Trwa wczytywanie strony. Proszę czekać...
Wtorek, 26 września. Imieniny: Cypriana, Justyny, Łucji
10/08/2020 - 07:50

W weekend goprowcy kilka razy wyjeżdżali na akcje w górach. Apelują o ostrożność

W ostatni weekend ratownicy Krynickiej Grupy GOPR kilkakrotnie wyjeżdżali w teren, gdzie udzielili pomocy turystom i rowerzyście z urazami głowy, nogi i ręki. Goprowcy apelują o zachowanie ostrożności w górach, zwłaszcza, że panują wysokie temperatury.

W niedzielne (9 sierpnia) popołudnie dyspozytor w Stacji Centralnej GOPR w Krynicy otrzymał zgłoszenie z prośbą o pomoc. Kto jej potrzebował?

Turystka, która schodząc ze stoku Wierchomli doznała urazu nogi. Na miejsce wyruszyli ratownicy z RSR Piwniczna, którzy zabezpieczyli uraz stawu skokowego i przetransportowali poszkodowaną do jej auta.

Dzień wcześniej (8 sierpnia) o godzinie 13 ratownicy pełniący dyżur w Krempnej CPR Krosno pospieszyli do rowerzystki, która uległa wypadkowi w okolicach Ożennej.

Po udzieleniu pierwszej pomocy, kobietę ze złamanym przedramieniem oraz obrzękiem stawu łokciowego, przekazali rodzinie, która zadecydowała, że własnym autem przewiezie ją do szpitala.

Natomiast w piątek (7 sierpnia) ratownicy CSR udzielali pomocy rowerzyście, który na Słotwinach w Krynicy doznał urazu głowy. Po zaopatrzeniu, mężczyzna został przetransportowany samochodem terenowym do krynickiego szpitala.

W ubiegłym tygodniu ratownicy z RSR Piwniczna poszukiwali 87-letniego mężczyzny z demencją w rejonie Obidzy. Po około dwóch godzinach zaginiony został odnaleziony cały i zdrowy.

Ratownicy apeluję do turystów, aby ze względu na panujące upały, pamiętali o nakryciu głowy oraz zabieraniu na wycieczki odpowiedniej ilości napojów. 

Wędrówki należy planować rozsądnie, dopasowując trasę do swojej kondycji. Trzeba również brać pod uwagę możliwość załamania pogody i wystąpienia nagłych burz.

Nigdy nie można zapomnieć o naładowanym telefonie komórkowym, z zapisanym numerem ratunkowym w górach 985 lub 601 100 300 oraz zainstalowaną aplikacją Ratunek.

Pomocy w górach udzielają ratownicy stacji ratunkowych oraz dyżurujący w dyżurkach terenowych na Jaworzynie Krynickiej, Przehybie i Magurze.

(MK) Żródło i foto: Krynicka Grupa GOPR, własneDziękujemy za przesłanie błędu