Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Czwartek, 28 marca. Imieniny: Anieli, Kasrota, Soni
01/07/2015 - 15:00

W Wiedniu obchodzono 100-lecie Bitwy Gorlickiej

Obchody 100. rocznicy Bitwy pod Gorlicami nie tylko się nie skończyły, ale wyszły poza granice naszego kraju. Miejscem kolejnego rocznicowego spotkania był Wiedeń i siedziba Wiener Akademikerbund (Związku Akademików Wiedeńskich). Głównym punktem programu był odczyt i prezentacja na temat Bitwy pod Gorlicami pt. „Czas wojny, czas pokoju”, które przedstawił Daniel Markowicz ze Starostwa Powiatowego w Gorlicach, oraz koncert chóru Cantores Carvatiani.
Przyczynkiem do zorganizowania w czerwcu w Wiedniu konferencji był fakt, że sto lat temu, 22 czerwca 1915 r. wojska austro-węgierskie wkroczyły do Lwowa, odbijając w praktyce z rąk rosyjskich Galicję, utraconą w 1914 roku. Był to formalny koniec i wielki, ostatni już, akord operacji gorlickiej rozpoczętej 2 maja 1915 roku Bitwą pod Gorlicami, która okazała się przełomową i największą na całym Froncie Wschodnim I Wojny Światowej.

Na kanwie tego wydarzenia, zaangażowane w rocznicowe obchody samorządy postanowiły zaakcentować 100. rocznicę Bitwy pod Gorlicami tym razem na gruncie wiedeńskim – mówi Daniel Markowicz.

Organizacja przedsięwzięcia była możliwa dzięki współpracy partnerskiej miasta Gorlice z Sosnowcem, bo to właśnie kontakty Sosnowca z Wiedniem pozwoliły na zaplanowanie i przeprowadzenie tego historycznego spotkania oraz dały możliwość zaprezentowania Gorlic i całego powiatu gorlickiego w Wiedniu, w tym m.in. Wysowej Zdroju.

W trakcie konferencji zaprezentowano także film z rekonstrukcji bitwy gorlickiej, która 2 maja 2015 roku odbyła się w Sękowej oraz przybliżono historię przemysłu naftowego na ziemi gorlickiej.

Zwieńczeniem spotkania był koncert w wykonaniu chóru Cantores Carvatiani pod batutą Anny Cisoń. Wiedeńczycy usłyszeli m.in.: „Gaude Mater Polonia”, „Das Herz läst mir singen” Mikołaja Gomółki, „Bogurodzicę”, „Parce dominem” Feliksa Nowowiejskiego, „Światy Boże” Pawła Czesnakowa, „Ave Verum Corpus” Wolfganga Amadeusza Mozarta, a publiczność zmusiła chórzystów do bisowania. Nie był to jedyny koncert chóru Cantores Carvatiani. Drugi spontaniczny odbył się na wolnym powietrzu przy katedrze św. Szczepana, czyli w samym sercu Wiednia, gdzie natychmiast zgromadził się międzynarodowy tłum ludzi.

- Śpiew bardzo się spodobał turystom i wiedeńczykom, a chór po raz kolejny otrzymał gromkie brawa – informuje Daniel Markowicz.
- Mieliśmy także okazję do spaceru po Wiedniu, który dla nas, Galicjan z dziada-pradziada, nie jest w żadnym razie miastem obcym. Przykładem najjaskrawszym jest król Jan III Sobieski, na którego powołał się profesor Bohatsch witając nas na wstępie konferencji. Kolejne galicyjskie ślady dostrzegamy patrząc na wspaniały budynek parlamentu, bo to tutaj posłem był przez długie lata Wincenty Witos, a ministrem ds. Galicji Władysław Długosz. W tym budynku uczył się polityki i dyplomacji Aleksander Skrzyński z Zagórzan. Wielu wybitnych Polaków ma w Wiedniu swoje pamiątkowe tablice. Warto podkreślić, że publiczność zgromadzona na spotkaniu była bardzo zaciekawiona tematem i spragniona wiedzy, nie kryjąc zdziwienia z powodu wielu zaprezentowanych faktów. Zabrakło jednak czasu na rundę pytań i odpowiedzi, co powinno zdopingować nas do organizacji jeszcze bardziej rozbudowanej konferencji – podsumowuje D. Markowicz.

Organizatorami konferencji byli: Miasto Gorlice, Kulturverein Art in Action (Stowarzyszenie Kulturalne Sztuka w Akcji), Wiener Akademikerbund (Związek Akademików Wiedeńskich), Klub Gorliczan oraz Muzeum Dwory Karwacjanów i Gładyszów, przy wsparciu Powiatu Gorlickiego

(opr.jg) źródło: SP w Gorlicach
 






Dziękujemy za przesłanie błędu