Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 8 grudnia. Imieniny: Delfiny, Marii, Wirginiusza
26/05/2018 - 12:00

Zobacz najśmieszniejsze memy na Dzień Matki

Dnia Matki, tego wyjątkowego święta, nie można przegapić. Pamiętajcie, żeby 26 maja złożyć swojej mamie najpiękniejsze życzenia z okazji Dnia Matki 2018! Nie zapomnijcie też o kwiatach. Jakie będą najbardziej odpowiednie na tę okazję? Zobacz jakie kwiaty wygrywają w naszej sondzie:

Co roku Dzień Matki obchodzony jest 26 maja, ale tylko w Polsce. W Wielkiej Brytanii i Irlandii łączy się go z wątkiem religijnym, bo obchodzony jest w czwartą niedzielę Wielkiego Postu. Norwegowie z kolei wybrali na świętowanie Dnia Matki drugą niedzielę lutego. Z kolei dla Amerykanów to święto ruchome, które przypada zawsze w drugą niedzielę maja.

Skąd pochodzi Dzień Matki? Początki święta sięgają czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie będące symbolami płodności i urodzaju. Frygowie obchodzili święto poświęcone Kybele - bogini płodności, urodzaju, wiosny i miast obronnych, Bogini Matce.

U Greków podobną rolę pełniła Reja (także Rea), a zwyczaj ten został przejęty przez Rzymian i dostosowany do ich panteonu bóstw. Niektóre ze starożytnych obchodów przetrwały do dziś, np. w Indiach, w tradycji hinduskiej ważną rolę odgrywa święto Durgapudźa, czyli obchody ku czci bogini Durgi

Zwyczaj czczenia matek powrócił w siedemnastowiecznej Anglii pod nazwą ''niedziela u matki'' (Mothering Sunday). Początkowo co roku w czwartą niedzielę postu (Laetare, czyli z łac. radować się) odprawiano modły w najbliższej katedrze.

W zwykłe niedziele odbywały się one w pobliskich kościołach. Dzień, w którym obchodzono to święto, był wolny od pracy. Do tradycji należało składanie matce podarunków, głównie kwiatów i słodyczy, w zamian za otrzymane błogosławieństwo. Zwyczaj przetrwał do XIX wieku. Ponownie zaczęto go obchodzić po zakończeniu II wojny światowej.

Czy macie już prezent dla mamy? Jeśli tak, to nie zapomnijcie o kwiatach. Jakie będą odpowiednie?

Jmik

Memy na Dzień Matki. Obejrzyj z mamą
Żadne święto nie uniknie pokazania go w krzywym zwierciadle memów. Czy z Dniem Matki twórcy memów obeszli się łaskawiej? Zobacz:
Jeśli zauważyłeś błąd w tekście, zaznacz fragment z błędem i wyślij do redakcji

Dziękujemy za przesłanie błędu