Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 30 października. Imieniny: Augustyny, Łukasza, Urbana
27/03/2013 - 14:49

Wielkanocne pisanki i inne ozdoby z muszyńskiego muzeum

Jak wykonać tradycyjne muszyńskie ozdoby wielkanocne, które w już w najbliższą niedzielę przyozdobią świąteczny stół, można było się nauczyć podczas dwóch spotkań zorganizowanych w Muzeum Regionalnym „Państwa Muszyńskiego”.
Aż dwukrotnie mieszkańcy Muszyny mieli możliwość uczestniczenia w imprezie, podczas której mogli nabyć i wykonać typowe muszyńskie ozdoby wielkanocne. W Muzeum Regionalnym „Państwa Muszyńskiego” prezentowane były ręcznie wykonane serwetki, palmy, jajka i kurczaczki.
Podziw budziły wykonane z bibuły przez Małgorzatę Bajorek palmy oraz kurczaki autorstwa Kazimiery Kosiby i Teresy Adamczyk. Oczy cieszyły także wykonane techniką szydełkową i na drutach serwety Antoniny Krzyżak i Stanisławy Świderskiej. Zainteresowaniem cieszyły się także pisanki z filcu, które wykonuje Danuta Górecka oraz te wykonane techniką dekupażu przez Dorotę Kołbon. Natomiast Anna Kubasik zaprezentowała metodę Quislingu, czyli ozdoby wykonywane z kolorowych pasków papieru.
W czasie spotkań można było nauczyć się jak ozdabiać jajka woskiem. Tradycyjne dekorowanie ta metodą pokazała Danuta Ciółka z Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego w Nawojowej. Za pomocą szpileczki nanosiła gorący wosk na powierzchnię jajek, a następnie zatapiała w różnokolorowych barwnikach z dodatkiem octu. Każdy uczestnik, który zabrał ze sobą ugotowane na twardo jajko wrócił z nim do domu. Jednak zamiast tradycyjnego jajka, otrzymał pięknie udekorowaną pisankę.

(A)
Źródło i foto: UMiG Muszyna


Dziękujemy za przesłanie błędu

Sądeczanin HISTORIA (2-2020)