Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
23/01/2022 - 08:35

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o smogu. Kilka sposobów na walkę z trucicielem

Smog powstaje w wyniku mie­sza­nia się powie­trza ze spa­linami przy bez­wietrz­nej pogo­dzie i dużej wil­got­no­ści. Naj­bar­dziej nara­żone na niego są mia­sta i miej­sco­wo­ści poło­żone w natu­ral­nych obni­że­niach gruntu. Zja­wi­sko powstaje wsku­tek inwer­sji tem­pe­ra­tu­ro­wej, tzn. że war­stwa chłod­niej­szego powie­trza, znaj­du­jąca się niżej, zatrzy­my­wana jest przez znaj­du­jącą się nad nią war­stwę cie­płego powie­trza. Dzieje się tak naj­czę­ściej pod­czas wyżu atmos­ferycznego.

W skład smogu wcho­dzą szko­dliwe sub­stan­cje che­miczne, takie jak pyły zawie­szone, wodo­ro­tlenki, tlenki azotu i siarki. Do naj­groź­niej­szych sub­stan­cji zali­czane są pyły zawie­szone (PM10 i PM 2,5), benzo(a)piren oraz tlenki azotu. Źró­dłem pocho­dze­nia tych sub­stan­cji jest dzia­łal­ność czło­wieka, a główną przy­czyną zanie­czysz­cze­nia powie­trza tymi sub­stan­cjami jest tzw. niska emi­sja. W prostych słowach, niska emisja to wszel­kie spa­liny prze­do­sta­jące się do powie­trza na niskiej wyso­ko­ści. Przy­jęło się, że ter­min ten doty­czy wszel­kich komi­nów o wyso­ko­ści poni­żej 40 m, jed­nak więk­szość spa­lin odpo­wie­dzial­nych za niską emi­sję uwal­niana jest na wyso­ko­ści do 20 m.

Wyso­kość, na któ­rej spa­liny uwal­niane są do atmos­fery jest klu­czowa ze względu na opi­saną powy­żej inwer­sję tem­pe­ra­tu­rową, bowiem 40 m jest dolną gra­nicą dla tego zja­wi­ska. Przy­czyną niskiej emi­sji jest nie­efek­tywne spa­la­nie paliw (węgla, drewna, oleju), a czę­sto także śmieci w indy­wi­du­al­nych pie­cach i lokal­nych kotłow­niach – tutaj powstają głów­nie bezno(a)piren (86 proc. cał­ko­wi­tej emi­sji tego związku) oraz pyły PM10 i PM2,5 (nie­mal 50 proc. cał­ko­wi­tej emi­sji każ­dego z nich). Kolej­nym czyn­ni­kiem jest trans­port dro­gowy.

Jak wska­zują dane Generalnego Inspektoratu Ochrony Środowiska – naj­więk­szym wytwórcą szko­dli­wych sub­stan­cji są indy­wi­du­alne źró­dła cie­pła. Zatem naj­lep­szym spo­so­bem na likwi­da­cję niskiej emi­sji i smogu w mia­stach jest ogra­ni­cze­nie zanie­czysz­czeń pocho­dzą­cych z przy­do­mo­wych pale­nisk w cen­trach miast. 

Główne źródła powstawania pyłów zawieszonych PM10, PM2,5 oraz bezno(a)pirenu w Polsce:

Oprócz niskiej ist­nieje także wysoka emi­sja, czy wszel­kie zanie­czysz­cze­nia emi­to­wane na wyso­ko­ści powy­żej 40 m. Są to zazwy­czaj kominy zakła­dów prze­my­sło­wych, w tym także cie­płowni i elektrocie­płowni. Na pro­blem zwią­zany z tym rodza­jem zanie­czysz­cze­nia od wielu lat zwra­cano naj­więk­szą uwagę. Ist­nieje też sze­reg norm śro­do­wi­sko­wych, także tych narzu­co­nych przez UE, które muszą być w takich źró­dłach emi­sji speł­niane. To wła­śnie dzięki tym wszyst­kim dzia­ła­niom zanie­czysz­cze­nia prze­my­słowe nie sta­no­wią obec­nie więk­szego pro­blemu.

Długotrwała styczność ze smogiem wpływa na zdrowie oraz jakość życia człowieka. Smog jest przyczyną wielu groźnych schorzeń człowieka m.in.: chorób układu oddechowego (w tym raka płuc, astmy, alergii oddechowych, infekcji, stanu zapalnego dróg oddechowych, zatorowości płucnej), chorób układu krążenia (np. nadciśnienia tętniczego, chorób niedokrwienia serca, zawału serca, udaru mózgu), jak również chorób onkologicznych. Smog może powodować również osłabienie odporności organizmu człowieka z charakterystycznymi objawami podrażnienia śluzówki, utrzymujących się stanów zapalnych wywołujących kaszel, katar, podrażnienie gardła. Poza tym smog przyczynia się także do powstawania kwaśnych deszczy, które również działają niekorzystnie na wszelkie organizmy żywe, stan środowiska naturalnego, a nawet istniejącą zabudowę. Skutki zanieczyszczenia powietrza odczuwamy również pośrednio, poprzez spożywanie skażonego mięsa zwierząt, czy roślin, które wzrastały w warunkach skażenia środowiska. Toksyczność czynników chemicznych znajdujących się w powietrzu oddziałują bowiem nie tylko na ludzi lecz także zwierzęta oraz rośliny.

Jak walczyć ze smogiem:

  1. Edukacja - to pierwszy etap walki. Świadomość co to jest smog i co możemy sami zrobić aby przyczynić się do poprawy jakości powietrza będzie ważnym etapem w naszej świadomości dotyczącej ochrony środowiska. Jeśli zmienimy nasze złe nawyki odnoszące się do spalania odpadów (śmieci), kupna złej jakości paliwa, którego używamy paląc w piecu w okresie grzewczym możemy przysłużyć do zmniejszenia emisji trujących substancji w atmosferze. To od nas samych zależy czym będziemy oddychać i w jakim środowisku żyć.
  2. Wymiana pieców – pozwoli w dużej mierze wyeliminować trujące substancje z atmosfery. W chwili obecnej najbardziej popularnym programem pomocowym dla tych, którzy chcą ograniczyć koszty wymiany pieca węglowego jest Program Czyste Powietrze z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie oraz ulga termomodernizacyjna przysługująca podatnikowi, który jest właścicielem lub współwłaścicielem budynku mieszkalnego jednorodzinnego. (Jeśli korzystasz z pieca, sprawdź jego stan, nie pal śmieci, pal drewnem sezonowanym, rozpalanie pieca zaczynaj od góry).
  3. Termomodernizacja budynków - odpowiednio ocieplony budynek jest ważnym elementem w walce ze smogiem. Docieplenie ścian, fundamentów, stropów, poddaszy, wymiana starej stolarki okiennej i drzwiowej na nową posiadającą właściwy współczynnik przenikania ciepła i przepuszczalności energii cieplnej  przyczyni się do ochrony środowiska ale także skutkować będzie obniżeniem kosztów zużycia paliwa używanego do ogrzania naszych domów oraz ciepłej wody użytkowej.
  4. Odnawialne źródła energii - są naszą przyszłością. Ich wykorzystanie pomoże zlikwidować smog nie tylko w naszej gminie, województwie ale też w Polsce. Połączenie nowoczesnego pieca z wykorzystaniem energii słonecznej, wiatrowej lub pomp ciepła pozwala znacznie ograniczyć koszty eksploatacji w gospodarstwach domowych.
  5. Transport publiczny – jeśli możesz wybierz jeden dzień w tygodniu i przesiądź się do komunikacji publicznej. Jeśli jesteś właścicielem samochodu - sprawdź stan techniczny swojego auta. Tak też możesz pomóc środowisku, walcząc ze skutkami smogu.

(Joanna Dubij - ISW, fot. archiwum Sądeczanina)







Dziękujemy za przesłanie błędu