Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Sobota, 20 kwietnia. Imieniny: Agnieszki, Amalii, Czecha
15/05/2014 - 10:00

Wyprzedź smutek i nie daj się depresji. Konsultacje ze specjalistami

Coraz więcej osób cierpi na depresję, choć nie ma tego świadomości. Właśnie dlatego powstał program profilaktyczny „Wyprzedzić smutek”.
„Z uwagi na to, że aż 25 procent populacji ma problemy natury psychicznej, program „Wyprzedzić smutek” jest niezbędny. Jego zaletą jest jego ogólnodostępność – każdy, kto skończył 18 lat, może skorzystać z darmowych porad” – podkreślał wicemarszałek Wojciech Kozak, który był obecny na konferencji prasowej m.in. z Stanisławem Kracikiem, dyrektorem Szpitala Specjalistycznego w Krakowie.

Szpital Specjalistyczny im. dra Józefa Babińskiego w Krakowie po raz trzeci realizuje program profilaktyki depresji „Wyprzedzić smutek”. Bezpłatne porady psychiatryczne i psychologiczne prowadzone będą na terenie całego województwa. Będzie z nich mógł skorzystać każdy, kto czuje taką potrzebę.

Już teraz zapisać można się na bezpłatne konsultacje edukacyjno-profilaktyczne realizowane w ramach programu „Wyprzedzić smutek”. 600 osób z 5 subregionów Małopolski będzie mogło skorzystać z porad profilaktycznych mających uchronić je przed depresją. Konsultacje będą udzielane w Krakowie (w poradniach przy ulicy Olszańskiej 5 oraz w Centrum B 11) Skawinie, Brzesku, Wieliczce, Miechowie, Nowym Sączu, Nowym Targu oraz Oświęcimiu. Program realizowany będzie od maja do końca października 2014 r.

Projekt jest skierowany do osób pełnoletnich, które nie mają zdiagnozowanej choroby, ale też nie są zadowolone ze swojej kondycji psychicznej. Na konsultacje może przyjść każdy, kto czuje taką potrzebę. Posiadanie ubezpieczenia zdrowotnego lub zameldowania na terenie Małopolski nie jest konieczne. Zapisy na konsultacje odbywają się poprzez rejestrację telefoniczną w punktach konsultacyjnych oraz pod numerem telefonu: 668 862 680.

Na zgłoszenia czeka zespół konsultantów – lekarzy psychiatrów, psychoterapeutów i psychologów. Porada to osobista rozmowa ze specjalistą trwająca około godziny. Projekt zakłada, że każdy jego uczestnik będzie mógł skorzystać z dwóch bezpłatnych wizyt: podstawowej i kontrolnej. Podczas takich spotkań będzie można się dowiedzieć jak uchronić się przed depresją, jak zapobiec pogorszeniu stanu zdrowia i odzyskać radość życia.

Najnowsze badania epidemiologiczne wskazały, że od 10 do 20 proc. ogółu populacji jest realnie zagrożona wystąpieniem zaburzeń psychicznych. W przełożeniu na obszar Małopolski oznacza to, że od 300 do 600 tys. mieszkańców podlega temu ryzyku.

 

Konsultacje prowadzone są od 5 maja 2014 r. także w Nowym Sączu w Ośrodku Profilaktyki i Terapii Uzależnień, ul. Waryńskiego 1.

 

(M)

Źródło: Województwo Małopolskie

Fot. sxc.hu 







Dziękujemy za przesłanie błędu