Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Poniedziałek, 26 lipca. Imieniny: Anny, Mirosławy, Joachima
17/12/2019 - 13:05

Zamawiasz prezent przez Internet, otwórz koniecznie przesyłkę przy kurierze

Coraz więcej osób decyduje się na zakup prezentów świątecznych przez Internet. Jeśli Ty też należysz do tego grona i nie chcesz rozczarować najbliższych i stracić pieniędzy, otwórz koniecznie przesyłkę w obecności kuriera. Dlaczego to takie ważne?

Zamawiasz prezent przez Internet, otwórz paczkę przy kurierze

Przez Internet zamawiamy najróżniejsze produkty: zabawki, kosmetyki, szklane bibeloty. Ograniczeń w tym zakresie już niemal nie ma a ceny w sieci bywają znacznie atrakcyjniejsze od tych na półkach sklepowych. To właśnie dlatego z roku na rok przybywa osób, które w ten sposób kupują prezenty pod choinkę. Część z nas odbiera przesyłki w paczkomatach, część w stacjonarnych siedzibach sklepów, a inni korzystają z usług kurierów. I to właśnie do tej części konsumentów adresujemy przede wszystkim poniższą informację.

Zobacz też: Statystyczny Polak i sądeczanin. Ile wydamy na święta Bożego Narodzenia

Zgodnie z wprowadzoną jakiś czas temu nowelizacją przepisów każdą dostarczoną przez kuriera przesyłkę mamy prawo – a wręcz powinniśmy – otworzyć w jego obecności. Z czego wynikają te zmiany? W poprzednio obowiązujących przepisach sprzedawca odpowiadał za towar do momentu nadania przesyłki, zlecenia przesyłki kurierowi. Po nowelizacji przepisów odpowiedzialność sprzedawcy kończy się dopiero w chwili odbioru, gdy przesyłkę wręcza nam kurier.

Zobacz też: Uważajcie na oszustów internetowych. Co zrobić żeby nie dać się oszukać?

Co na tym zyskujemy? Przede wszystkim gwarancję, że dostarczono nam właściwy produkt i że nie jest on uszkodzony. Wyobraźmy sobie, że zamówiliśmy szklane naczynie a po otwarciu przesyłki okazało się, że naczynie jest potłuczone. W tej sytuacji kurier zobowiązany jest do wypełnienia z nami tzw. protokołu szkody a my mamy twarde podstawy do żądania zwrotu pieniędzy. Gdybyśmy jednak paczkę otworzyli już po wyjściu kuriera, sprzedawca zawsze mógłby tłumaczyć, że to my odpowiadamy za zniszczenie, że sami naczynie potłukliśmy.  

Jednocześnie Paweł Szeliga powiatowy rzecznik konsumenta podkreśla, że nie ma znaczenia jaki produkt zamawialiśmy a kurier nie ma prawa odmówić nam skorzystania z tej możliwości tłumacząc się na przykład brakiem czasu.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez SYGNAŁ

ES e.stachura@sadeczanin.info Fot.: ilustracyjne archiwum sądeczanin.infoDziękujemy za przesłanie błędu