Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 16 kwietnia. Imieniny: Bernarda, Biruty, Erwina
26/08/2015 - 10:05

Ks. Jurkiewicz: Nabożeństwa. z bazyliki św. Małgorzaty będą transmitowane przez internet

O wykorzystaniu nowych technologii w sposobach komunikacji z wiernymi, kompleksowym planie remontu fary i zmodernizowanych kaplicach cmentarnych rozmawiamy z ks. dr Jerzym Jurkiewiczem, proboszczem parafii św. Małgorzaty w Nowym Sączu.

Tegoroczny  odpust ku czci Przemienienia Pańskiego był transmitowany przez internet i ten przekaz cieszył się bardzo dużym zainteresowaniem wiernych. Ile osób go obejrzało?

-  Internetowy obraz z kamery transmitującej odpust ku czci  Przemienienia Pańskiego przez internet oglądało ponad 5 tysięcy użytkowników, co jest sporo jak na tydzień jej działania. Wśród nich byli goście z: Finlandii, Hiszpanii, Brazylii, Watykanu, Australii, Węgier, Turcji, Egiptu, Izraela i Rosji.

W najbliższym czasie parafia św. Małgorzaty w Nowym Sączu planuje uruchomienie  transmisji jednej mszy św. niedzielnej z bazyliki poprzez stronę internetową. Które nabożeństwo będzie transmitowane w ten sposób?

- O potrzebie uruchomienia internetowej transmisji Mszy św. przekonał mnie ostatni Odpust, jak wyżej wspomniałem.  Otrzymałem także kilka emaili z taką prośbą. Dlatego w najbliższym czasie uruchomimy internetową transmisję Mszy św. niedzielnej z naszej bazyliki, prawdopodobnie będzie to Msza św. o godz. 9.00 i czwartkowe nowenny do Jezusa Przemienionego. Jeśli wierni wyrażą taką potrzebę to online zostanie przekazana także transmisja nabożeństw w tygodniu. Ufam, że dla wielu osób chorych, pozostających w domu będzie to bardzo dobra możliwość modlitwy w łączności z tymi, którzy będą obecni w bazylice.

To nie jedyne zmiany w parafii, planowany jest też kompleksowy remont bazyliki. Jaki jest zakres prac?

-Zakres prac jest bardzo szeroki. Planowany jest gruntowny remont dachu kościoła, malowanie wewnątrz i konserwacja elewacji zewnętrznej: kamiennej, ceglanej i tynkowej. 

Parafia będzie się starać o pozyskanie dotacji zewnętrznej na ten cel. Chcemy sięgnąć po środki unijne.  Wniosek na remont kilkunastu kościołów na terenie diecezji tarnowskiej - w tym sądeckiej fary - napisze firma zewnętrzna, która ma już doświadczenie w pozyskiwaniu środków. W poprzednich latach zdobyła środki na modernizację dwudziestu świątyń w diecezji kieleckiej.

W związku z tym Rada Parafialna zadecydowała, aby już rozpocząć  gromadzenie środków. Będą one także potrzebne na wykonanie niezbędnej dokumentacji. 

Bazylika wymaga tak kompleksowego remontu?

- Tak, ponieważ ostatni duży remont kościoła został przeprowadzony w latach 70-tych XX wieku. Na początku nie była planowana wymiana pokrycia dachu, ale po dużej, ubiegłorocznej wichurze, gdy zostały naruszone dachówki, okazało się, że i ta inwestycja jest konieczna.

Udało się także wyremontować kaplice na Cmentarzu Komunalnym i nekropolii w Gołąbkowicach. Małgorzata Grybel, rzecznik prasowy Urzędu Miasta Nowego Sącza poinformowała nas, że jeśli chodzi o remont kaplicy w Gołąbkowicach to prace obejmowały  -  demontaż katafalku kamiennego i ambony,  wykonanie ambony i ołtarza z granitu,  zamontowanie ambony, ołtarza oraz katafalku,  wyposażenie pomieszczenia zaplecza w szafę i krzesła oraz   malowanie kaplicy - informuje. Koszt całości zadania zamyka się w kwocie 11 685,00  zł brutto. Te działania zostały podjęte z inicjatywy księdza proboszcza?

- Działania te` wynikały z inicjatywy wiernych, którzy chcieli, aby w kaplicy na Gołąbkowicach była możliwość uczestniczenia we Mszy Świętej pogrzebowej. Zaproponowałem Urzędowi Miasta przeprowadzenie tego remontu, co spotkało się z pozytywnym odzewem, z czego się bardzo cieszę. W krótkim czasie kaplica została dostosowana do wymogów odprawiania w niej nabożeństw. Podobnie została poszerzona kaplica na Cmentarzu Komunalnym. Msze święte pogrzebowe w tych miejscach nie są obligatoryjne. Mogą być także w kościele parafialnym, jeżeli rodzina osoby zmarłej tego sobie życzy.

Wyszedł też ksiądz proboszcz naprzeciw postulatom przewodników i stworzył możliwość parkowania autokarów turystycznych na parkingu pod bazyliką?

- Brama wjazdowa na parkingu została przebudowana tak, żeby autobusy mogły swobodnie wjeżdżać, a turyści mogli wspiąć się po zabytkowej szkarpie i rozpocząć zwiedzenie Nowego Sącza od bazyliki św. Małgorzaty. W przyszłości nie wyklucza się wybudowania windy dla osób starszych i niepełnosprawnych z poziomu parkingu do wejścia na Plac Kolegiacki.

 To nie jedyne inwestycje planowane przez ks. proboszcza?

- W przyszłości powinno się zmodernizować Plac Kolegiacki. Przede wszystkim myślę o wzmocnieniu płyt, naruszanych przez wjeżdżające samochody. Ostatni remont placu był prowadzony w latach 70-tych ubiegłego wieku. Wówczas wybudowano także parking parafialny, aby odciążyć Plac Kolegiacki, ale jak widać samochodów przybywa i nie jest łatwo tę sprawę rozwiązać. W zamyśle jest budowa ołtarza polowego, który wg planu zagospodarowania przestrzennego mógłby stanąć za dzwonnicą. Dzwony wówczas można by umieścić w murze podciągniętym w górę nad szkarpą a dzwonnicę trzeba by było wyburzyć. Ale to są dość odległe plany i czy będą zrealizowane?

Cieszy mnie przyzwolenie wiernych na podejmowane działania i ich duża akceptacja planowanych prac modernizacyjnych. Dla mnie, jako proboszcza, jest to potwierdzenie dobrze obranego kierunku działań.

Dziękuję za rozmowę.

Rozmawiał: Robert Drobysz

Fot. HSZ







Dziękujemy za przesłanie błędu