Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
19/03/2021 - 00:55

Zmiana czasu z zimowego na letni. Europejczycy mieli już tego dość

Obowiązująca unijna dyrektywa dotycząca czasu letniego wymaga, aby państwa członkowskie przestawiły się na czas letni w ostatnią niedzielę marca i z powrotem na czas standardowy (nieformalnie zwany czasem zimowym) w ostatnią niedzielę października.

System dwukrotnych zmian zegara jest coraz częściej kwestionowany przez obywateli, Parlament Europejski i coraz większą liczbę państw członkowskich. Posłowie głosowali za zakończeniem praktyki przestawiania zegarów o godzinę wiosną i jesienią od 2021 roku. Kraje UE, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatecznej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku.

Te kraje, które wolą zachować swój czas standardowy (zimowy), mogą ustawić swoje zegary po raz ostatni w ostatnią niedzielę października 2021 r. - mówi projekt ustawy zatwierdzony przez posłów przy 410 głosach za, 192 przeciw i 51 wstrzymujących się. Posłowie poparli propozycję Komisji, aby zakończyć sezonowe zmiany czasu, ale głosowali za przesunięciem daty z 2019 na 2021 rok.

Europosłowie chcą również, aby kraje UE i Komisja koordynowały decyzje w celu zapewnienia, że ​​stosowanie czasu letniego w niektórych krajach i zimowego w innych nie zakłóca rynku wewnętrznego. Jeżeli Komisja stwierdzi, że przewidziane ustalenia czasowe mogą znacząco i trwale utrudnić prawidłowe funkcjonowanie jednolitego rynku, może złożyć wniosek o przesunięcie terminu stosowania dyrektywy maksymalnie o 12 miesięcy - stwierdza przyjęty tekst.

zmiana czasu © European Union 2018 - Source: EP. Fot. Mathieu CUGNOT
W odpowiedzi na inicjatywy obywatelskie w lutym 2018 r. Parlament wezwał Komisję do oceny dyrektywy w sprawie czasu letniego i, w razie potrzeby, przedstawienia wniosku w sprawie przeglądu dyrektywy.

Po przeprowadzeniu oceny, w wyniku której otrzymano 4,6 mln odpowiedzi, z których 84 proc. opowiedziało się za zakończeniem zmian czasu, Komisja przedstawiła wniosek, który będzie teraz wymagał uzgodnienia między Parlamentem a ministrami UE. UE po raz pierwszy ujednoliciła ustalenia dotyczące czasu letniego w 1980 r.,

Do tego czasu krajowe praktyki i harmonogramy dotyczące czasu letniego były rozbieżne. Obecna dyrektywa dotycząca czasu letniego nakłada na kraje UE obowiązek przestawienia się na czas letni w ostatnią niedzielę marca i powrót na czas standardowy w ostatnią niedzielę października. (EP)
 







Dziękujemy za przesłanie błędu