Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
02/07/2015 - 15:00

Wystarczy telefon, by zwiedzać polskie zabytki

Gotowa do użytku jest już aplikacja mobilna Narodowego Instytutu Dziedzictwa „Zabytki w Polsce” w nowej, lepszej odsłonie. Ponad 22,5 tysiąca zabytków w zasięgu ręki, a do tego piękne zdjęcia i rzetelne informacje na temat każdego obiektu opracowane przez ekspertów Instytutu.
Podróżujesz po Polsce? – wystarczy Ci telefon i aplikacja „Zabytki w Polsce”, którą przygotował specjalnie z myślą o turystach Narodowy Instytutu Dziedzictwa. Nowa wersja aplikacji oferuje informacje o zabytkach wpisanych do rejestru zabytków, w tym o Pomnikach Historii, zabytkach nieruchomych czy stanowiskach archeologicznych. Dodatkowo aplikacja korzysta z zasobów projektu Wiki Lubi Zabytki, prowadzonego przez fundację Wikimedia Polska, z którą Narodowy Instytutu Dziedzictwa współpracuje od 2011 roku.

Teraz bez problemu można zaplanować swoją wyprawę lub sprawdzić, gdzie warto wybrać się na wycieczkę. Prosta w obsłudze aplikacja za pośrednictwem systemu GPS dokładnie określi miejsce, w którym się znajdujesz i zaprezentuje informacje o zabytkach położonych w najbliższej okolicy.

Zabytki można również wyszukiwać, korzystając z mapy, która jest integralną częścią aplikacji. Co więcej – aplikacja dokładnie wskaże, w jakiej odległości znajdujemy się od wybranego obiektu. Do tego historia obiektu, ciekawostki oraz wyjątkowe zdjęcia, również te archiwalne.

Aplikacja „Zabytki w Polsce” to odpowiedź Narodowego Instytutu Dziedzictwa na rosnące zainteresowanie polskimi zabytkami. Aplikacja ma zachęcić nie tylko do wirtualnego, ale przede wszystkim aktywnego zwiedzania zabytków. To doskonałe rozwiązanie dla osób aktywnych i miłośników turystyki.

Obecna wersja aplikacji to kilkadziesiąt tysięcy zabytkowych obiektów, ale dane te będą systematycznie uzupełnianie. Specjaliści NID już pracują nad opisami kolejnych zabytków.

Aplikacja bazuje na danych zawartych na geoportalu NID dostępnego pod adresem http://mapy.zabytek.gov.pl

Aplikację można bezpłatnie pobrać ze strony Google Play. Wszelkie uwagi i pytania na temat aplikacji można kierować na adres [email protected]

(opr.jg) źródło: NID, fot.: screen portalu mapowego NID
 






Dziękujemy za przesłanie błędu