Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Niedziela, 29 stycznia. Imieniny: Franciszka, Konstancji, Salomei
04/07/2021 - 09:55

Wakacje rozpoczęte, turystów nie brakuje. GOPR przypomina zasady bezpieczeństwa

Sezon letni rozpoczęty, nic więc dziwnego, że zapełnił się deptak w Krynicy. Również do sąsiedniej Muszyny zawitali goście, podziwiający odrestaurowany ratusz i rynek. Turystami zapełniły się beskidzkie szlaki, a ratownicy GOPR przypominają o zasadach bezpieczeństwa.

Lato zachęca do wypoczynku i spacerów w górach. Liczni turyści i kuracjusze wypoczywają w Krynicy, gdzie upodobali sobie multimedialną fontannę w parku im. M. Dukieta i drugą, w pobliżu Starego Domu Zdrojowego. Goście mają do dyspozycji ławki, leżaki, a w upalne dni kurtynę wodną. 

Turystów nie brakuje też w sąsiedniej Muszynie. Obok basenów uruchomiono nowy parking na ponad 60 samochodów. W ich otoczeniu jest mnóstwo atrakcji, w ogrodach sensorycznych, baśni i legend, tematycznych czy też w ogrodach miłości.

W nadpopradzkim uzdrowisku turyści na miejsce wypoczynku wybierają również odnowiony rynek. Zwiedzają odrestaurowane piwnice ratuszowe, degustując w pijalni wodę mineralną, kawę czy herbatę, jedząc lody lub ciastko. Tysiące osób przemierza również górskie beskidzkie szlaki. Ratownicy GOPR przypominają, że idąc w góry należy się odpowiednio przygotować. Konieczne jest dostosowanie trasy do możliwości fizycznych i panujących warunków pogodowych.

Przed wyjściem trzeba sprawdzić prognozę pogody, zaplanować awaryjne warianty tras, gdy się załamie. Konieczne jest posiadanie telefonu komórkowego, z naładowaną baterią i numerem ratunkowym w górach 601 100 300 i zainstalowaną aplikacją "Ratunek". 

W upalne dni należy zasłaniać głowę przed promieniami słońca. Ponadto ważny jest też odpowiedni ekwipunek. Do plecaka trzeba spakować ubranie przeciwdeszczowe, mapę, kompas lub GPS, apteczkę, latarkę, zapas napojów oraz suchy prowiant. (MK) fot. aut. Dziękujemy za przesłanie błędu