Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 19 kwietnia. Imieniny: Alfa, Leonii, Tytusa
08/08/2020 - 11:45

Węgry są już w przestrzeni kosmicznej

Pięć lat temu Węgry dołączyły do Europejskiej Agencji Kosmicznej. Mimo tego, iż były jednym z pierwszych państw Europy Środkowo-Wschodniej, które podpisało umowę o współpracy z organizacją, pełnoprawnym członkiem stały się jako jedno z ostatnich.

 Nie zważając na stosunkowo krótki staż, Węgry dwa lata później dołączyły do Programu Transferu Technologii, a w 2019 Minister Spraw Zagranicznych i Handlu Péter Szijjártó powiedział, że w przyszłości jedną z najważniejszych gałęzi przemysłu dla Węgier będzie przemysł kosmiczny. Nie skończyło się na deklaracjach, państwo rozwija nie tylko filar produkcji, lecz także R&D i nawiązuje współpracę z kolejnymi partnerami zagranicznymi. 

  • Organizacje i firmy węgierskie dla rozwoju przemysłu kosmicznego
  • Zacieśnianie współpracy międzynarodowej kluczem do sukcesu
  • Minister Szijjártó rozmawia z Izraelem i Francją

W tym roku, 26 maja państwo obchodziło czterdziestą rocznicę pierwszego lotu Węgra w kosmos - Bertalana Farkasa, który doleciał do stacji orbitalnej Salut-6 i powrócił na Ziemię. Chociaż Madziarzy nie są potężnym krajem kosmicznym, mają ponad 40 instytutów naukowo-badawczych, firm i jednostek uniwersyteckich zajmujących się działaniami w tym sektorze. Najstarszą z tych organizacji jest Węgierskie Towarzystwo Astronautyczne (MANT), które działa już ponad 50 lat. Tak jak w każdej dziedzinie ważnym elementem jest kształcenie młodzieży. Zadania tego podjęły się, między innymi, Uniwersytet Techniczno-Ekonomiczny w Budapeszcie i Uniwersytet w Miszkolcu.

Sonda Curiosity na Marsie. fot. NASA

Uczelnie już od dziesięciu lat prowadzą badania nad rozwojem przemysłu kosmicznego, zajmując się testami laboratoryjnymi, analizą uszkodzeń oraz kontrolą właściwości mechanicznych i technicznych. Większość otwartych kwestii dotyczących przyszłych węgierskich misji kosmicznych to złożone kwestie, a każde rozwiązanie wymaga interdyscyplinarnych zespołów złożonych z przedstawicieli wydziałów inżynierskich i społecznych. W tym celu Uniwersytet w Miszkolcu powołał takie zespoły jak do spraw międzygwiezdnego przemysłu wydobywczego, materiałów i technologii kosmicznych, recyklingu, mechatroniki, inżynierii mechanicznej w warunkach mikro lub super grawitacji, a także prawa kosmicznego czy aspektów izolacji społecznej.

Pierwszy węgierski satelita, został zaprojektowany przez grupę młodych ludzi i pomyślnie wystrzelony już w 2012 roku. Projekt ten dostarczył ogromnej ilości danych następnemu pokoleniu węgierskich badaczy kosmosu, a ponadto jest dużym osiągnięciem dla kraju.

Ważnym, jeśli nie najważniejszym elementem rozwijającym przemysł kosmiczny są działania przedstawicieli rządu. Minister Spraw Zagranicznych i Handlu Węgier Péter Szijjártó powołał specjalnego pełnomocnika do spraw rozwoju badań nad kosmosem. Aktualnie funkcję tę pełni Dr Orsolya Ferencz, która będzie gościem Forum Ekonomicznego 2020. Firmom, które chcą zająć się produkcją sprzętu kosmicznego pomaga Węgierska Agencja ds. Promocji Inwestycji (HIPA), która również podlega Ministerstwu Spraw Zagranicznych i Handlu.

Kryzys, który uderzył w Europę i świat w 2020 roku, uniemożliwił organizację niektórych wydarzeń. Ofiarą koronawirusa padła między innymi zapowiedziana przez Szijjártó konferencja dotycząca badań kosmicznych w Budapeszcie, z okazji 40. rocznicy pierwszego lotu Węgra w kosmos. Jednak tylko w tym miesiącu rząd Węgier podpisał dwa nowe układy o wzajemnej współpracy w dziedzinie działalności kosmicznej. Przy realizacji projektów technologicznych, badawczych i rozwojowych w tym obszarze nowymi partnerami Węgier będą instytucje i firmy przemysłowe z Izraela i Francji.

Zobacz: Forum Polska-Węgry po raz pierwszy w Starym Sączu

Jak podaje MTI, Minister Spraw Zagranicznych powiedział, że Węgry podpisały umowę o współpracy z francuską agencją kosmiczną, dzięki której oba kraje będą realizować wspólne projekty w zakresie technologii satelitarnej i badań kosmicznych. Według Szijjártó, w ostatnich latach Węgry zdobyły wystarczająco doświadczenia by stać się kluczowym graczem w tym sektorze.

Kilka węgierskich firm bierze udział w znaczących międzynarodowych projektach technologicznych i R&D. Francja jest istotnym partnerem w tej kwestii, ponieważ znajduje się wśród państw wiodących w rozwoju tej branży, pokrywa 40 proc. europejskiego przemysłu kosmicznego. Początkiem współpracy francusko-węgierskiej w tym zakresie było zaangażowanie dwóch węgierskich firm w zaprojektowanie wyposażenia wnętrza i dostawę materiałów do budowy satelitów największych francuskich firm z branży. Ponadto Minister Szijjártó na konferencji prasowej ogłosił, że Węgry planują przeszkolenie drugiego węgierskiego astronauty, który będzie gotowy do startu na Międzynarodową Stację Kosmiczną do 2024 r.

Niewątpliwie sukcesy ostatnich spotkań dają dużo nadziei na rozwój branży w najbliższej przyszłości. Możliwe, że uczynienie z przemysłu kosmicznego jednego z priorytetowych sektorów, odegra kluczową rolę jeśli chodzi o zapewnienie przyszłej konkurencyjności węgierskiej gospodarki. Julia Kuchcińska fot. NASA







Dziękujemy za przesłanie błędu