Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
23/12/2019 - 09:15

Wigilijny savoir vivre. Zasady etykiety świątecznej

Spożywanie posiłków odgrywa w życiu każdego człowieka bardzo ważną rolę. Zasiadając wspólnie przy wigilijnym stole warto wiedzieć, jak jeść prawidłowo. Jak należy posługiwać się sztućcami? W co powinniśmy się ubrać na świąteczną kolację? Z których zasady savoir vivre możemy zrezygnować?

Zasiadając wspólnie przy wigilijnym stole warto zwrócić uwagę na poprawność posługiwania się sztućcami. Należy trzymać je w połowie rączki, nigdy nie ustawiamy ich pionowo, ostrzem do góry. Gdy chcemy otrzeć usta albo coś powiedzieć, sztućce należy oprzeć o talerz. Nóż trzymamy w prawej ręce, wspierając palec wskazujący na wysokości dwóch trzecich ostrza. Lekko unosząc łokieć, kierujemy widelec lub łyżkę w kierunku ust. Nie pochylamy się nad talerzem. Co robić, gdy potrawę trudno nabrać na widelec, a nie można go w nią wbić? Jeśli w pobliżu nie mamy noża, możemy pomóc sobie kawałkiem chleba. Co ważne, potrawy kroimy na małe kawałki, ponieważ przy wigilijnym stole gromadzimy się przede wszystkim po to, aby porozmawiać i wspólnie śpiewać kolędy. Nie ma przeszkód, aby miękkie warzywa dzielić widelcem. Jednak należy pamiętać, że mięso kroimy tylko i wyłącznie nożem. Po zakończeniu posiłku sztućce odkładamy równolegle na talerz.

Na świąteczne spotkanie z rodziną warto wybrać szykowny strój. Panowie często pytają o krawat - zdecydowanie lepiej nie zakładać go wcale, niż zdejmować go po kolacji. Ze względu na niepewną pogodę, idąc w gości warto zabrać ze sobą obuwie zamienne. Unikniemy wtedy dylematu - ściągać buty czy nie? W ten szczególny wieczór mężczyźni powinni założyć elegancki garnitur, a kobiety gustowną sukienkę i dopasowane czółenka. Nie zapominajmy także o dzieciach, zwłaszcza chłopcach, którzy na wigilię niechętnie zakładają koszule i marynarki. Unikajmy bluz i dresów, na tyle, na ile to możliwe. Nie zostawiajmy swojego wizerunku na ostatnia chwilę, aby nie witać gości w szlafroku. Jednak należy pamiętać, że bycie punktualnym nie oznacza bycia wcześniej. Kilka minut spóźnienia jest wskazane.

Znajomość choćby kilku podstawowych zasad etykiety świątecznej pozwoli uniknąć corocznych dylematów, a także oszczędzi stresu niejednemu członkowi rodziny. Wesołych Świąt!

K.K., [email protected], fot. pixabay.com 







Dziękujemy za przesłanie błędu