Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
29/10/2019 - 12:55

Zabytkowe nekropolie opowiadają historię Beskidu Sądeckiego i Niskiego

Na licznych cmentarzach polskich, łemkowskich, żydowskich,austriackich, znajdujących się w Beskidach Sądeckim i Niskim odnajdujemy historię ludzi żyjących tu przed nami, wpisaną w bogate dzieje całego regionu.

Jeden z cmentarzy żydowskich w regionie położony jest na zboczu muszyńskiego Malnika, przy zakręcie ul. Ogrodowej. Założony w XIX w., na powierzchni 0,3 ha liczy około 80 nagrobków. Po prawej stronie od wejścia znajdują się macewy z dwudziestolecia międzywojennego, po lewej  te starsze.

Na nagrobkach widnieją inskrypcje w języku hebrajskim, rzadziej w polskim. W 1995 roku wykonano prace renowacyjne sfinansowane przez Fundację Wiecznej Pamięci, o czym wspomina tablica informacyjna umieszczona na cmentarzu.

We wsi Smerekowiec (powiat golicki, gmina Uście Gorlicki)  znajduje się jeden z cmentarzy wojskowych nr. 56, z okresu I wojny światowej. Spoczywają na nim żołnierze austriaccy i jeden Rosjanin, polegli na początku 1915 roku.

To jeden z ponad czterystu zachodniogalicyjskich nekropolii wojskowych, zbudowanych przez Oddział Grobów Wojennych C. i K. Komendantury Wojskowej w Krakowie. Został wyremontowany w 2004 roku. Krzyże na grobach zachowały oryginalny kształt.

Nekropolię otacza owalny, kamienny mur, wychodzący na niewielką dolinkę.

Krzyże na grobach mają kształt podobny do oryginalnych. Na większości mogił są emaliowane tabliczki z nazwiskami pochowanych i ich przynależności do jednostek. Nekropolia sąsiaduje z cmentarzem parafialnym.

Nekropolię wojskową zaprojektował Dusan Jurkovic, podobnie jak inny cmentarz wojskowy z czasów I wojny światowej, położony niedaleko Regietowa na szczycie Rotundy (771 m n.p.m.),

Zachowało się tu około 20 kamiennych i żeliwnych krzyży wieńczących cokoły. Jest to najbardziej niezwykły i najpiękniejszy spośród blisko setki tego typu obiektów Beskidu Niskiego. Spoczywają na nim Austriacy, Niemcy oraz Rosjanie.

Stary cmentarz w Regietowie Wyżnym znajduje się koło Kaplicy Przeniesienia Relikwii św. Mikołaja Cudotwórcy z Miry Licejskiej do Bari. Jest to nekropolia łemkowskiej wsi wysiedlonej w 1947 roku w ramach Akcji "Wisła".

Zachowały się XIX-wieczne, kamienne krzyże, najstarszy pochodzi z 1865 roku. Na cokołach widoczne są płaskorzeźby Matki Bożej z Dzieciątkiem, św. Barbary i św. Andrzeja Apostoła.  Stary cmentarz jest wpisany do rejestru zabytków.

(MK) fot. aut.







Dziękujemy za przesłanie błędu