Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Piątek, 29 marca. Imieniny: Marka, Wiktoryny, Zenona
23/05/2021 - 08:10

A w Wielkiej Brytanii rewolucja - kolej znów będzie państwowa

Rząd Wielkiej Brytanii ogłosił największą rewolucję w kolei od czasów sprywatyzowania całej kolei w 1994 r. W wyniku obecnej zmiany, kolej wróci w ręce państwa, choć firmy prywatne nadal będą miały swój udział. Jednym słowem: rebrytanizacja.

Zapowiedziana rewolucja będzie największą zmianą w brytyjskiej kolei od 25 lat, tj. od sprywatyzowania kolei za rządów Johna Mayora. W celu renacjonalizacji kolei utworzony zostanie nowy organ państwowy, Great British Railways (GBR), celem którego będzie zintegrowanie kolei, zarządzanie infrastrukturą, pobieranie opłat za przejazd, zarządzanie siecią i jej planowanie, a także ustalanie większości taryf i rozkładów jazdy.

Funkcjonowanie kolei w latach 1993-2021 było chaotyczne i skomplikowane. Według Granta Shappsa, sekretarza ds. transportu Wielkiej Brytanii, który był w składzie osób analizujących ówcześnie panujący system, kolej brytyjska przez te lata była skazana na fragmentacje, nieład oraz brak przejrzystości. Sekretarz Shapps dodał, że „teraz nadszedł czas, aby rozpocząć reformy, które zapewnią kolejom solidne i stabilne podstawy na przyszłość, uruchamiając konkurencyjne, innowacyjne i eksperckie zdolności sektora prywatnego oraz zapewniając, że pasażerowie będą na pierwszym miejscu.” W opinii premiera Borisa Johnsona, Wielka Brytania może być dumna z nowego systemu kolei. Aktualna rewolucja jest także następstwem chaotycznego wprowadzenia nowych rozkładów jazdy w Wielkiej Brytanii w maju 2018 r. Ta zmiana odniosła spektakularną klęskę. Doprowadziła do wielu problemów i setek odwołanych połączeń każdego dnia.

W związku z powyższym, plan wdrożenia reformy kolei planowany był na 2019 r., lecz opóźnił się ze względu na wybory powszechne oraz pandemię koronawirusa. Plan Sekretarza Shappsa dot. kolei został opublikowany dnia 20 maja 2021 r. Według prognoz, GBR zastąpi obecnego operatora, Network Rail, nie wcześniej niż przed 2023.

Według informacji zamieszczonych w planie, nowy system kolei ma działać na zasadzie podobnej do Transport for London, jednostki samorządu terytorialnego w Londynie, która jest odpowiedzialna za kwestie transportu, w tym komunikacji publicznej. Ma on skupiać pod jednym szyldem wielu operatorów, także firm prywatnych, dzięki czemu w przypadku jakichkolwiek problemów, umożliwi to pociągniecie konkretnego organu do odpowiedzialności.

W przypadku kryzysu w 2018 r. stanowiło to problem. Dodatkowo GBR uprości także obecny system poprzez ograniczenie ogromnej liczby biletów. Wprowadzone zostaną nowe, elastyczne bilety okresowe. Znacznej poprawie ma ulec także system płatności za przejazd, np. wprowadzona zostanie forma „Pay as you go” (tzn. płatność za faktyczną liczbę przejechanych przystanków), która funkcjonuje już na kartach Oyster w komunikacji publicznej w Londynie. Zapowiadane jest także wdrożenie biletów zbliżeniowych i cyfrowych na smartfony. Na stronie internetowej Great British Railways będzie można kupić bilety, a jednolity system odszkodowań dla operatorów w Anglii zapewni pasażerom prosty system dostępu do informacji i ubiegania się o zwrot kosztów.

Dodatkowo, GBR wyjdzie naprzeciw pasażerom w związku ze zmianą nawyków podróżniczych wywołaną pandemią i koniecznością pracy z domu. Nowe elastyczne bilety okresowe będą korzystne na wybranych trasach dla osób, które nie podróżują do pracy codziennie. Jest to ułatwienie dla tych, których wzorce dojeżdżania do pracy zmieniły się w związku z pandemią oraz naciskiem na pracę z domu. Bilety mają wejść do sprzedaży już 21 czerwca 2021 r. Reformą objęte zostaną bilety sezonowe, umożliwiając osobom dojeżdżającym do pracy podróżowanie przez osiem dni w okresie 28 dni lub dwa razy na tydzień w ciągu miesiąca.

Z drugiej jednak strony, istnieją także pewne obawy tak znacznej zmiany. Utworzenie jednego organu państwowego odpowiedzialnego za kolej, tj. GBR, może ograniczyć wolność we wprowadzaniu innowacyjnych zmian przez firmy prywatne. Czynnik ten był znaczący we wzroście liczby pasażerów kolei w ciągu dwóch ostatni dekad. W przypadku porzucenia innowacyjności i zbyt dużej ingerencji władz państwowych Wielkiej Brytanii w GBR, kolej może pogrążyć się w stagnacji. Dodatkową obawę stanowi fakt, iż Ministerstwo Finansów Wielkiej Brytanii, po konieczności znacznego wsparcia finansowego kolei ze względu na zmniejszenie liczby pasażerów w wyniku pandemii, może dążyć do redukcji wydatków, doprowadzając tym samym do ograniczenia usług.

Jednakże, plan reformy Sekretarza Shappsa zakłada pełne skupienie się na pasażerach kolei i innowacyjności. Dlatego też, na ten moment można mieć nadzieję, że system faktycznie ulegnie poprawie. (Fot. Pixabay/andrew_smithers)







Dziękujemy za przesłanie błędu