Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 19 marca. Imieniny: Aleksandryny, Józefa, Nicety
19/10/2020 - 14:15

Wprowadzenie kolejnych obostrzeń na Słowacji spowodowało spory wewnątrz rządu

Sytuacja epidemiologiczna na Słowacji w ostatnich dniach pogorszyła się dramatycznie. Odnotowano najwyższy wzrost zakażeń od początku epidemii. W środę, 14 października br., liczba zachorowań przekroczyła 1900.

Na Słowacji stan wyjątkowy w związku z COVID. Fot. TK

Najgorsza sytuacja jest na północy Słowacji, w regionie Orawy. „Słowacja wkroczyła na drogę Czech. Między nami a Czechami jest różnica około dwóch tygodni”, powiedział minister zdrowia Marek Krajčí dla gazety Denník N. Republika Czeska ma obecnie największą liczbę zakażeń w przeliczeniu na 100 tyś. obywateli spośród wszystkich państw Unii Europejskiej. 

Od 1 października br. na terytorium Słowacji obowiązuje stan nadzwyczajny. Od 12 października wszystkie szkoły średnie przeszły na nauczanie w trybie zdalnym. Odwołano również wszystkie zajęcia pozalekcyjne. Nadal otwarte pozostają szkoły podstawowe oraz przedszkola. 15 października weszły w życie kolejne obostrzenia, m.in.:

  • Obowiązek zakrywania nosa i ust w przestrzeni publicznej,
  • Obowiązek noszenia maseczek dla uczniów klas I-IV w szkołach podstawowych,
  • Zalecenie noszenia maseczek w przedszkolach,
  • Zakaz organizowania wydarzeń masowych (z wyjątkiem ślubów, chrzcin i pogrzebów z zachowaniem przestrzeni 15 m kw dla jednej osoby),
  • W galeriach handlowych przed wejściem obowiązuje pomiar temperatury ciała,
  • Lokale gastronomiczne mogą wydawać jedzenie tylko na wynos lub na zewnątrz (np. na tarasie),
  • Wprowadzone zostały tzw. godziny dla seniorów w sklepach spożywczych oraz w drogeriach (od 9:00 godz. do 11:00 godz.)  
  • Zamknięte zostały kina, teatry, galerie, baseny, sauny, aquaparki oraz spa. 

Minister gospodarki, Richard Sulík, w niedzielę opuścił posiedzenie Centralnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego w proteście wobec decyzji zamykania lokalów gastronomicznych. W swoim wpisie na facebooku następnie zaznaczył, iż nie ma żadnych danych odnośnie osób zarażonych w lokalach gastronomicznych. Zamknięcie tych lokali może doprowadzić do ich upadku oraz pogorszyć stan gospodarki. Następnie wypowiedział się, iż partia Wolność i Solidarność (po słowacku: Sloboda a Solidarita) nie zgadza się na zamykanie lokali gastronomicznych i siłowni. Partia ta podkreśla, iż kluczem do walki z epidemią powinien być plan oparty o dane, którego na chwilę obecną nie ma.

Dzienna liczba zakażeń na Słowacji. Źródło: Ministerstwo Zdrowia Republiki Słowackiej, https://www.health.gov.sk/Clanok?covid-19-grafy 

Premier Igor Matovič oskarżył ministra gospodarki Richarda Sulíka, że chodzi mu tylko i wyłącznie o poparcie wyborców i nie bierze pod uwagę zagrożenia wynikające z szybkiego rozprzestrzeniania się wirusa. Sulík w odpowiedzi premierowi zaznaczył, że premier nie podejmuje decyzji w oparciu o wiarygodne dane. Podkreślił, że według Centralnego Zespołu Zarządzania Kryzysowego doszło od 1 września br. tylko do pięciu zarażeń koronawirusem w restauracjach, natomiast największa liczba zarażeń była spowodowana przez spotkania rodzinne. Minister gospodarki zaproponował ograniczenie mobilności, przede wszystkim przez wycofanie państwowego programu darmowych przejazdów pociągami dla studentów i seniorów. Ponadto, minister apelował o zamykanie restauracji, siłowni i teatrów tylko w powiatach z wysokim wskaźnikiem zarażeń.  

Do obecnej sytuacji w Republice Słowackiej odniosła się także Prezydent Zuzana Čaputová. W swoim przemówieniu w telewizji publicznej stwierdziła: „Obowiązkiem rządu oraz jego organów doradczych jest wczesne podejmowanie decyzji opartych o dane oraz analizy. Również ważne jest, aby podejmowane decyzje zostały wdrażane w sposób jasny, rzetelny oraz aby były one w pełni uzasadnione i proporcjonalne w stosunku do sytuacji”. Prezydent Čaputová również podkreśliła istotność pomocy państwa dla osób, które utraciły dochód z powodu epidemii. „Wraz z redukcją imprez masowych wiele ludzi traci ważne, a nieraz jedyne źródło utrzymania. Dlatego potrzebują rekompensaty od państwa za dochód, który utraciły w wyniku działań zapobiegawczych rozprzestrzenianiu się epidemii lub utracą je w najbliższych miesiącach. Państwo nie może o tym zapomnieć w odpowiedzi na rosnące liczby zakażeń”.

Rząd słowacki na swoim posiedzeniu 30 września br. ogłosił wprowadzenie stanu nadzwyczajnego. Rozporządzenie weszło w życie 1 października br. W dniu 5 października br. prokurator Prokuratury Generalnej, dr Viera Kováčiková, zwróciła się do Sądu Konstytucyjnego w Koszycach z podaniem o zbadanie zgodności z Konstytucją wprowadzenia stanu nadzwyczajnego. Zgodnie z decyzją Sądu Konstytucyjnego, wprowadzenie stanu nadzwyczajnego nie naruszyło Konstytucji Republiki Słowackiej. (Piotr Sieniawski)







Dziękujemy za przesłanie błędu