Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
08/01/2020 - 10:55

Zbliża się termin rozprawy... Czyli twój pierwszy raz w sądzie

Wizyta w sądzie to poważny stres, zwłaszcza kiedy idziesz tam po raz pierwszy - już sama myśl o zbliżającej się rozprawie wywołuje dyskomfort. Wydaje się, że wywołanie pewnego uczucia przerażenia i zaniepokojenia jest celem sądu, które nadaje mu zasłużoną powagę i wzbudza oczekiwany respekt. Jak zachować się podczas pierwszej wizyty w sądzie?

Wezwanie na rozprawę z sądu otrzymasz listem poleconym - należy przeczytać je uważnie i zapoznać się z treścią pisma. W wezwaniu zostanie wskazana data, godzina i miejsce, w którym będziesz musiał się stawić, numer sali oraz charakter, w jakim Cię wezwano (pozwany, oskarżony, świadek?), a także informacja o tym, czy Twoje stawiennictwo jest obowiązkowe. Jeśli tak - musisz być na rozprawie - usprawiedliwieniem może być tylko zaświadczenie lekarskie, wystawione przez lekarza sądowego. 

Na samym wejściu do sądu spotkamy się z ochroniarzami oraz bramkami - wykrywaczami metalu i przedmiotów niebezpiecznych. Jest to rutynowa kontrola i nie należy się nią przejmować - obowiązuje każdego odwiedzającego budynek sądu. Kolejnym krokiem jest znalezienie sali - najprościej poprosić o pomoc ochroniarza albo pracownika sądu.

Jak już znajdziemy się pod właściwą salą, na jej drzwiach albo tuż obok będzie umieszczona kartka - wokanda. W niektórych sądach jest wyświetlana na multimedialnych ekranach. Znając sygnaturę można tam sprawdzić godzinę rozpoczęcia rozprawy, przewidziany czas trwania oraz ewentualne opóźnienie.

Najważniejszą informacją, jaką można przeczytać na wokandzie, jest zmiana sali - zjawisko bardzo popularne w sądach. Z tego względu warto być kilkanaście minut przed rozprawą, aby uniknąć niechcianego spóźnienia. 

Protokolant (osoba, która sporządza protokół z rozprawy lub posiedzenia) wywoła Twoją sprawę i poprosi strony o wejście na salę. Pojawia się pytanie - gdzie należy zająć miejsce? Centralnym punktem sali rozpraw jest stół sędziowski.

Na środku umiejscowiona jest mównica dla uczestników postępowania, którzy będą przesłuchiwani - stanąć przed nią należy na wyraźne wezwanie sądu. Po lewej i prawej stronie znajdują się mniejsze stoły dla stron procesu.

Jeśli przyszedłeś na rozprawę bez pełnomocnika, sąd podpowie, po której stronie powinieneś usiąść. To, czy zajmiesz miejsce po lewej czy po prawej stronie zależy od tego, którą stronę reprezentujesz. Na sali rozpraw przewidziano też miejsce dla publiczności - osób zainteresowanych udziałem w postępowaniu, a także świadków i biegłych.

Czytaj też: Pierwsze spotkanie z adwokatem. Jak się przygotować?

Sąd jest poważną instytucją, więc warto ubrać się odpowiednio - skromnie, nie wyzywająco, zgodnie z powiedzeniem: ,,jak Cię widzą, tak Cię piszą". Kolory powinny być stonowane. Na tę okazję najlepiej wybrać pełne buty. Do sądu należy zabrać ze sobą dowód tożsamości (najlepiej dowód osobisty, ale może być też paszport lub prawo jazdy), na podstawie którego sędzia zweryfikuje tożsamość stawającego. Odpowiadając na pytania zawsze zwracaj się do sądu - możesz używać zwrotu ,,Wysoki Sądzie". Jeśli nie rozumiesz pytania albo potrzebujesz chwili namysłu - powiedz o tym. I zawsze mów prawdę - aby uniknąć niepotrzebnych problemów.

[email protected], fot. archiwum Sądeczanin







Dziękujemy za przesłanie błędu