Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
15/03/2021 - 00:35

Znów startuje konkurs „Senior+”

Pod koniec lutego ruszył otwarty konkurs ofert w ramach wieloletniego programu "Senior+"Jest skierowany do jednostek samorządu terytorialnego. Pierwszy raz program wystartował w 2020 roku z uwagi na pozytywne przyjęcie podjęto decyzje o jego kontynuacji. Budżet tegorocznej edycji wynosi 60 milionów złotych. Do kiedy można aplikować i jakie są warunki udziału w konkursie?


Rusza kolejna edycja programu Senior + Fot. Pixabay
Konkurs jest organizowany przez Ministra Rodziny i Polityki Społecznej. Do udziału w konkursie, którego celem jest udzielenie pomocy w tworzeniu i funkcjonowaniu ośrodków wsparcia, dziennych domów i klubów seniora, zapraszane są jednostki samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego oraz wojewódzkiego, których strategie rozwoju pomocy społecznej uwzględniają rozwój infrastruktury dla osób starszych lub w których brak jest innej infrastruktury pomocy społecznej przeznaczonej właśnie dla seniorów.

Jakie rodzaje działań mogą uzyskać wsparcie w ramach konkursu?

W ramach konkursu można uzyskać wsparcie dla dwóch rodzajów działań:
1) polegających na utworzeniu, przebudowie lub remoncie obiektów (w całości lub w części), jak również na wyposażeniu ośrodka wsparcia. Warunkiem jest by ich właścicielem była jednostka samorządu terytorialnego. Na te działania można uzyskać dofinansowanie do wysokości 80% całkowitego kosztu realizacji zadania, z tym zastrzeżeniem, że koszt ten w przypadku prac przy Dziennym Domu „Senior+” nie może być wyższy niż 400 tysięcy złotych. W przypadku klubu „Senior+” całkowity koszt zadania nie może przekroczyć 200 tysięcy złotych. Co ważne w takim zadaniu z dofinansowania wyłączona została możliwość budowy lub remontu architektury ogrodowej, zadania określone w pkt. 1 mogą więc dotyczyć wyłącznie prac związanych z przebudową pomieszczeń i budynków. Jeżeli budynek nie jest własnością samorządu, wówczas w ramach konkursu można uzyskać dofinansowanie wyłącznie na wyposażenie ośrodka wsparcia.

2) zapewnienie funkcjonowania już istniejących ośrodków wsparcia
Drugim rodzajem zadań dla których jednostki samorządu terytorialnego mogą uzyskać wsparcie w ramach konkursu są te zadania polegające na ulepszeniu funkcjonowania już istniejących ośrodków. W tym przypadku mamy do czynienia z klasycznym przykładem „polepszenia” nierzadko pokrytych patyną czasu i lamperiami gminnych ośrodków wsparcia. W ramach tego zadania kwota dofinansowania przeznaczona na bieżącą działalność ośrodków nie będzie mogła przekroczyć w miesiącu więcej niż 400 złotych w Dziennym Domu „Senior+” oraz nie więcej niż 200 zł w Klubie „Senior+”, z zastrzeżeniem, że dotacja nie może stanowić więcej niż 50% całkowitego kosztu realizacji zadania.

Budżet Konkursu

W 2021 r. na realizację Konkursu w budżecie państwa zabezpieczono kwotę 60 milionów złotych. Szczegółowy „kosztorys” zakłada, że na budowę Dziennych Domów „Senior +” i utworzenie Klubu „Senior+” można uzyskać wsparcie wynoszące maksymalnie 10 milionów złotych. Dużo więcej, bo aż 37 milinów złotych będzie można wykorzystać na poprawienie funkcjonalności już istniejących ośrodków. Obsługa techniczna prowadzenia konkursu (programu) ma kosztować 3 miliony złotych. Jeżeli w 2021 roku nie zostaną wykorzystane wszystkie środki z 60 milionowego budżetu, Minister może podjąć decyzje o przeprowadzeniu dodatkowego naboru.

Kto może ubiegać się o wparcie?

Jak wskazano powyżej w konkursie może wziąć udział jednostka samorządu terytorialnego szczebla gminnego, powiatowego i wojewódzkiego. Jeżeli zainteresowana udziałem w konkursie JST chciałaby aplikować o dofinansowanie zadania wskazanego w pkt. 1 w ciągu jednego roku trwania programu może to zrobić dwukrotnie, z tym, że gmina (powiat, województwo) będzie mogła tylko raz złożyć wniosek o dofinansowanie budowy Dziennego Domu „Senior +”. Podobnie w przypadku utworzenia Klubu Senior „+” JST będzie mogła złożyć tylko jeden wniosek. Pamiętać należy również o zachowaniu wskazanych w pkt. 1 całkowitych kwot wartości zadań. W przypadku natomiast zadań wskazanych w pkt.2 jednostki samorządu terytorialnego nie będą mogły ubiegać się o wsparcie na obiekty przyszłe – jeszcze nie funkcjonujące.

Zaangażowanie w projekt

JST zgłaszające się do konkursu zobowiązane są zapewnić wkład własny. W przypadku zadań wskazanych w pkt. 1 wkład własny musi wynosić co najmniej 20% wartości realizowanego zadania. W przypadku zadań wskazanych w pkt. 2. wysokość wkładu własnego nie może być mniejsza niż 50% całkowitej wartości zadania. Po otrzymaniu dofinansowania JST zobowiązane są do utrzymywania Dziennego Domu „Senior+” lub Klubu „Senior+” przez okres co najmniej 3 lat od dnia otrzymywania środków z programu.

Termin składania ofert

Oferty można składać od piątku 26 lutego do dnia 24 marca 2021 r. do godziny 16.00 za pośrednictwem Generatora Obsługi Dotacji, który znajduje się na stronie internetowej https://das.mrips.gov.pl/. (Paulina Sudoł)







Dziękujemy za przesłanie błędu