Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 25 kwietnia. Imieniny: Jarosława, Marka, Wiki
10/08/2022 - 14:10

Wakacyjne obrazki z Grybowa. Rynek w miasteczku tętni życiem [ZDJĘCIA]

Jako kolejny obraz dnia wybraliśmy miasto Grybów, którego centrum przecina ruchliwa droga krajowa numer 28. Miasto tętni życiem.

Na zdjęciach poniżej można zobaczyć grybowski Rynek z okolicznymi kamienicami i klimatycznymi uliczkami. Przy jednej z nich znajdziemy żydowską synagogę. Niestety, budynek nie jest wyremontowany.

Nieopodal stoi potężna Bazylika Mniejsza pod wezwaniem świętej Katarzyny Aleksandryjskiej. Z terenu sanktuarium rozpościera się ciekawy widok na centrum i okolice. Z mostu na rzece Biała można zobaczyć dwór Hoschów, wzniesiony nad skarpą.

Krótka historia miasta Grybów

Początki miasta sięgają okresu średniowiecza, kiedy to w 1340 roku król Kazimierz Wielki dokonał lokacji miasta „Grynberg”, czyli miasto zielonych wzgórz. Pierwsze wzmianki o osadzie pojawiły się już w 1292 roku. W 1851 roku Grybów odwiedził cesarz Franciszek Józef I.

Grybów, podobnie jak wiele miast Polski, przez wieki przeżył wiele zawirowań dziejów: najazd Szwedów, pożary, epidemie, rozbiory kraju, rabację galicyjską, I wojną światową (Grybów położony był na linii frontu) i terror okupacyjny II wojny światowej oraz likwidację grybowskiego getta dla ludności żydowskiej.

Lata 1950 – 1970 to czas odbudowy miasta. W 1967 roku miasto zostało wicemistrzem gospodarności w ogólnopolskim konkursie miast. W 2009 roku ziemię grybowską odwiedził śp. prezydent Lech Kaczyński.

Więcej dat z dziejów miasta można zobaczyć na specjalnej instalacji (bramie) w prawej części Rynku (jadą w stronę Gorlic). ([email protected])

Grybowski rynek w samo południe. Obraz dnia 10 sierpnia 2022




Zobacz obraz dnia, 10 sierpnia 2022 roku, z grybowskiego Rynku i centrum miasta. (Fot. SS)






Dziękujemy za przesłanie błędu