Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 3 marca. Imieniny: Kingi, Maryna, Tycjana
18/01/2023 - 16:15

Za źle przewożony bagaż zapłacisz mandat. Jak poprawnie załadować pakunki?

Wiele jest spraw, o których muszą pamiętać kierowcy samochodów. Niektóre są bardzo istotne w okresie ferii czy wakacji. Wyjeżdżając na różnego rodzaju wycieczki szczególną uwagę musimy wówczas zwrócić na nasze bagaże. O mandat nietrudno.

Niewłaściwy załadunek samochodu

Rozpoczęły się ferie zimowe. Obecnie wypoczywają uczniowie z województw lubelskiego, łódzkiego, podkarpackiego, pomorskiego i śląskiego. W Małopolsce przerwa w nauce potrwa od 30 stycznia do 12 lutego. Dzieci i młodzież z pewnością nie mogą już doczekać!

Jak zawsze ferie to czas, w którym wyjeżdżamy na różnego rodzaju wycieczki czy podróżujemy do rodziny. Zabieramy wówczas ze sobą wiele walizek. Często mamy ich prawdziwy nadmiar. Musimy jednak pamiętać, żeby nie przesadzić. Może nas to drogo kosztować.

O czym należy pamiętać? Przepisy w tym zakresie reguluje art. 61 Kodeksu Drogowego. Przede wszystkim nasz ładunek nie może powodować przekroczenia dopuszczalnej masy całkowitej lub dopuszczalnej ładowności pojazdu. Mimo że w głównej mierze dotyczy to samochodów dostawczych, to także kierowcy osobówek powinni mieć się na baczności.

Mandaty za bagaże

Walizki zwykle dajemy do bagażnika. Często zdarza się jednak też tak, że to co się tam nie zmieści, próbujemy „wcisnąć” do środka, albo umieścić na pojeździe. Musimy przy tym pamiętać, żeby nie powodowało to przekroczenia dopuszczalnych nacisków osi pojazdu na drogę, nie naruszało stateczności auta i nie utrudniało kierowania nim. Zasłonięte nie mogą być oczywiście także światła (grozi za to 200 zł mandatu) czy tablice rejestracyjne (100 zł mandatu).

Zasad, o których nie możemy zapominać jest więcej m.in. nasz załadunek musi być zabezpieczony przed zwisaniem i upadkiem (200 zł mandatu) oraz nie może mieć odrażającego wyglądu lub wydzielać odrażającej woni.

Jak już wspomnieliśmy, bagaż nie może ograniczać widoczności kierowcy, a jego masa nie może być większa od tej, jaką auto ma dopuszczalną. Jak informuje portal „Auto Świat” zarówno w jednej, jak i drugiej sytuacji policjant, opierając się na kodeksie wykroczeń, może w uzasadnionym przypadku ukarać kierowcę mandatem od 20 zł do 5 tys. zł.

Oprócz tego może też skierować sprawę do sądu. Wówczas grzywna nawet 30 tys. zł. ([email protected], fot.: Pixabay/ zdjęcie ilustracyjne, źródło: Auto Świat)Dziękujemy za przesłanie błędu