Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
20/01/2021 - 14:30

Zamarzają na śmierć na naszych podwórkach. Nagminnie łamiemy ich prawa

Psy nie poradzą sobie bez pomocy człowieka na mrozie, zwłaszcza jeśli są przywiązane na łańcuchu i muszą spać na ziemi. Chociaż świadomość Sądeczan na temat warunków w jakich powinny żyć psy, z roku na rok wzrasta, wciąż są właściciele, którzy ignorują prawa przysługujące zwierzakom. Tarnowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami przygotowało swoisty „dekalog” dla właścicieli psów trzymanych na zewnątrz i apeluje o reakcję na zaniedbania.

Fot. Pixabay

Styczeń zaskoczył nas intensywnymi opadami śniegu i siarczystymi mrozami. Miłośnicy bitwy na śnieżki, kuligów czy zjeżdżania na sankach są w siódmym niebie. Niektórym zima kojarzy się natomiast z ciepłą herbatą przy kominku i nogami owiniętymi kocem. Brzmi jak raj, prawda? Jednak  nie wszystkie istoty mogą cieszyć się takim komfortem w trakcie najmroźniejszej pory roku.

Nie szczekają i nie skomlą – podobno umierają w ciszy. Rano tylko ich zimne zwłoki przywołują koszmar, z którym musiały zmierzyć się przed śmiercią. Psy i koty również cierpią na mrozie, więc trzeba o nie odpowiednio zadbać. Tarnowskie Towarzystwo Opieki nad Zwierzętami przypomina, co zgodnie z prawem musimy zapewnić naszym psom. Zwierzaki pozostawione na łańcuchach na zewnątrz nie poradzą sobie same.

Zobacz również: Wilki rozszarpały psa. Ty też trzymasz psa na łańcuchu?

W najzimniejszą porę roku warto wziąć psa do ciepłego pomieszczenia. Jeśli jednak nie możemy tego zrobić i pies pozostaje w budzie, musimy spełniać odpowiednie warunki i zadbać o jego komfort.

  1. Przede wszystkim buda jest po to, aby chronić psa przed mrozem. Tak samo jak dbamy o swoje domy, musimy też zatroszczyć się o lokum naszego zwierzaka. Buda musi być szczelna i ocieplona. Najlepiej styropianem o grubości minimum 5 centymetrów, umieszczonym pomiędzy dwoma deskami.
  2. Tarnowskie TOZ zaleca również, żeby budę wymościć suchą słomą, minimum do połowy.
  3.  Żeby dodatkowo zabezpieczyć wejście do budy można zawiesić przy otworze zasłonkę, zrobioną na przykład z dwóch kawałków koca. Taki skrawek materiału uchroni psa przed wiatrem, wdzierającym się do jego legowiska.
  4. Buda to miejsca, gdzie pies będzie mógł się ogrzać, dlatego musi być dopasowana do wielkości lokatora. Mały pies musi mieszkać w budzie o małych rozmiarach.
  5. Pies ma mieć stały dostęp do czystej, zdatnej do picia wody. Zimą należy więc ją częściej wymieniać, można też dodać do niej kilka kropli oleju.
  6. Zima to nie jest dobry czas na odchudzanie naszych zwierzaków, posiłki podawane psu muszą być ciepłe i bardzo tłuste. Warstwa tłuszczu pozwoli naszemu pupilowi lepiej ogrzać się w mroźne dni.
  7. Jeśli pies trzymany jest na uwięzi, to pamiętajmy, że łańcuch nie może być krótszy nic 3 metry.
  8. Nie wolno też trzymać psa na uwięzi dłużej niż 12 godzin na dobę.
  9. „Kojec nie jest wybiegiem dla psa” – ostrzega Tarnowskie TOZ. Właściciel ma obowiązek wypuszczania psa z kojca.
  10. Pies musi mieć na szyi obrożę, a nie łańcuch. Przy niskich temperaturach metalowy łańcuch może przymarznąć do skóry zwierzaka.

Czytaj również: "Zezowaty myśliwy", samochód, zdziczały pies? Co naprawdę zabiło tę sarnę?

- Nasze towarzystwo w czasie prowadzonych interwencji i kontroli dobrostanu zwierząt spotyka się z łamaniem przez opiekunów psów przepisów prawa – mówi Sylwia Śliwa, inspektor Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Tarnowie, która zwróciła się do naszej redakcji o pomoc w przypomnieniu o obowiązkach właścicieli zwierząt. – Znęcanie się nad zwierzętami to przestępstwo.

TOZ apeluje również o czujność i empatię w stosunku do zwierząt. Jeśli widzimy, że ktoś znęca się nad zwierzęciem lub zaniedbuje go, powinniśmy zareagować i powiadomić o tym Policję, Straż Miejską lub inną organizację. ([email protected], fot. Pixabay)







Dziękujemy za przesłanie błędu