Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 17 lutego. Imieniny: Donata, Gizeli, Łukasza
03/09/2019 - 09:00

Żegiestów:modlitwa i piknik. Kładka na Popradzie łączy Polaków i Słowaków

Mieszkańcy, starosta Sulina Anna Hylakova i sołtys Żegiestowa Mieczysław Motyka, księża graniczących ze sobą miejscowości, po raz czwarty spotkali się na moście na Popradzie. Była wspólna modlitwa, rodzinny piknik oraz występy artystyczne do późnych godzin wieczornych.

Most na Popradzie, który wybudowano w  lipcu 2015 roku, zapewnia szybką i wygodną komunikację pomiędzy polskim Żegiestowem i Sulinem na Słowacji.

Po obu jej stronach powstały bezpieczne, pokryte nawierzchnią antypoślizgową, zjazdy na ciągi pieszo-rowerowe przebiegające równolegle do dróg wzdłuż rzeki. 

Oświetlenie zapewnia energooszczędny, zintegrowany system, wykonany w technologii LED.

Po stronie słowackiej postawiono kapliczkę z obrazem Pana Jezusa Miłosiernego, która gromadzi wiernych na wspólnej modlitwie.

- "Gdy powstała kładka, zastanawiano się, jak ją wykorzystać do pogłębienia więzi między Słowacją i Polską.  Zaproponowano zorganizowanie rodzinnego pikniku"- mówi ks. Pavel Syrotniak, proboszcz parafii w Sulinie- "Jako duszpasterze pomyśleliśmy, że spotkania można zaczynać modlitwą koronki do Bożego Miłosierdzia, którą wszyscy znają".

Betonowa kładka w Żegiestowie liczy 130 metrów długości, ma układ ramowy, trójprzęsłowy. Służy mieszkańcom i turystom przez cały rok.  Latem pieszym i rowerzystom, zaś zimą - do rozgrywana biegów narciarskich.

-"Słowacy przychodzą do nas na odpust na św. Annę, my idziemy do nich.  Ludzie się odwiedzają, bo chociaż dzieli ich rzeka, język słowacki i polski są zbliżone i można się porozumieć, a to już pierwszy krok do budowania wspólnoty – podkreśla ks. Krzysztof Dynarowicz, proboszcz żegiestowskiej parafii.

- "Te coroczne spotkania pogłębiają więzi między ludźmi. Turystom łatwiej jest przedostać się na Słowację, a rowerzystom korzystać z naszych spokojnych dróg"-dodaje Anna Hylakova, starosta Sulina. –"Widać, że ruch między naszymi krajami w tym miejscu rozwija się, co bardzo dobrze rokuje na przyszłość".

Podobne, polsko-słowackie kładki dla pieszych i rowerzystów na Popradzie powstają w Miliku-Legnava i Andrzejówce (Ługi)- Mały Lipnik.

(MK) fot. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu

SĄDECZANIN ROKU 2019

Miesięcznik "Sądeczanin" luty 2020