Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
18/06/2019 - 15:35

A wyjazdy na Ukrainę robią się coraz tańsze

Ukraina staje się coraz bardziej popularnym kierunkiem do zwiedzania. Europejscy turyści jeżdżą na narty do Bukowela, nad morze do Odessy, spędzają weekendy na koncertach w Kijowie. O tym, że warto zobaczyć Lwów, (który w ubiegłym roku odwiedziło prawie 3 mln osób), zapewniają największe europejskie media, wśród których The Telegraph.



Ukraina ma wiele do zaoferowania europejskim turystom – wyśmienitą kuchnię, liczne atrakcje historyczne i kulturalne. Wyjazd na Ukrainę zawsze był świetną okazją do odwiedzenia pięknych miast, które jednocześnie są jednymi z najtańszych w Europie. Wcześniej jednak wyjazdy na Ukrainę kojarzyli się z koniecznością stania w kolejkach na granicy lub wykupieniem drogich biletów lotniczych.

Sytuacja zaczęła się zmieniać trzy lata temu, kiedy na ukraiński rynek weszło kilka popularnych budżetowych linii lotniczych i autobusowych. Od tego czasu wyjazdy na Ukrainę są dostępne również dla podróżników, którzy mają ograniczony budżet. Tanie loty na Ukrainę są dostępne dla obywateli 18 europejskich państw.

Wielkim przełomem stało ogłoszenie największej europejskiej linii Ryanair o rozpoczęcie lotów na Ukrainę. Minister do spraw infrastruktury Ukrainy Wołodymyr Omelan nazwał to wydarzenie "jednym z najważniejszych dla ukraińskiej przestrzeni powietrznej w ostatnich latach". Loty Ryanair były wyczekiwane od dawna, a ze względu na zapewnienie ruchu bezwizowego, proces uruchomienia połączeń się przyśpieszył. Obecnie Ryanair obsługuje aż 60 kierunków. Przewoźnik ciągle otwiera nowe linie lotnicze, w tym – w 2019 roku otworzył cztery nowe kierunki do Polski. Operacje powiększą już i tak niemałą siatkę przewoźnika pomiędzy oboma krajami.

 Gęstej sieci połączeń dorobił się także Wizz Air. Trasy tej linii na Ukrainę są obłożone, o czym świadczą nowe zwiększenia kierunków – od 2019 teraz na Ukrainę będzie można tanio dolecieć z Rygi, Bremy i Billund. To kolejny krok w stronę rozbudowy siatki połączeń przewoźnika na Ukrainie. Ogólna liczba ukraińskich kierunków Wizz Air wynosi aż 26.

W siatce Wizz Air znajdziemy loty m.in. ze Lwowa do Gdańska, Katowic i Wrocławia, z Kijowa (Żuliany) do Gdańska, Katowic, Krakowa, Poznania, Warszawy (Chopina) i Wrocławia oraz z Charkowa do Gdańska, Katowic, Krakowa i Wrocławia. Kierunek wschodni coraz bardziej zyskuje na znaczeniu - Ukraina - w tym np. chętnie odwiedzany Lwów - staje się dla Europejczyków, w tym dla Polaków atrakcyjnym kierunkiem na krótkie podróże typu "city break".

W czerwcu tego roku Ukraina również została pierwszym państwem spoza UE, do którego pojadą autobusy niemieckiego Flixbusa. Główne korytarze połączeń planowane są do Polski, Niemiec, Czech, Austrii i na Węgry, rozpoczynające swoje kursy w Kijowie, Charkowie, Dnieprze, Odessie i we Lwowie. Na razie ukraiński i polski rynek Flixbusa jest połączony, powinno to zapewnić spójną ofertę pomiędzy Polską a Ukrainą oraz umożliwić dostęp do wszystkich europejskich destynacji w siatce połączeń FlixBusa. Największy i najtańszy europejski przewoźnik międzymiastowy zrealizuje podróże aż do 9 ukraińskich miast, czyli ponad 60 dziennych i nocnych kursów z siedmiu różnych krajów.

Poza tym, na rynku ukraińskim działają takie międzynarodowe firmy, oferujące usługi transportowe jak Uber (w tym, Uber Shuttle), Ecolines, Leo Express, Eurolines, Ernest Airlines. Pod tym względem, Ukraina jest liderem wśród krajów obszaru WNP. A ze względu na popularność kierunku i szybko rozwijające się sieci, w najbliższej przyszłości możliwe jest wejście kolejnych potężnych przewoźników. (Khrystyna Vlodek)







Dziękujemy za przesłanie błędu