Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
17/02/2021 - 06:00

Dzisiaj Środa Popielcowa. Jak dobrze przeżyć Wielki Post? [WIDEO]

Dzisiaj obchodzimy Środę Popielcową. Jest to ważny dzień dla każdego katolika. Dzień, który rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu – czas zadumy, wyciszenia i zastanowienia się nad tym, co najważniejsze. Czy w XXI wieku, kiedy wszyscy jesteśmy zabiegani i zapracowani, mamy jeszcze czas dla Boga? Czy mamy czas, aby uczestniczyć w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali? Czy epidemia koronawirusa pomaga nam w zwolnieniu tempa codziennego życia? O tym rozmawialiśmy z ks. Mariuszem Bawołkiem – wikariuszem parafii Imienia Maryi Panny w Ptaszkowej.

Dzisiaj obchodzimy Środę Popielcową, która rozpoczyna czterdziestodniowy okres Wielkiego Postu. Na znak pokuty kapłani posypują w kościołach głowy wiernych popiołem. Dlaczego?

- Popiół to jest symbol prochu ziemi. Symbol ulotności i przemijalności. Kapłan wypowiada zaczerpnięte z Księgi Rodzaju słowa: „Prochem jesteś i w proch się obrócisz”. Te słowa wypowiedział Pan Bóg do Adama po grzechu pierworodnym. Te słowa mówią, że człowiek został ulepiony z prochu ziemi i kiedyś tym prochem się stanie. Życie nasze nie do końca należy do nas. Kiedyś, gdy nasze ziemskie życie zakończy się, też staniemy się tym prochem, z którego powstaliśmy – wyjaśnia ks. Mariusz Bawołek.

- Popiół symbolizuje ulotność. Jeśli rozsypiemy go na wietrze, to zostanie porwany. Ma to nas przestrzec, aby nasze życie nie przeminęło z wiatrem, dlatego Wielki Post ma być czasem zatrzymania się, pomyślenia o tym, kim w moim życiu jest Pan Bóg? Czym w moim życiu jest wiara? Jest to czas na głębszą refleksję nad swoim życiem duchowym – dodaje.  

Od dzisiejszego dnia aż do świąt Zmartwychwstania Pańskiego w kościołach będą śpiewane jedynie pokutne pieśni, a duchowni będą przywdziewać szaty liturgiczne koloru fioletowego.

Przez Wielki Post Kościół wzywa wiernych do wyrzeczeń, żarliwej modlitwy oraz czynienia dzieł miłosierdzia. Zachęca do wyciszenia się dla otoczenia, a otwarcia na Boga. W tym czasie należy powstrzymać się od organizowania hucznych zabaw i słuchania głośnej muzyki. W zamian za to należy uczestniczyć w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żali, które pomogą przygotować się do głębokiego przeżycia męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.

W Środę Popielcową wszystkich wiernych obowiązuje wstrzemięźliwość od jedzenia pokarmów mięsnych oraz post ścisły. Osoby między 18 a 60 rokiem życia mogą jeść jedynie trzy posiłki w ciągu dnia, w tym jeden do syta.

Jak dobrze przeżyć Wielki Post? Czy to jest możliwe w dzisiejszych czas, kiedy wszyscy jesteśmy zabiegani, zapracowani? 

Czytaj na kolejnej stronie ....Dziękujemy za przesłanie błędu