego, że partnerem grudniowego numeru kwartalnika jest Stowarzyszenie Twoje Korzenie w Polsce, które zajmuje się profesjonalnymi poszukiwaniami genealogicznymi.

Czytaj także: Tak ma wyglądać chodnik, którym do szpitala idą chorzy ludzie? Czytelniczka prosi o interwencję [ZDJĘCIA]

- Członkowie tego stowarzyszenia napisali do tego numeru wstępne teksty dotyczące przewodnika po poszukiwaniach genealogicznych czyli jak właściwie zacząć, jak poruszać się po archiwach, jakie materiały można znaleźć w domowym archiwum – dodaje dr Połomski.

W tym numerze kwartalnika znajdziemy także bardzo ciekawe teksty o rodach sądeckich i inne bardzo ciekawe artykuły. A zagłębiając się w genealogię można natrafić na bardzo ciekawe rodzinne wątki, zaskakujące historie. - Proszę mi wierzyć – dodaje dr Połomski.

Zachęcamy więc naszych czytelników do sięgnięcia po numery kwartalnika „Sądeczanin – HISTORIA”. Najprościej dostać je w e-wydaniu. Życzymy przyjemnej lektury. ([email protected], fot. IM), © Materiał chroniony prawem autorskim.Dziękujemy za przesłanie błędu