Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 29 października. Imieniny: Angeli, Przemysława, Zenobii
30/01/2020 - 05:35

Czy reaktywacja Liceum dla Dorosłych ma sens? [FILM]

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu jest placówką oświatową z tradycjami. Szkoła, którą od 2011 roku kieruje Dorota Smaga może poszczycić się wspaniałymi osiągnięciami. Jej mury opuściły rzesze absolwentów. Wielu z nich piastowało i piastuje odpowiedzialne funkcje. W piątek, podczas pierwszej w tym roku sesji Rady Miasta okaże się, czy radni zgodzą się na likwidację istniejącego w strukturach tej szkoły Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych.

Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu tworzą obecnie II Liceum Ogólnokształcące noszące imię tej zacnej patronki i Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych.

W piątek, na pierwszej w tym roku sesji radni pochylą się nad przygotowanym projektem uchwały intencyjnej o rozwiązaniu Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 przy ul. Stefana Żeromskiego i zamiarze likwidacji Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych, istniejącego w strukturach tej placówki.

Jak do tego projektu uchwały intencyjnej podejdą radni? Zobaczymy.

Wiceprezydent Nowego Sącza Magdalena Majka w wywiadzie udzielonym kilka dni temu portalowi Sądeczanin.info na temat planowanych zmian w niektórych placówkach oświatowych w mieście,  między innymi w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu, podkreślała, że będą to zmiany wyłącznie formalno-organizacyjne.

- Są to zmiany, które w żaden sposób nie zmieniają funkcjonowania tych placówek dla osób tam pracujących, dla uczniów – mówiła wiceprezydent. – Ta uchwała ma spowodować dwie rzeczy: po pierwsze chcemy rozwiązać Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. M. Konopnickiej, po drugie chcemy zlikwidować Liceum Ogólnokształcące dla Dorosłych. Wtedy, w sposób naturalny tą właściwą szkołą będzie II Liceum Ogólnokształcące im M. Konopnickiej. Traktujemy tą uchwałę, jako pewnego rodzaju wyróżnienie szkoły, zwłaszcza, że w tym roku  - jak zaznaczyła wiceprezydent Majka - przypada 60. rocznica niezależnego funkcjonowania II Liceum Ogólnokształcącego im. M. Konopnickiej.

Co na to kierownictwo Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu?

Dorota Smaga, dyrektor kierująca tą zasłużoną szkołą nie zgadza się z proponowanymi zmianami.

- Nie zgadzam się, bo nikt z organu prowadzącego ze mną wcześniej na ten temat nie rozmawiał – mówi Dorota Smaga. – W związku z tym nie mogłam przedstawić swoich racji. I to nie jest tak, że w tym roku jest sześćdziesięciolecie istnienia II Liceum Ogólnokształcącego im. Marii Konopnickiej. Szkoła ta działa od 8 lutego 1959 roku. Zatem w tym roku szkoła ma 61 lat.

Dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 w Nowym Sączu przyznała, że jest przeciwna planowanej likwidacji Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych, mimo, że do tej placówki od kilku lat nie była przeprowadzana rekrutacja.

- Dlaczego? Bo władze miasta uważały, że nie jest to konieczne, gdyż mieliśmy duży nabór młodzieży do II Liceum Ogólnokształcącego  - mówi dyrektor Smaga. – Uważam, że w tym roku powinniśmy się do tego przygotować. Nie było tak, że nie mieliśmy chętnych. Zawsze ktoś pytał o tę szkołę. Dlaczego zamykać Liceum dla Dorosłych, jeśli jest utworzone.

Jak zaznaczyła już wkrótce do szkół średnich będą przychodzili uczniowie z roczników niżu demograficznego.

Dorota Smaga uważa, że reaktywacja Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych działającego w placówce, którą kieruje ma sens.

- Są różne osoby, które chcą się dokształcić, a my to zagwarantujemy – zapewnia nasza rozmówczyni. – Pod względem dydaktycznym jesteśmy na to przygotowani.

Cała rozmowa z Dorotą Smagą, dyrektor Zespołu Szkół Ogólnokształcących nr 2 im. Marii Konopnickiej w Nowym Sączu w materiale filmowym.

i. [email protected], fot. IM, film: Daniel Szlag.Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)