Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
07/02/2023 - 14:20

Za nieodśnieżony dach budynku czeka cię kara! W zimie nie wolno o tym zapominać

Zima cały czas nie odpuszcza. Zgodnie z prognozami pogody, śniegu wciąż przybywa. W takich warunkach nie można zapominać o odśnieżaniu dachów. Jeśli tego nie zrobimy, musimy się liczyć z karami. O tym, jak jest to ważne, mogliśmy się już w ostatnich dniach przekonać.

Obowiązek odśnieżania dachów

Zima zaatakowała nasz region. Intensywne opady śniegu w całej Małopolsce sprawiły, że białym puchem pokryła się cała Małopolska. Najgorsza sytuacja jest na Podhalu, gdzie trudne warunki panują na drogach i w górach. Interwencji ratowników tutaj nie brakuje.

Padający śnieg sprawia, że często musimy wiele czasu poświęcić na usunięcie go z samochodu czy chodnika wokół domu. Niektórzy zapominają jednak o tym, że ogromne zagrożenie stanowi też jego gęsta pokrywa na dachach.

Nie należy tego problemu lekceważyć, o czym mogliśmy się przekonać w ostatnich dniach. Jak już informowaliśmy, w Rdzawce (gmina Rabka-Zdrój) konstrukcja dachu runęła pod naporem śniegu. Z domu musiała w nocy uciekać pięcioosobowa rodzina. Strażacy interweniowali również w Ochotnicy Górnej, gdzie zrzucali śnieg z zadaszenia schroniska młodzieżowego.

O to, żeby na dachu budynków nie było śniegu czy niebezpiecznie zwisających sopli muszą dbać ich właściciele i zarządcy. Zobowiązuje ich do tego prawo budowlane. Jak czytamy, do zapewnienia bezpieczeństwa muszą dokładać należytej staranności.

- Nie wolno dopuszczać do przeciążenia konstrukcji budynku, przez zalegający na dachu śnieg. Należy zapewnić właściwe i odpowiednio częste odśnieżanie dachu oraz elementów elewacji. Konieczne jest usuwanie sopli, brył, nawisów lodowych i śniegowych, które mogą zagrozić bezpieczeństwu osób znajdujących się na ciągach pieszych i jezdnych, przebiegających bezpośrednio przy budynku – czytamy w komunikacie Głównego Inspektora Nadzoru Budowlanego (GINB).

Kary za nieodśnieżony dach

Kontrole sprawdzające czy śnieg nie stwarza zagrożenia mogą przeprowadzać policjanci, strażnicy miejscy czy inspektorzy nadzoru budowlanego. Do odśnieżania dachu można wynająć firmę, która się w tym specjalizuje. To jednak oczywiście kosztuje. Stawki za metr kwadratowy są bardzo różne. Średnio wynoszą jednak około 4 zł.

- Prace związane z usuwaniem śniegu z dachu mogą stwarzać ogromne zagrożenie dla osób je wykonujących a także dla samego budynku, dlatego muszą być prowadzone z zachowaniem zasad bezpieczeństwa i przepisów BHP – przypomina GINB.

Właściciele i zarządcy budynków, którzy nie odśnieżą należycie dachów muszą się liczyć z konsekwencjami. W artykule 91a ustawy o prawie budowlanym czytamy, że kto niewłaściwie utrzymuje i użytkuje taki obiekt lub nie zapewnia bezpieczeństwa podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

To jednak nie wszystko. Jak informuje „Fakt” grzywnę do tysiąca złotych może przyznać również policja. Odmowa przyjęcia mandatu może z kolei oznaczać sprawę sądową, a tutaj kara może się zwiększyć do 5 tysięcy. Za brak usunięcia sopli musimy się z liczyć z mandatem do 500 zł. ([email protected], fot.: Unsplash, MP, Pixabay/ zdjęcia ilustracyjne,)







Dziękujemy za przesłanie błędu