Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 29 maja. Imieniny: Benity, Maksymiliana, Teodozji
05/12/2019 - 07:00

Andrzej Lis jest rekordzistą Polski. Oddał już 94 litry krwi

Człowiek o przeciętnej wadze ma w sobie około 5-6 litrów krwi. Andrzej Lis ze Starego Sącza w swoim życiu oddał już ponad 90 litrów tego bezcennego daru, który nie można wyprodukować ani kupić. Jak to możliwe? Posłuchajcie naszej rozmowy.

Pochodzący ze Starego Sącza Andrzej Lis jest rekordzistą Polski, a może nawet Europy w ilości oddanej krwi. Pan Andrzej dzieli się z potrzebującymi ludźmi tym bezcennym darem już od osiemnastego roku życia. Do tej pory udało mu się oddać ponad 94 litry pełnej krwi. W tym miejscu warto dodać, że człowiek o przeciętnej masie ma w sobie około 5-6 litrów. 

- Krew oddaję już od 47 lat. Pamiętam jak w sierpniu 1974 roku mój szwagier, który pracował w Zakładach Azotowych w Tarnowie powiedział, że doszło tam do wypadku i potrzebna jest duża ilość krwi. Zaproponował mi, abym i ja poszedł  ją oddać. Zgodziłem się i tak to się zaczęło – wspomina Andrzej Lis.

Zobacz też Stary Sącz: Krzyż Sądecki dla krwiodawcy Andrzeja Lisa [WIDEO, ZDJĘCIA]

Od tego czasu pan Andrzej regularnie oddaje krew. Nasz Rozmówca obliczył, że już za niecałe dwa lata stuknie mu setka, a więc 100 litrów oddanej krwi.

- Warto dzielić się tym bezcennym darem jakim jest krew. Trzeba pamiętać, że dzisiaj ja oddaję krew, ale nie wiadomo, czy jutro nie będę potrzebował pomocy innych ludzi. W dzisiejszych czasach, gdzie jest tak wiele chorób trzeba zawsze myśleć o tym, że ja pomogę bliźniemu teraz, a kiedyś może ja będę w potrzebie i wtedy może ktoś mi pomoże – zachęca.   

Zobacz też Andrzej Lis ze Starego Sącza oddał 91 litrów krwi. To rekord Polski!

Chcecie się dowiedzieć więcej o krwiodawstwie? Koniecznie posłuchajcie naszej rozmowy.

RG [email protected], Film KSDziękujemy za przesłanie błędu