Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 13 kwietnia. Imieniny: Artemona, Justyny, Przemysławy
21/10/2020 - 17:55

Z ulicy Zdrojowej zniknęły stare lipy, pojawiła się społeczna inicjatywa

Miesiąc temu, przy ul. Zdrojowej w Nowym Sączu runęła stara lipa, będąca pomnikiem przyrody. Na szczęście nie na pobliską drogę. Powalonej lipy, leżącej na stromym stoku, nie można usunąć, bo musi być zdjęty z niej status pomnika przyrody. Taką decyzję może podjąć jedynie rada miasta.

Czy radni wyrażą na to zgodę będzie wiadomo w przyszły wtorek, bo w tym dniu ma odbyć się druga część sesji rady miasta? Jeśli tak się stanie starą lipę będzie można usunąć. Teraz jest ona jeszcze pomnikiem przyrody i dopóki będzie miała taki status jest to niemożliwe.

Lipa czekającą na usunięcie  jest jedną z trzech, które do niedawna rosły przy ul. Zdrojowej. Wszystkie lipy (zespół trzech drzew) stały się pomnikiem przyrody, zgodnie z decyzją Prezydium Wojewódzkiej Rady Narodowej w Krakowie w lipcu 1973 roku. Przed miesiącem, jak dowiedział się Sądeczanin dwie z nich zostały wycięte.

- Półtora roku temu Wydział Ochrony Środowiska Urzędu Miasta w Nowym Sączu wystąpił do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska  w Krakowie o zgodę na zdjęcie statusu pomnika przyrody ze wspomnianych trzech lip i o zgodę na ich wycięcie - – tłumaczy Grzegorz Tabasz, dyrektor Wydziału Ochrony Środowiska  Urzędu Miasta Nowego Sączu. – Wnioskowali o to mieszkańcy. Każda z tych lip miała w obwodzie około trzech metrów.

Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Krakowie wydała, po inspekcji w terenie, zgodę na wycinkę dwóch drzew. A co z trzecim drzewem? RDOŚ uznał, że można je zachować.

- Jednak podczas wycinki tych dwóch lip, trzecia również się przewróciła – dodaje Grzegorz Tabasz. - Okazało się, że drzewo to w ogólne nie miało systemu korzeniowego. Korzenie przegniły. Choć jest powalone, nadal jest pomnikiem przyrody. Zgodnie z prawem, aby je usunąć, musi być zdjęty z niego status pomnika przyrody. Jest to więc techniczna uchwała.

Kiedy okazało się, że przynajmniej dwóch z trzech lip nie uda się uratować wśród mieszkańców ulicy Zdrojowej zrodziła się inicjatywa. Mieszkańcy postawili nowy krzyż, a obok niego stanęła także nowa kapliczka. Starą, którą już bardzo nadgryzł ząb czasu, a która wisiała na jednej z lip, zdjęli mieszkańcy. Starego krzyża, który został postawiony w tym miejscu najprawdopodobniej w 1949 roku też nie udało się uratować. Zastąpił go nowy. Jedynie ocalała z niego stara tabliczka  z datą 1949. Tabliczka została oczywiście odnowiona

Czytaj na następnej stronie TUTAJ

Z ul. Zdrojowej zniknęły stare lipy i zrodziła się społeczna inicjatywa
Miesiąc temu przy ul. Zdrojowej w Nowym Sączu runęła stara lipa będąca pomnikiem przyrody. Na szczęście nie na pobliską drogę. Jak się okazało korzenie drzewa rozpadły się. Powalonej lipy leżącej na stromym stoku nie można usunąć, bo musi być zdjęty z niej status pomnika przyrody. Taką decyzję może podjąć jedynie rada miasta.


Dziękujemy za przesłanie błędu