Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
04/12/2016 - 09:35

Wójt Kiełbasa: Pracujemy, a co będzie za 2 lata, zobaczymy

Przed dwoma laty Stanisław Kiełbasa nie miał konkurentów w wyborach na wójta gminy Nawojowa. Nikt się nie odważył stanąć z nim w szranki wyborcze. W dniu wyborów wójt otrzymał od mieszkańców 90-procentowe poparcie.

Stanisław Kiełbasa, dr nauk rolniczych, bo takim tytułem się legitymuje,   pochodzi ze znanego rodu społeczników wiejskich w Lipnicy Wielkiej, w gminie Korzenna. Rządzi Nawojową od 1998 roku, wcześniej przez wiele lat był nauczycielem w miejscowym zespole szkół rolniczych.   

Wójt Kiełbasa znany jest z tego, że gdy na Sądecczyznę przyjedzie jakiś minister i spotyka się z samorządowcami, to pierwszy zabiera głos i zawsze jest bardzo krytyczny wobec rządzących, bez względu kto w Polsce jest u steru władzy. Kiełbasa uważa, że Warszawa ciągle dokłada gminom zadań, za czym nie idą pieniądze.     

Kojarzony jest z PSL lecz odżegnuje się od wszelkich afiliacji partyjnych. "Moja partia to jest samorząd" - deklaruje wójt Kiełbasa.
Na półmetku obecnej kadencji zadaliśmy włodarzowi Nawojowej parę pytań.    

**
Najważniejsza inwestycja, jaką udało się Panu zrealizować od wyborów do 2014 roku?

- Było tego sporo, każda inwestycja jest ważna. Niewątpliwie ważna była kontynuacja budowy kanalizacji i wodociągu - zakończenie zadania na kierunku Nawojowa - Frycowa, w trakcie realizacji jest sieć na kierunku Nawojowa - Bącza Kunina.
Ważny był most wybudowany na drodze gminnej "Do lasu" na osiedlu Rybień we Frycowej oraz budowa i remont kilku dróg na terenie gminy. Przy gimnazjum publicznym w Nawojowej powstał obszerny parking.
Wspólnie z Zarządem Powiatu Nowosądeckiego wybudowaliśmy 720 m chodnika przy drodze powiatowej w Żeleźnikowej Wielkiej oraz około 2 km oświetlenia ulicznego.
Rozpoczęła się budowa budynku nowej szkoły podstawowej w Nawojowej, osiągnęliśmy stan surowy otwarty. Po zapowiadanej reformie oświaty będzie to budynek wielofunkcyjny z centrum kultury, segmentem sportowym, przedszkolem, żłobkiem i lokalem dla policji.
To jeszcze nie wszystko, udało się zlikwidować osuwisko w Popardowej Wyżnej oraz urządzić   Punkt Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych w Nawojowej.

Największe wyzwanie, z jakim musi się Pan w najbliższym czasie zmierzyć w gminie?

- Ważne jest dokończenie budowy szkoły, wspomnianego wielofunkcyjnego budynku w Nawojowej oraz kontynuacja budowy sieci wodociągowej i kanalizacyjnej  zakończenie zadania we wsi Nawojowa. Czeka nas  budowa nowych dróg i mostu na potoku Margoń w Popardowej. Wreszcie, ogromnym wyzwanie mejest zanieczyszczenie powietrza. Musimy obniżyć niską emisję  w gminie poprzez wymianę pieców i rozwój sieci gazowniczej.

Ile wynosi zadłużenie gminy, jaki to procent w stosunku do budżetu?

- Nasz dług wynosi 700 tysięcy złotych, co stanowi 2,1 procent budżetu. Dług musimy po prostu spłacić

Jak układa się Pańska współpraca z radą gminy?

- Samorząd Nawojowski od lat pracuje wspólnie przy rozwiązywaniu nurtujących społeczność gminną problemów. Występujące  różnice zdań są inspiracją do wnikliwej analizy problemu i szukania najkorzystniejszego rozwiązania. Obecnie czekamy na tradycyjną samorządową wigilię.

Czy za dwa lata stanie Pan do wyborów?

Jak na razie to pracujemy. Co będzie za dwa lata? Zobaczymy. Teraz życzmy sobie wszystkiego najlepszego.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał Henryk Szewczyk







Dziękujemy za przesłanie błędu